Budżet Podkarpacia 2012. Najwięcej pieniędzy wydamy na drogi

  Budżet Podkarpacia 2012. Najwięcej pieniędzy wydamy na drogi

  Małgorzata Froń

  Nowiny

  Nowiny

  Wybrane inwestycje i wydatki województwa podkarpackiego w 2012 roku.

  Wybrane inwestycje i wydatki województwa podkarpackiego w 2012 roku. ©Łukasz Białorucki

  Takiego głosowania za budżetem jeszcze w podkarpackim sejmiku nie było. Chociaż radni opozycji przez dwie godziny go krytykowali, to wielu z nich zagłosowało za. 23 radnych było za przyjęciem budżetu, 5 przeciw, a 3 wstrzymało się.
  Wybrane inwestycje i wydatki województwa podkarpackiego w 2012 roku.

  Wybrane inwestycje i wydatki województwa podkarpackiego w 2012 roku. ©Łukasz Białorucki

  - W miarę możliwości jest to budżet odważny - ocenił Jerzy Borcz, szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej.

  - Cieszę się, że to głosowanie przebiegło właśnie tak. Udało nam się przekonać wielu radnych opozycji do tego budżetu i to jest sukces - dodawał marszałek Mirosław Karapyta.

  Radni klubu Prawa i Sprawiedliwości zarzucali koalicji rządzącej (PO-PSL-SLD), że budżet jest kontynuacją tego, co już zostało rozpoczęte.

  - Mało w nim nowych inwestycji, wszystkie poprawki, które zgłosili radni klubu PiS, poza jedną, zostały odrzucone. Uważamy, że odrzucono je tylko dlatego, że to radni PiS je zgłosili - argumentował Wojciech Buczak, szef klubu PiS.

  Dajcie na onkologię

  Punktem zapalnym w dyskusji była sprawa ośrodka onkologicznego w Brzozowie.

  - Pan, panie marszałku obiecał, że w tym roku ośrodek dostanie 5 mln zł i nie dotrzymał pan obietnicy - stwierdził radny Tadeusz Pióro z PiS.

  - Tak nie wolno postępować, to jest bardzo dobry ośrodek, musimy w niego inwestować - wtórowali mu inni radni.

  Marszałek Karapyta bronił się: - Ja nie mam nic przeciwko temu ośrodkowi, wspierałem go, i jako wojewoda, i jako marszałek, ale przez rok nikt z władz starostwa w Brzozowie nie zrobił niczego w tej sprawie, a ruch leży po ich stronie. Zależy nam na prężnie działającym ośrodku onkologicznym na Podkarpaciu i na pewno taki stworzymy - zapewniał marszałek.

  - Ciekawe, kiedy - słychać było głosy z sali.

  Dyskusja nic nie dała, pieniędzy na onkologię w Brzozowie nie będzie. Przynajmniej w tym roku.

  Drogi, obwodnice, mosty

  Budżet województwa podkarpackiego na rok 2012


  dochody - 1.142.539.638 zł
  wydatki - 1.234.475.774 zł
  deficyt - 91.936.136 zł  W budżecie Podkarpacia na rok 2012 na inwestycje drogowe zapisano prawie 400 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na przygotowanie do realizacji, budowę i modernizację dróg wojewódzkich, obwodnic i mostów.

  Rozbudowane zostaną m.in. droga wojewódzka Jarosław - Pruchnik, Zagórz - Komańcza i Komańcza - Radoszyce, odbudowany most na ul. 3 Maja w Ropczycach, powstanie droga obwodowa Mielca w ciągu drogi wojewódzkiej Nagnajów - Dębica. Powstanie też droga lotniskowa łącząca węzeł A4 Rzeszów Zachodni z węzłem S19 Jasionka. Na opracowanie studium wykonalności linii kolejowej z Rzeszowa na lotnisko w Jasionce samorząd przeznaczył 500 tys. zł. Aż 53 mln zł radni zapisali na dopłaty do biletów ulgowych w przewozach autobusowych.

  Szpitale też dostaną

  Ochrona zdrowia to pozycja, pod którą zapisano kwotę ponad 60 mln zł. Za te pieniądze zostanie rozbudowany i zmodernizowany oddział ratunkowy oraz centrum urazowe w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Pieniądze dostaną też szpitale wojewódzkie w Przemyślu i Krośnie.

  Na kulturę radni przeznaczyli ponad 59 mln zł. Za te pieniądze ma powstać m.in. Akademia w Julinie (pow. łańcucki) w dawnym zaniedbanym pałacu myśliwskim (600 tys. zł), pieniądze pójdą też na budowę nowej wojewódzkiej i miejskiej biblioteki publicznej w Rzeszowie (400 tys. zł).

  Radni zdecydowali też, że 100 tys. zł samorząd przekaże na budowę pomnika płk. Łukasza Cieplińskiego, 600 tys. zł trafi, jako dotacja dla Muzeum Historycznego w Sanoku, a 350 tys. zł dla Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. 2 mln zł dostanie Rzeszów na budowę zaplecza socjalnego stadionu przy ul. Wyspiańskiego. O te pieniądze prosił zarząd województwa prezydent Tadeusz Ferenc.

  Protest przeciwko wiatrakom

  Na początku sesji nie obyło się bez przepychanek. Były poseł LPR Marian Daszyk z grupą około 100 osób wszedł na salę z transparentami i chciał, aby do porządku obrad wprowadzić dyskusje na temat elektrowni wiatrakowych. Teresa Kubas-Hul, przewodnicząca sejmiku odmówiła, tłumacząc swoją decyzję przepisami. Na to protestujący zaczęli krzyczeć, że to hańba, że radni modlą się przed sesją, a ludzi nie słuchają. Z okrzykami "My tu jeszcze wrócimy" opuścili salę obrad. Na korytarzu dla radnych, jak na każdej sesji, przygotowano kanapki, ciastka, paluszki, kawę, herbatę i napoje.

  - A teraz zapraszam do konsumpcji, bo to wszystko za nasze pieniądze - rzucił któryś z protestujących. I kanapki zjedli, dla radnych nie starczyło.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo