Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa strategicznej drogi Potok-Jedlicze ma szansę ruszyć jeszcze w tym roku. Przetarg ogłoszony

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Starostwo Powiatowe w Krośnie
Starostwo powiatowe w Krośnie ogłosiło przetarg na budowę drogi, która będzie stanowić połączenie z DK28 do zakładu Orlen Południe w Jedliczu. To inwestycja, której koszt szacowany jest na około 90 milionów złotych.

„Rozwój powiatowej infrastruktury drogowej pod potrzeby terenów inwestycyjnych dla strategicznej infrastruktury energetycznej” – to oficjalna nazwa przedsięwzięcia, którego inwestorem jest powiat krośnieński. W jego ramach powstanie ok. 3,5 kilometra całkiem nowej drogi. Odcinek będzie łączył się na jednym końcu z DK28 (to skrzyżowanie zaplanowano w miejscowości Potok, niedaleko granicy Krosna i gminy Jedlicze) a na drugim – z ul. Sikorskiego, przy zakładzie Orlen Południe w Jedliczu.

Cała czasochłonna procedura przygotowawcza do ogłoszenia przetargu na budowę drogi została już zrealizowana. Starostwo uzyskało niezbędne uzgodnienia i pozwolenie, dysponuje już decyzją ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej).

- Musieliśmy wystąpić do Unii Europejskiej w kwestii umieszczenia stosownego obwieszczenia na stronie, bo jest to przetarg unijny, to otworzyło nam drogę do ogłoszenia przetargu - tłumaczy starosta Jan Pelczar.

Poniedziałek, 4 września, był ostatnią możliwą datą na ogłoszenie tego postępowania.

- Po tym terminie stracilibyśmy dotację, a bez niej realizacja inwestycji nie byłaby możliwa. Jestem szczęśliwy, że udało nam się na czas przygotować wszystkie dokumenty i sfinalizować sprawę. Odetchnąłem z ulgą - przyznaje starosta.

Jak wygląda finansowanie budowy nowej drogi? 88 milionów złotych to kwota promesy, jaką powiat otrzymał z programu Polski Ład, na zadania strategiczne. 1 mln 800 tys. złotych (2 procent wartości inwestycji) to wkład własny powiatu. Na nadzwyczajnej sesji rady powiatu radni zdecydowali o uwzględnieniu inwestycji w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2023 – 2028.

- Tym samym mamy zabezpieczone 90 milionów złotych na to zadanie - mówi Jan Pelczar.

Droga pobiegnie głównie po terenach niezabudowanych.

- To grunty orne, nie są planowane wyburzenia budynków - mówi starosta.

Przed rozpoczęciem robót inwestor musi przeprowadzić wykupy prywatnych działek potrzebnych pod budowę. Koszt tego szacowany jest na około 4 miliony złotych. Wyceny dokonał biegły.

- Uruchamiamy procedurę geodezyjną w tej sprawie. Chodzi o około 10 hektarów gruntów. Pas drogowy będzie miał około 10 metrów szerokości, na odcinku ponad 3 kilometrów - objaśnia włodarz powiatu.

Jak dodaje, będzie szukał źródła finansowania na wykup działek, bo całych kosztów nie udźwignie budżet powiatu.

- Były spotkania i rozmowy w tej sprawie, z marszałkiem województwa, z burmistrz Jedlicza, mam nadzieję, że obietnice dotyczące wsparcia zostaną zrealizowane - mówi Jan Pelczar.

Jak argumentuje – droga nie jest wyłącznie sprawą samorządu powiatu.

- Inwestycje planowane i realizowane w zakładzie Orlenu w Jedliczu mają charakter strategiczny. Są ważne dla południa Polski, z punktu widzenia rozwoju tej części kraju, miejsc pracy. Dlatego powiat liczy na pomoc finansową - mówi starosta.

Do 10 października starostwo czeka na oferty od firm zainteresowanych budową drogi Potok-Jedlicze. Wykonawca będzie miał rok od momentu podpisania umowy na wykonanie zadania. Najważniejszym elementem inżynierskim inwestycji będzie wiadukt nad torami, nad linią nr 108.

Droga powstaje głównie po to, by zapewnić bezpieczniejszy dojazd do zakładów Orlen Południe, z ominięciem centrum Jedlicza. Dzięki niej ciężkie pojazdy transportujące surowce i produkty spółki nie będą musiały wjeżdżać do miasta. To ważne bo za 2 lata w Jedliczu ma być uruchomiony nowy kompleks produkcyjny.

- Będzie to droga publiczna o pełnych parametrach, z infrastrukturą towarzszącą, w tym – szklakiem pieszo-rowerowym.

Grupa Orlen inwestuje w zakładzie w Jedliczu ponad 1,1 mld złotych w nowoczesny kompleks produkcyjny bioetanolu (ekologicznego dodatku do benzyn) drugiej generacji. Biopaliwo w Jedliczu będzie wytwarzane z pozostałości po produkcji rolniczej, przede wszystkim ze słomy zbóż, którą spółka – jak zapowiada – chce kupować od polskich rolników. Roczne zapotrzebowanie na ten produkt szacowane jest na ok. 150 tys. ton.

Produkcja ma się rozpocząć się w 2025 roku. Wydajność budowanej obecnie w zakładzie w Jedliczu instalacji ma wynosić 25 tys. ton bioetanolu rocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24