MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chorzy na jesień

Ewa Kurzyńska
Krzysztof Łokaj
Jesienią częściej skarżymy się na gorsze samopoczucie. Także psychiczne. Jedną z głównych przyczyn sezonowej jesiennej chandry jest zbyt mała ilość światła słonecznego.

- W słoneczne dni w naszym organizmie zachodzi wiele korzystnych dla zdrowia procesów. Jesienią i zimą, gdy dni stają się krótsze, moi pacjenci częściej narzekają na gorsze samopoczucie, zmiany nastroju. To typowe i powszechne zjawisko - potwierdza dr n. med. Marian Futyma, kardiolog z Rzeszowa.

Chandra czy depresja?

Uczucie niepokoju, zniechęcenie i apatię potęgują dodatkowo częste zmiany aury, charakterystyczne dla obecnej pory roku. Osoby szczególnie wrażliwe na pogodową huśtawkę mogą podejrzewać, że należą do licznego grona meteoropatów. Jak podaje serwis biometeo.pl to problem, z którym boryka się co drugi z nas.

- Trzeba być jednak czujnym i odróżnić przejściowe obniżenie nastroju i zwykłą chandrę od poważniejszych zaburzeń, np. depresyjnych. Jeżeli apatia, uczucie niemocy czy lęk utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, należy poszukać pomocy psychologa lub psychiatry - podkreśla Katarzyna Górka, psycholog z Rzeszowa.

Warto zachować czujność, bo jak wynika z badań Państwowego Zakładu Higieny, niemal co czwarty Polak choć raz w życiu borykał się z jakimś zaburzeniem psychicznym.

Uwaga na wirusy

Jesienne przesilenie może być przyczyną także gorszego samopoczucia fizycznego.

- Przede wszystkim atakują nas wirusy, częściej dochodzi do infekcji. W dodatku sporo osób, zniechęconych brzydką pogodą, całkowicie rezygnuje z ruchu. Jednocześnie nadal jedząc tyle, co wcześniej - mówi dr Futyma.

Efekty? Przejedzeni i niedotlenieni gorzej śpimy. Niedobór snu z kolei zwiększa podatność na stres i obniża odporność.

- W ten sposób koło się zamyka. Niezdrowe nawyki, którym hołdujemy w chłodne miesiące, mogą zemścić się wiosną. Wtedy śmiertelność jest wyższa niż w innych okresach - ostrzega dr Futyma.

Remedium na kłopoty

Jaka jest recepta na gorsze samopoczucie? Specjaliści przyznają, że mało oryginalna, ale za to naprawdę skuteczna.

- Po pierwsze należy codziennie znaleźć czas na aktywność fizyczną. Najlepiej na świeżym powietrzu. Po drugie dieta powinna być zdrowa, czyli bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo, orzechy, nasiona, ryby. Po trzecie, należy zadbać o higienę snu - wymienia dr Futyma.

Psycholog dodaje: - Pomóc może wizyta w solarium, która zrekompensuje niedobory światła słonecznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24