MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czternasta emerytura 2024. Takie są prognozy. Wiemy, komu przysługuje i ile wyniesie - wyliczenia

Kamila Pochowska
Kamila Pochowska
Tyle wyniesie czternasta emerytura 2024. Mamy prognozy. Zobaczcie, na jakie pieniądze mogą liczyć emeryci i renciści. Stawki i wyliczenia prezentujemy w naszej galerii. Szczegóły na kolejnych slajdach >>>
Tyle wyniesie czternasta emerytura 2024. Mamy prognozy. Zobaczcie, na jakie pieniądze mogą liczyć emeryci i renciści. Stawki i wyliczenia prezentujemy w naszej galerii. Szczegóły na kolejnych slajdach >>>PPG
Dodatkowe świadczenia dla emerytów, znane jako trzynasta i czternasta emerytura, mają na celu wsparcie seniorów w pokrywaniu codziennych wydatków. Niestety nie wszyscy emeryci mogą liczyć na takie pieniądze. Komu należy się czternasta emerytura 2024 i ile wyniesie? Komu będzie wypłacana?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wyniesie czternasta emerytura 2024?
  • Komu przysługuje 14. emerytura?
  • Kto nie otrzyma czternastki?
  • Terminy wypłacania świadczeń

Czym jest 14. emerytura? To dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, które zostało wprowadzone w 2021 roku. W przeciwieństwie do 13. emerytury, wysokość "czternastki" jest różna. Ponadto nie wszyscy kwalifikują się, aby ją dostać. Komu zatem przysługuje świadczenie?

Komu przysługuje czternasta emerytura

W 2024 roku czternasta emerytura przysługuje seniorom, których dochody brutto nie przekraczają 2900 zł. Za każdą złotówkę powyżej tej kwoty, wartość 14. emerytury będzie pomniejszana o złotówkę. Ponadto pieniądze przysługują tylko tym emerytom i rencistom, których łączne dochody nie przekroczą 5500 zł brutto.

Czternasta emerytura przysługuje osobom pobierającym:

  • emeryturę
  • rentę (w systemie powszechnym)
  • emeryturę pomostową
  • zasiłek i świadczenie przedemerytalne

Ile wyniesie czternasta emerytura w 2024 roku?

Według najnowszych prognoz, w 2024 roku czternasta emerytura ma wynieść maksymalnie około 2650 zł brutto – czyli około 2200 zł netto. Warto pamiętać, że pełną kwotę czternastki dostaną osoby, których świadczenie podstawowe (emerytura, renta czy świadczenie przedemerytalne) nie przekracza kwoty 2900 zł brutto. ZUS przypomina, że czternasta emerytura jest zasiłkiem, który podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach.

Jak obliczyć czternastą emeryturę? Wartość świadczenia dla każdego nie będzie taka sama i zależy od wysokości podstawowego świadczenia. W naszej galerii przygotowaliśmy wyliczenia czternastej emerytury. Tyle pieniędzy mogą dostać seniorzy w 2024 roku. Kliknij poniżej i sprawdź!

Terminy wypłacania świadczeń

Kiedy wypłacana będzie czternasta emerytura? W 2024 roku ZUS będzie wypłacał świadczenie w takich samych terminach, jak podstawowe renty i emerytury. Pieniędzy należy spodziewać się w drugiej połowie roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że aby otrzymać czternastkę, nie trzeba składać dodatkowego wniosku. Świadczenie będzie wypłacane z urzędu.

Zobacz także: Drzewka kwitnące na różowo do ogrodu. Wiśnia japońska, magnolia, kasztanowiec

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24