Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cukrzyca - epidemia XXI wieku

ala
Cukrzycę typu 2 określano dawniej jako insulinoniezależną albo cukrzycą dorosłych. Przyczyną podwyższonego poziomu cukru jest nieprawidłowe działanie insuliny w organizmie i/lub jej nieprawidłowe wydzielanie.
Cukrzycę typu 2 określano dawniej jako insulinoniezależną albo cukrzycą dorosłych. Przyczyną podwyższonego poziomu cukru jest nieprawidłowe działanie insuliny w organizmie i/lub jej nieprawidłowe wydzielanie. ARCHIWUM
W Polsce z powodu tej choroby cierpi prawie 1,5 miliona ludzi. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 1995 roku chorowało na cukrzycę około 135 milionów.

Prognozy na 2030 rok są przerażające - 360 milionów osób będzie chorować na cukrzycę! Ponad połowa pacjentów jest nieświadoma istnienia choroby.
Kiedyś człowiek wykonywał dużo więcej ciężkich prac fizycznych, a przede wszystkim chodził. Dziś jeździmy samochodami, częściej pracujemy umysłowo.

Nasz organizm potrzebuje mniej kalorii, a my lubimy jeść. Jedzenia jest więcej, jest smaczniejsze, ale i bardziej kaloryczne, kuszą bary szybkiej obsługi. Do tego dochodzi palenie papierosów, nadmiar używek i stresu. W rezultacie częściej chorujemy na cukrzycę niż kiedyś.

Cichy zabójca

Nierozpoznana cukrzyca typu 2 prowadzi do groźnych powikłań. Może powodować miażdżycę, zawał serca czy udar mózgu, czyli schorzenia związane z uszkodzeniem dużych naczyń krwionośnych.

Drugi rodzaj powikłań wynika z uszkodzenia małych naczyń krwionośnych. Należy do nich między innymi retinopatia (schorzenie oczu), które może doprowadzić do utraty wzroku. Chorym grozi także niewydolność nerek oraz zaburzenia krążenia i unerwienia w obrębie kończyn dolnych.

Prowadzą one do rozwoju tzw. stopy cukrzycowej, czyli wystąpienia na nodze ran i owrzodzeń. Jeżeli tego schorzenia nie zacznie się leczyć odpowiednio wcześnie, choremu grozi amputacja kończyny.

Dowiesz się z gazety

Ponieważ coraz więcej osób choruje na cukrzycę, Ministerstwo Zdrowia zainicjowało program, który ma służyć zapobieganiu i leczeniu cukrzycy w Polsce. We współpracy z Kliniką Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przygotowało szereg informacji na temat tej choroby.

W tym tygodniu postaramy się przybliżyć najważniejsze z nich. Od jutra piszemy: jakie objawy mogą świadczyć o cukrzycy, kto jest na nią bardziej podatny, jak zapobiegać chorobie i co zrobić, żeby w przyszłości nie zachorowało twoje dziecko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24