Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Jasła na 2011 rok uchwalony, ale...

Ewa Wawro
Andrzej Czernecki, burmistrz jasła i jego zastępca Andrzej Kachlik (z prawej)
Andrzej Czernecki, burmistrz jasła i jego zastępca Andrzej Kachlik (z prawej) FOT. MAREK DYBAŚ
- To nie jest budżet moich marzeń - mówi Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła. Projekt z dwiema autopoprawkami poparło piętnastu radnych, dwóch wstrzymało się od głosu, trzech było przeciwko.

- Ten budżet jest w ogromnej części budżetem zaproponowanym przez burmistrz Kurowską - podkreśla Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła. -To nie jest budżet moich marzeń, ma zbyt dużo środków po stronie wydatków bieżących i zbyt mało środków na inwestycje. W przypadku inwestycji, oprócz dwóch projektów z zakresu rewitalizacji nie mamy nic, co mogłoby przesunąć Jasło w stronę miast rozwijających się dynamicznie, takich jak choćby po sąsiedzku Krosno. Nie chcieliśmy popełnić błędów i zrobić zbyt pochopnych zmian w tym budżecie, bez pełnej analizy stanu przygotowanych inwestycji, dlatego zaproponowałem tylko dwie autopoprawki. Myślę, że korekta tego budżetu nastąpi w pierwszym półroczu, a następny budżet roku 2012 będzie już tym, o którym będę mógł powiedzieć, że mam do niego pełne przekonanie i jest mojego autorstwa - komentuje Czernecki.

Zgłoszone przez burmistrza autopoprawki do projektu budżetu dotyczyły głównie zabezpieczenia środków na wykupy terenów pod inwestycje i przesunięć środków w poszczególnych zadaniach.

- W dwóch autopoprawkach znalazły się środki na wykupy terenów pod inwestycje, znalazła się także grupa środków na zadania, które miały być zrealizowane do końca 2010 roku, ale ze względu na warunki pogodowe z jednej strony i z drugiej strony na nierealne terminy w przypadku prac projektowych nie zostały zakończone. To jest pula ponad miliona złotych. W projekcie budżetu przygotowanym przez burmistrz Kurowską, było też kilka pozycji, które należało w tym momencie skorygować. Mniej środków niż w poprzednim roku zaplanowano dla środowisk sportowych, a Miejskiej Bibliotece Publicznej zmniejszono dofinansowanie aż o 200 tys. złotych - wylicza Czernecki.

W zgłoszonych autopoprawkach do budżetu znalazły się również środki finansowe na opracowanie strategii innowacyjności miasta oraz kompleksowej analizy z kierunkami głównych strumieni ruchu na terenie miasta Jasła, opracowania, które pozwolą przygotować projekty inwestycyjne.

Do projektu budżetu Jasła na 2011 rok zgłoszone zostały również cztery wnioski.

Pierwszy, złożony przez radną Urszulę Czyżowicz dotyczył dokonania zmian w wydatkach poprzez zmniejszenie dotacji do Miejskiej Biblioteki Publicznej o 100 tysięcy złotych i przesunięcie ich na zadanie pod nazwą "remont placu zabaw i ogrodzenia zniszczonego po powodzi w Przedszkolu Miejskim nr 9 w Jaśle".

Drugi złożony przez Czyżowicz dotyczył dokonania zmian w wydatkach poprzez zmniejszenie wydatków o 50 tysięcy złotych na promocję miasta w mediach i przeznaczenie ich na dotację do klubów sportowych.

Trzeci wniosek złożył radny Henryk Rak, dotyczył przesunięcia 40 tysięcy złotych z zadania "Kompleksowa analiza z kierunkami głównych strumieni ruchu na terenie miasta Jasła" na dotację dla Jasielskiego Domu Kultury.

Czwarty, złożony także przez radnego Raka dotyczył przesunięcia 100 tysięcy złotych z dotacji dla Miejskiej Biblioteki Publicznej na dotację dla Jasielskiego Domu Kultury.

Wszystkie cztery wnioski zostały zaopiniowane negatywnie przez Komisję Finansowo-Budżetową RMJ, a później nie przyjęte przez Radę Miejską Jasła.

- Do osób, które składały wnioski korygujące spieszę z uspokojeniem, że - szczególnie jeśli chodzi o przedszkole - to złożony został wniosek na "Odbudowę infrastruktury oświatowej miasta zniszczonej w wyniku powodzi" dla dwóch jasielskich przedszkoli i znajduje się on na liście rezerwowej indykatywnego wykazu indywidualnych projektów kluczowych województwa podkarpackiego - mówi Czernecki.

Wspomniany projekt uwzględnia prace związane z remontem ogrodzenia, piaskownic, chodników, podjazdów dla osób niepełnosprawnych, a także odbudowę tarasu i wykonanie konstrukcji chroniącej przed słońcem, altany, placu zabaw, w tym także zakup nowych urządzeń dostosowanych dla dzieci niepełnosprawnych.

- Teraz muszą się odbyć przetargi na inne projekty, po przeprowadzeniu których będzie wiadomo ile pieniędzy pozostanie. Więc ten temat absolutnie nie jest zapomniany - zapewnia burmistrz.

Budżet miasta Jasła na 2011 rok poparło piętnastu radnych: Elżbieta Bernal, Krzysztof Czeluśniak, Andrzej Dybaś, Zdzisław Dziedzic, Maria Jagielska, Józef Kędrek, Adam Koszelnik, Roman Kościow, Alicja Nowosielska, Janusz Przetacznik, Krystyna Sikora, Tadeusz Stachaczyński, Stanisław Zając, Leszek Zduński, Leszek Znamirowski.

Przeciwko przyjęciu budżetu byli: Henryk Rak, Maria Szańca oraz Andrzej Trzop.

Urszula Czyżowicz i Wacław Dusza wstrzymali się od głosu. W głosowaniu nie brała udziału, nieobecna na sesji, Maria Filip-Niwelt.

Budżet miasta Jasła, wraz z autopoprawkami na 2011 rok: dochody - 106 246 992 zł, wydatki - 111 188 066 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24