Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz trudniej dożyć do emerytury

Małgorzata Motor
Archiwum
Po zmianie przepisów świadczenia nie doczeka rocznie nawet tysiąc osób. Umrą przed 67. rokiem życia.

Ów tysiąc to szacunkowa liczba tych, która dożyłaby emerytury wypłacanej na starych zasadach - mężczyźni 65 lat, kobiety 60 lat.

Z opublikowanego właśnie raportu ZUS wynika, że mężczyznom emeryturę na starych zasadach wypłacano średnio przez 15 lat i 4 miesiące. Kobiety cieszyły się nią o 2 lata i 2 miesiące dłużej.

Wydłużenie wieku emerytalnego te okresy znacznie skróci. Bo chociaż na Podkarpaciu, jak dowodzą statystyki, w skali kraju żyje się najdłużej (kobiety dożywają średnio 82 lat, a mężczyźni 74 z hakiem), to i tak zamiast kilkunastu lat życia na emeryturze, czeka nas ich najwyżej kilka.

Oszczędzanie naszym kosztem

Zwykli Polacy zmiany emerytalne oceniają jednoznacznie.

- Państwo, które powinno otaczać opieką swoich obywateli szuka sposobu na to, aby ich wykorzystać. To draństwo - mówi wprost pan Stanisław spod Leżajska. - A gdzie ta praca dla tych "dziadków", co mają harować do 67 roku życia? To fikcja - dodaje.

I trudno odmówić mu całkowicie racji. Według najświeższych danych na Podkarpaciu jest ponad 25 tys. bezrobotnych powyżej 50. roku życia (stan na lipiec 2012 r.).

Nie dostrzegamy plusów

Ale są i tacy, którzy pozytywnie oceniają wydłużenie wieku emerytalnego. Kto? Ekonomiści.

- Większość społeczeństwa nie jest świadoma zmieniającej się sytuacji demograficznej w naszym kraju, zmian zachodzących na rynku pracy oraz kosztu i sposobu finansowania świadczeń emerytalnych - zwraca uwagę Tomasz Starzyk z Soliditet Polska, z Grupy Bisnode.

Podkreśla, że dłuższa praca o 7 lat w przypadku kobiet i 2 lata w przypadku mężczyzn to wzrost liczby osób wpłacających składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i spadek liczby tych, którym trzeba wypłacać świadczenia.

- Wydłużenie okresu pracy spowoduje, że przyszli emeryci będą zarabiali więcej. Każdy rok pracy dłużej to emerytura wyższa o ok. 9 proc. - zwraca uwagę Starzyk.

W maju 2012 Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zakłada ona stopniowe podwyższanie wieku uprawniającego do emerytury dla kolejnych grup ubezpieczonych i jego zrównanie dla kobiet urodzonych po 30 września 1973 r. oraz mężczyzn urodzonych po 30 września 1953 r. na poziomie 67 lat. Dotychczas wiek emerytalny kobiet wynosił 60 lat, mężczyzn - 65 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24