Cud na Podlasiu. Matka Boża na ikonie płacze wonnymi łzami

  Cud na Podlasiu. Matka Boża na ikonie płacze wonnymi łzami

  Marek Pietrzela/dziennikwschodni.pl

  Nowiny

  Nowiny

  Cud na Podlasiu. Z ikony Matki Bożej "Szybko Spełniająca Prośby" w Terespolu płyną wonne łzy. Wierni tłumnie modlą się w cerkwi przed obrazem, który objawił swoją cudowną moc.
  Ikona Matki Bożej "Szybko Spełniająca Prośby” z której płynie wonny olej.

  Ikona Matki Bożej "Szybko Spełniająca Prośby” z której płynie wonny olej. ©Fot. Łukasz Popławski

  W ostatnią niedzielę do Terespola przyjechał abp. Abel. Ale najpierw łzy pojawiły się w mieszkaniu państwa Popławskich z Terespola. Pierwszy zobaczył je 16-letni Łukasz, któremu proboszcz parafii prawosławnej, ks. Jarosław Łoś, przywiózł ikonę. Sam gimnazjalista zażyczył sobie reprodukcję słynącej z cudownych uzdrowień ikony ze Św. Góry Atos.

  - Kupiłem Łukaszowi ikonę w Łucku. Od najmłodszych lat jest związany z cerkwią. Jest świadomym wiernym. Sam był na warsztatach wykonywania ikon, jest uzdolniony próbuje je malować - zauważa duchowny.

  28 września rano chłopiec dostrzegł, że z oczu Matki Bożej spływają łzy. Szybko powiadomił proboszcza. Strugi wonnej mirry płynęły intensywnie z oczu Madonny i z gwiazdy Bogurodzicy.

  Wiadomość lotem błyskawicy rozeszła się po Terespolu i okolicy. Do domu państwa Popławskich zaczęli przychodzić pielgrzymi, aby się modlić.

  - Nie ogłaszaliśmy żadnego cudu. Zapadła jednak decyzja, aby przenieść ikonę do cerkwi - informuje Andrzej Boublej, rzecznik Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej. Ikona Matki Bożej "Szybko Spełniająca Prośby została przeniesiona do terespolskiej cerkwi w przeddzień święta parafialnego.

  W ostatnią niedzielę w terespolskiej cerkwi pw. św. ap. Ewangelisty Jana Teologa nabożeństwu przewodniczył arcybiskup Abel ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej. Powiedział w homilii, że cudowne objawienie łaski Bożej poprzez ikonę Bogurodzicy "Szybko Spełniającą Prośby" jest szczególnym błogosławieństwem doświadczonej w minionym stuleciu ziemi południowego Podlasia. Przypomniał akcje przesiedleńcze i burzenie świątyń prawosławnych w dawnych latach.
  Boublej przyznaje, że w świątyni wonny olej wycieka z ikony z mniejszym nasileniem. Olejem namaszczane są czoła wiernych przychodzących na modlitwy.

  Ks. prot. Jarosław Łoś i rodzina Łukasza jednak są przerażeni rozgłosem, jaki osiągnęła sprawa.

  - Tu najważniejsza jest sfera sacrum - z przejęciem przypomina proboszcz obawiając się, aby sensacja nie przyćmiła nadzwyczajnego zdarzenia metafizycznego. Podobnie rodzina szesnastolatka nie pozwala już na kontakt chłopcem.


  Źródło: Cud w Terespolu: Matka Boża płacze wonnymi łzami
  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (34)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (34) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo