Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej obcokrajowców wybiera studia w Rzeszowie

Wojciech Tatara
Fredrick Satimehin z Lagos w Nigerii, Parinaz Ameri z Kerman Bam w Iranie oraz Vinay Kumar Upadhyay z Bombaju w Indiach, zdecydowali się studiować w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Fredrick Satimehin z Lagos w Nigerii, Parinaz Ameri z Kerman Bam w Iranie oraz Vinay Kumar Upadhyay z Bombaju w Indiach, zdecydowali się studiować w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Krystyna Baranowska
Obcokrajowcy coraz częściej decydują się na studiowanie na rzeszowskich uczelniach. Wiedzę w stolicy Podkarpacia zdobywa teraz około tysiąca żaków z zagranicy. Największą ich grupą może się pochwalić Wyższa Szkoła informatyki i Zarządzania. W swoich murach gości 900 obcokrajowców.

Na WSIiZ-ie studiują młodzi ludzie z Algierii, Białorusi, Brazylii, Chin, Holandii, Indii, Iranu, Finlandii, Francji, Malezji, Mołdawii, Nepalu, Nigerii, Niemiec, Portugalii, Pakistanu, Rosji, Rumunii, Turcji, Ukrainy i USA. - Posiadamy status uczelni międzynarodowej, co powoduje, że nasi absolwenci stają się lepiej rozpoznawalni i w konsekwencji bardziej konkurencyjni na rynku pracy. Międzynarodowe kontakty nawiązane podczas studiów stwarzają studentom możliwość praktycznej nauki języków obcych i zdobywania wiedzy w międzynarodowym otoczeniu - informuje Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.

Różnorodność kierunków

Na Politechnice Rzeszowskiej studiuje 32 obcokrajowców na studiach stacjonarnych i 4 na niestacjonarnych. Przyjechali do Rzeszowa z Ukrainy, Kataru, Syrii, Belgii i Argentyny. Dodatkowo uczestników programu Erasmus edukuje się tu 18. W ostatnim roku byli to studenci pochodzący z Turcji, Hiszpanii, Portugalii, Francji.

- Nasi studenci z zagranicy najchętniej studiują na kierunkach lotnictwo i kosmonautyka, zarządzanie i inżynieria produkcji, transport, budownictwo, informatyka oraz zarządzanie - mówi Agnieszka Wysocka z biura rektora Politechniki Rzeszowskiej.

Z kolei Wyższą Szkołę Prawa i Administracji chętnie wybierają studenci z Ukrainy mający polskie korzenie. - Obecnie studiują u nas 32 osoby z Ukrainy. Nasza uczelnia już od 11 lat prowadzi program, pomocowy "Studia w Polsce" dla młodzieży polskiego pochodzenia - informuje Piotr Wróbel, rzecznik WSPiA. Ukraińcy z WSPiA w Rzeszowie nie muszą martwić się o mieszkania. Mają je zapewnione w zespole mieszkań uczelnianych.

Najchętniej wybierane

Prawo, politologia, pedagogika i europeistyka to kierunki najchętniej wybierane przez studentów z zagranicy na Uniwersytecie Rzeszowskim. Obecnie na różnych zasadach studiuje tu 59 obcokrajowców. Siedemnastu z nich to osoby posiadające zgodę na osiedlenie się, czyli Kartę Polaka. Dla nich studia stacjonarne są bezpłatne, a opłata za studia niestacjonarne ponoszona jest w wysokości obowiązującej obywateli polskich. Cudzoziemcy ci są uprawnieni do ubiegania się o przyznanie świadczeń pomocy materialnej.

- Obcokrajowcy studiujący na zasadach odpłatności uiszczają opłatę w wysokości 2 tys. euro za rok kształcenia. W przypadku studiów I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich. Rok studiów doktoranckich kosztuje 3 tys. euro. Studenci z za granicy studiujący na naszej uczelni mają możliwość ubiegania się o przyznanie miejsca w domu studenckim UR. Oprócz wymienionej grupy, na naszą uczelnię przyjeżdżają na jeden semestr lub rok cudzoziemcy w ramach programu Erasmus - informuje Elżbieta Myśliwiec, kierownik działu spraw studenckich UR.

Politechnika Rzeszowska pobiera od cudzoziemców opłatę rekrutacyjną w wysokości 200 euro oraz opłatę za studia pierwszego stopnia, która wynosi 2 tys euro na rok. Taki sam okres studiów magisterskich kosztuje 3,5 tys euro.

Po polsku czy po angielsku

Wysokość czesnego na WSIiZ-ie związana jest z wyborem przez studenta polsko, lub angielskojęzycznej ścieżki kształcenia.

- Za studia na ścieżce polskojęzycznej studenci z krajów Unii Europejskiej, Białorusi, Estonii, Mołdawii i Ukrainy płacą takie samo czesne jak polscy studenci (od 280 do 530 zł miesięcznie, w zależności od kierunku, trybu i rodzaju studiów). Ponadto studenci zakwalifikowani do "Systemu bezpłatnych miejsc" są zwolnieni z opłaty za studia. Na ścieżce anglojęzycznej studenci z wymienionych wcześniej państw płacą od 120 do 150 proc. czesnego. Pozostali obcokrajowcy płacą za studia I stopnia w języku angielskim 300 euro miesięcznie, a za studia II stopnia 350 euro za miesiąc - wyjaśnia Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ-u.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24