Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyfrowe zbiory w rzeszowskiej bibliotece

Ewa Kurzyńska
-  Między innymi dzięki skanerowi, dostęp do starodruków będzie miał każdy, kto ma internet - mówi Tomasz Majdosz, pracownik biblioteki.
- Między innymi dzięki skanerowi, dostęp do starodruków będzie miał każdy, kto ma internet - mówi Tomasz Majdosz, pracownik biblioteki. FOT. WOJCIECH ZATWARNICKI
Chcesz zobaczyć stare pocztówki i fotografie, albo unikatowe dokumenty o historii Podkarpacia? Zaglądnij do cyfrowych zbiorów zgromadzonych w nowoczesnej pracowni, która powstała w Rzeszowie.

Pracownia jest częścią Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Jej sercem jest nowoczesny skaner, który umożliwia bezpieczne tworzenie cyfrowych kopii nawet bardzo cennych rękopisów i starodruków. Oprócz tego działają tu m. in. komputery do technicznej obróbki skanowanych dzieł. Tak, by były one najlepszej jakości.

Jedyna taka pracownia

- Nasza biblioteka, jako jedyna instytucja publiczna w regionie, posiada obecnie profesjonalną pracownię do tzw. digitalizacji, czyli tworzenia cyfrowych zbiorów - mówi Bożena Janda z WiMBP w Rzeszowie.

Oprócz stworzenia samej pracowni kupiono także 29 komputerów do bibliotecznych filii. Tak, by cyfrowe zbiory mogli oglądać w internecie użytkownicy mniejszych bibliotek.

- Cały projekt udało się zrealizować dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury, które wspomogło nas 280 tys. złotych - wylicza Stanisław Turek, dyrektor WiMBP w Rzeszowie.

Urząd Marszałkowski dołożył prawie 70 tys. zł. Za pieniądze udało się także wyremontować pomieszczenia przy ul. Dąbrowskiego, w których mieści się pracownia.

Może obejrzeć je każdy

Zbiory, które powstają w nowej pracowni, można podziwiać w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej, która znajduje się pod adresem www.pbc.rzeszow.pl.

Dostęp do niej jest bezpłatny, tak samo jak przeglądanie zbiorów. Czytelnicy mogą oglądać cyfrowe kopie książek i czasopism regionalnych, broszur, ulotek, pocztówek i fotografii.

Dotychczas skanowaniu poddano blisko 4 tys. stron ze zbiorów WiMBP w Rzeszowie. Wśród nich m. in. książki dotyczące dziejów dawnej Galicji, fotografie i pocztówki przedstawiające miasta i miasteczka regionu sprzed stu lat.

Oprócz tego zlecono skanowanie blisko 9 tys. stron czasopism rzeszowskich z XIX i początku XX wieku, które znajdują się w Lwowskiej Bibliotece Naukowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24