MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co warto studiować i jakie przedmioty zdawać na maturze? Podpowiadamy. Na tych kierunkach zdobędziesz najbardziej potrzebne kwalifikacje

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Podpowiadamy, czym się kierować wybierając studia, jakie kierunki są popularne oraz które przedmioty należy zdawać na maturze, aby dostać się na wymarzone studia. Zapraszamy do galerii.
Podpowiadamy, czym się kierować wybierając studia, jakie kierunki są popularne oraz które przedmioty należy zdawać na maturze, aby dostać się na wymarzone studia. Zapraszamy do galerii. 123rf.com
Co zdawać na maturze? Gdzie iść na studia? Czy to jest to, co chcę robić w życiu? Maturzyści 2024 stoją przed jedną z ważniejszych decyzji w życiu i zadają sobie podobne pytania. Warto pamiętać, że sporo osób realizuje się zawodowo w obszarach innych, niż ich ścieka edukacyjna. Oznacza to, że studia nie muszą ostatecznie determinować całego dalszego życia zawodowego. Jednocześnie ich wybór może być furtką do licznych możliwości. Czym się kierować wybierając studia? Jakie przedmioty zdawać na maturze, aby dostać się na wymarzone studia?

Spis treści

Najlepsze kierunki edukacji. Perspektywy pracy, zarobków i rozwoju

Z badań platformy e-learningowej Preply wynika, że zawody, które oferują najwyższe zarobki, to te oparte na kwalifikacjach z obszarów ścisłych, a konkretnie:

Raport wskazuje, że na stanowiskach z tymi umiejętnościami, można zarobić nawet 19 tys. zł miesięcznie. Drugą pozycję najlepszych zarobków zajmują zawody związane z analizą danych (pensje wynoszą ponad 16 tys. zł miesięcznie).

Zobacz w galerii, jakie przedmioty trzeba zdać na maturze, aby studiować interesujące cię kierunki.

Nieustannie popularnością cieszy się także branża IT. Biorąc pod uwagę rozwój sektorów pracy, średnie wynagrodzenie, liczbę oferowanych stanowisk, elastyczność, dostępność kierunku studiów i popularność kwalifikacji, najkorzystniejszymi kierunkami edukacji są:

 • inżynieria, robotyka (wysokie zarobki, najwięcej ofert pracy),
 • finanse, księgowość, biznes (poszukiwane kwalifikacje, dobre zarobki i szanse rozwoju),
 • informatyka (elastyczność zatrudnienia, popularność, wysokie zarobki i nieustanny rozwój).

Najczęściej wyszukiwane kierunki studiów

Kierunki studiów, które są najczęściej wyszukiwane w Google na terenie Polski, to psychologia i coaching, a także kierunki pokrewne. To pokazuje, że utrzymuje się trend widoczny przy ostatniej rekrutacji na studia. Wówczas najbardziej oblegane kierunki to były:

 • psychologia,
 • prawo,
 • a także informatyka.

Stanowiska pracy związane jednak z zawodem psychologa zajmują dość dalekie, bo aż 17. miejsce w badaniu w kategorii największej liczby stanowisk pracy, a pensja to około 6,5 tys. zł miesięcznie, co daje również dość niskie miejsce w kategorii wysokich zarobków.

Kierunki o małym zainteresowaniu

Trzy ostatnie miejsca w rankingu zajęły następujące branże/kwalifikacje:

 • muzyka, produkcja muzyczna, inżynier dźwięku;
 • film, wideografia, fotografia;
 • teologia, katecheta.

Okazuje się, że są w tych branżach jest również najmniej stanowisk pracy.

Czym się kierować wybierając studia?

Wybór najlepszej drogi do kariery jest decyzją, której nie powinno podejmować się pochopnie. Priorytety w tej kwestii są jednak indywidualne. Niektórzy chcą ukończyć kierunek w dziedzinie, którą kochają, nawet jeśli zarobki nie są wysokie. Inni z kolei będą kierować się możliwością rozwoju osobistego, a jeszcze inni potencjalnymi zarobkami i dostępnością pracy w danej branży.

Warto podkreślić, że dynamicznie zmieniający się rynek pracy, rozwijająca technologia, możliwość podjęcia zatrudnienia w wielu zawodach w niemal każdym miejscu na ziemi dzięki pracy zdalnej powoduje, że wiele osób będzie przekwalifikowywało się wielokrotnie w swoim życiu.

Wybór pierwszych studiów nie przekreśla możliwości zmiany zawodu, poszerzenia swoich edukacyjnych horyzontów, zdobywania doświadczeń na innym polu. Czym więc kierować się podejmując studia po maturze?

Z pewnością dla jednych ważne będą perspektywy zarobkowe, dostępność pracy, a dla innych w hierarchii wyżej znajdzie się np. spełnianie marzeń. W tym wszystkim na pewno warto pamiętać o swoich mocnych stronach i predyspozycjach. Odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki styl nauki i pracy lubimy (w samotności, w grupie, w terenie?), a także, które przedmioty nas najbardziej interesowały w szkole, z czego jesteśmy najlepsi (np. matematyka, biologia, sport).

Dla niektórych to pozaszkolne aktywności będą decydowały o dalszej drodze zawodowej bardziej niż uzyskiwane w szkole oceny. Dużą pomocą mogą okazać się zajęcia z doradztwa zawodowego prowadzone w ramach WDŻ w szkole podstawowej, czy też lekcji wychowawczych w szkole średniej.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

To, jakie przedmioty zdajemy na maturze, będzie miało znaczenie przy rekrutacji na studia. Szczegółowe informacje dotyczące wymagań rekrutacyjnych na dany kierunek znajdziemy na stronach internetowych poszczególnych uczelni, wydziałów i kierunków. W przypadku wielu kierunków studiów przedmioty, które brane są pod uwagę (a więc ich wynik maturalny), są takie same na wszystkich uczelniach. Dla przykładu, aby studiować kierunek lekarski (medycyna) należy na maturze zdawać minimum dwa przedmioty rozszerzone spośród:

 • biologii,
 • chemii,
 • fizyki
 • i matematyki.

W galerii prezentujemy kierunki, na które iść po zdaniu na maturze poszczególnych przedmiotów:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co warto studiować i jakie przedmioty zdawać na maturze? Podpowiadamy. Na tych kierunkach zdobędziesz najbardziej potrzebne kwalifikacje - Strefa Edukacji

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24