Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym zamieniać cukier w diecie

al/Ula Sobol
Miód to zdrowszy zamiennik cukru.
Miód to zdrowszy zamiennik cukru. Ula Sobol
Kłania nam się ksylitol. Substancja pochodzenia naturalnego. Mniej kaloryczna niż zwykły cukier.

Nadmiar cukru szkodzi

Nadmiar cukru szkodzi

Cukier biały, ogólnie dostępny jest mocno oczyszczony. Pozbawiony substancji odżywczych. Dostarcza organizmowi jedynie pustych kalorii. Energia dostarczana jest bardzo szybko, ale na krótki okres czasu. Produkt ten ma wysoki indeks glikemiczny, a jego spożycie powoduje gwałtowne wahania glukozy we krwi, co niekorzystnie wpływa m.in. na układ nerwowy, powodując nadpobudliwość, brak koncentracji, rozdrażnienie, spadki nastroju i senność.

Nadmierne spożycie cukru:
- jest jednym z czynników powodujących otyłość;
- sprzyja szybkiemu rozwojowi próchnicy zębów;
- może powodować chroniczne zmęczenie i alergie;
- podrażnia błonę śluzową żołądka, zaburza proces trawienia i wypróżniania.

Otoczeni jesteśmy przeróżnymi substancjami słodzącymi. Oprócz znanego i popularnego cukru białego, kupić możemy cukier trzcinowy, fruktozę i glukozę w proszku, miód naturalny oraz sztuczny. Lukrecję, stewię i ksylitol, syrop klonowy, daktylowy i z agawy, melasę oraz sztuczne substancje słodzące tzw. słodziki.

Ale jak podkreślają dietetycy, trudno o substancję słodzącą w 100 proc. bezpieczną dla naszego zdrowia. - Dodatkowo cukier kryje się nie tylko w cukiernicy i łakociach, ale także w wielu innych produktach, które wypijasz i zjadasz - zaznacza Magdalena Socha-Sala, dietetyk z Rzeszowa.

Co zrobić, gdy nie możemy zrezygnować ze słodkiej kawy o poranku, a nieposłodzona herbata w ogóle nam nie smakuje?

- Jeżeli nie potrafimy wyobrazić sobie życia bez cukru, wybierajmy, chociaż te produkty, które jedzone w rozsądnych ilościach najmniej stopniu szkodzą naszemu zdrowiu - radzi Beata Mastalerczyk, dietetyk z Centrum Dietetycznego NutriPoint w Rzeszowie.

Miód zamiast cukru

Dzienne spożycie cukru nie powinno dostarczać więcej niż 10 proc. ogółu energii, czyli nie możemy zjadać więcej niż 5 łyżeczek dziennie.

Najprostszym zamiennikiem cukru jest miód. Produkt pochodzenia naturalnego. - Przede wszystkim zawiera mikroelementy. Ma działanie wzmacniające oraz lecznicze - zauważa Beata Mastalerczyk. - Możemy też słodzić stewią, która również jest pochodzenia naturalnego. Jest niskokaloryczna, działą bakterio- i grzybobójczo.

- Miód pozwala nadać potrawom nie tylko słodki smak, ale również dostarczy cennych składników odżywczych i wzmocni odporność. Nie łudźmy się jednak, że zjadamy mniej kalorii. Miód w 1 gramie dostarcza tyle samo kalorii co cukier - dopowiada Magdalena Socha-Sala.

Dorosłym ksylitol, a dzieciom syrop z agawy

Alternatywą dla białego cukru może być np. ksylitol. - To substancja pochodzenia naturalnego, aż o 40 proc. mniej kaloryczna niż zwykły cukier. Zawiera także o 75 proc. mniej węglowodanów -wyjaśnia pani Beata. - Trawienie ksylitolu zachodzi powoli, przy małym udziale insuliny, dzięki czemu poziom cukru we krwi nie waha się gwałtownie. Substancja nie jest jednak wskazana dla dzieci.

Dietetyk podkreśla, że naturalnym słodzikiem jest także stewia. Nie podnosi poziomu glukozy we krwi i może być używana przez diabetyków. Nie powoduje próchnicy zębów. - Syrop z agawy to także dobra alternatywa dla białego cukru. Jego zaletą jest niski indeks glikemiczny.

Do wypieków zamiast cukru można dodawać suszone owoce, które są naturalnie słodkie. Zawierają minerały, witaminy i błonnik.

Naturalną i najzdrowszą słodyczą dla dziecka powinny być świeże i suszone owoce. W okresie letnim nasza pociecha może skusić się na lody np. śmietankowe lub sorbety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24