Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić gdy straciłeś dokumenty?

Stanisław Siwak
Dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta do bankomatu to dokumenty, którymi posługujemy się najczęściej. Są one też najbardziej narażone na utratę.
Dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta do bankomatu to dokumenty, którymi posługujemy się najczęściej. Są one też najbardziej narażone na utratę. Fot. Dariusz Danek
Kiedy utracisz paszport, dowód osobisty czy kartę bankomatową nie trać zimnej krwi. Postaraj się szybko dokumenty odtworzyć.

Postaraj się szybko dokumenty odtworzyć: zmniejszysz ryzyko wykorzystania ich przez złodzieja lub nieuczciwego znalazcę.

Dowód osobisty

Jeśli utraciłeś dowód osobisty musisz w jak najkrótszym czasie zgłosić ten fakt na policji. Zostanie sporządzony stosowny protokół i otrzymasz odpowiednie zaświadczenie. Będziesz się mógł nim posługiwać do momentu wyrobienia nowego dowodu.

Zaświadczenie jest również dokumentem potwierdzającym zgłoszenie zagubienia. To bardzo istotne w sytuacji, gdyby ktoś, posługując się twoim dowodem, zdążył już zaciągnąć kredyt, popełnić przestępstwo albo zrobić zakupy.

Chcąc wyrobić nowy dowód trzeba zgłosić się w urzędzie gminy lub miasta, tam gdzie jesteś zameldowany na stałe. Musisz złożyć odpowiedni wniosek wraz z dwiema aktualnymi fotografiami o wymiarach 4,5 x 3,5 cm. Za wyrobienie nowego dowodu zapłacisz 30 zł.

Adam Litwa, dyrektor wydziału spraw obywatelskich Urzędu Miasta w Rzeszowie tłumaczy, że życie przynosi różne sytuacje i zdarza się, że po wyrobieniu nowego dokumentu tożsamości, odnajduje się poprzedni. W takiej sytuacji powinniśmy stary dowód złożyć w urzędzie.

Utrata paszportu

Utratę paszportu zgłaszasz na policji, w biurze paszportowym albo w polskim konsulacie, jeśli to zdarzenie nastąpiło podczas pobytu za granicą.

Aby wyrobić nowy musisz złożyć w biurze paszportowym stosowne dokumenty: wypełniony kwestionariusz, ksero dowodu osobistego, dwie aktualne fotografie.

Opłata za nowy paszport zależy od przyczyny jego utraty. Jeśli doszło do tego z twojej winy, za wyrobienie nowego dokumentu możemy zapłacić nawet 200 proc. więcej niż kosztowało nas wyrobienie poprzedniego paszportu. Opłata podstawowa wynosi 140 zł.

Wysokość opłaty z powodu utraty paszportu zależy też od tego, czy utraciliśmy go po raz pierwszy, czy też kolejny.

Jak wyjaśnia Stanisław Łyszczek, dyrektor Wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, jeśli utracimy paszport za granicą należy skontaktować się z najbliższym polskim konsulatem. Jeżeli obywatel nie ma przy sobie żadnego dokumentu, wówczas konsul kontaktuje się z biurem wystawiającym paszport w kraju, które potwierdza tożsamość. Awaryjnie, istnieje także możliwość przesłania zdjęcia poczta elektroniczną.

Konsul z reguły wystawia tymczasowy dokument na krótki okres. Dlatego po powrocie do kraju musimy ponownie wyrobić sobie stały dokument.

- Zgodnie z nowa ustawą, paszport jest własnością państwa, a my jesteśmy jedynie jego posiadaczami. Dokument ten wydany osobie dorosłej jest ważny przez 10 lat. Natomiast dziecku 5 lat - tłumaczy dyrektor Łyszczek.

Prawo jazdy

Kiedy zgubisz prawo jazdy należy niezwłocznie zgłosić ten fakt do urzędu, który go wydał.

- Obywatel nie pisze żadnego podania, tylko wypełnia wniosek dostępny na miejscu, można go również ściągnąć ze strony internetowej urzędu. Trzeba dołączyć jedną fotografię jak do dowodu osobistego. Opłata wynosi 70 złotych - tłumaczy Krzysztof Wadiak, dyrektor Wydziału komunikacji w Urzędzie Miasta w Rzeszowie.

Czasem warto poczekać kilka dni z wyrobieniem nowego dokumentu, bo często zdarza się, że ktoś zgubę oddaje, albo przesyła pocztą.

Karty płatnicze

Kiedy utracisz kartę płatniczą, powinieneś natychmiast zawiadomić bank, który ją wydał. W momencie wydawania karty dostajesz również numer telefonu, z reguły działający całą dobę, pod który możemy zgłosić zgubienie lub kradzież karty i zablokować dostęp do niej.

Od chwili zgłoszenia, większość banków bierze na siebie odpowiedzialność za wszelkie transakcje z konta klienta przeprowadzone już po zablokowaniu karty. Nawet wtedy, gdy złodziej zdążył się już posłużyć nasza kartą np. zrobił zakupy, zatankował samochód, raczej nie stracisz więcej niż równowartość 150 euro.
Po nową kartę zgłaszasz się do swojego banku. Większość banków nie pobiera żadnych opłat od swego klienta za wydanie nowej karty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24