Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąb Wincenty z Krościenka Wyżnego w finale konkursu Drzewo Roku

Ewa Gorczyca
Jako obiekt niezwykle malowniczy, ze względu na położenie nad starym podworskim stawem, dąb ten jest częstym "modelem” dla malarzy i rysowników
Jako obiekt niezwykle malowniczy, ze względu na położenie nad starym podworskim stawem, dąb ten jest częstym "modelem” dla malarzy i rysowników Tomasz Jefimow
Jest jednym z 16 drzew, które w czerwcu wezmą udział w ogólnopolskim plebiscycie.

Do konkursu o tytuł Drzewo Roku 2014 napłynęły 122 zgłoszenia z całej Polski. Finalistą tegorocznej edycji, jako jedyne drzewo z terenu Podkarpacia, został dąb Wincenty, rosnący nad stawem w parku leśnym "Dębina" w Krościenku Wyżnym, którym zarządza Nadleśnictwo Dukla. Sam las przez kilkaset lat stanowił element parku dworskiego i zwierzyniec.

Ciągle rośnie

Dąb Wincenty ma około 450 lat. Liczy 542 cm w obwodzie, ma wysokość 28 metrów i od 1996 roku jest pomnikiem przyrody. Do konkursu został zgłoszony przez Stowarzyszenie Kulturalne "Dębina" w Krościenku Wyżnym, Redakcję Gazetki Szkolnej "Kleks" w miejscowej szkole podstawowej oraz Nadleśnictwo Dukla.

- Wkrótce na potężnym głazie z piaskowca, który umieściliśmy obok drzewa wykuty zostanie napis informujący, że dąb upamiętnia słynnego poetę Wincentego Pola. - zapewnia Tadeusz Mędrek, nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla. - Cieszymy się, że drzewo rosnące w naszym lesie znalazło się w tak szacownym gronie i zrobimy wszystko, by je wypromować w trakcie trwania czerwcowego plebiscytu. Wiem też, że mamy wielu sympatyków pośród lokalnej społeczności.

Inspiracja dla poetów

Konkurs Drzew Roku ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane.

- Miejscowa legenda głosi, że ten właśnie dąb miał być miejscem, w którym siadywał poeta Wincenty Pol, który prawie 180 lat temu bywał w miejscowym dworze - opowiada Edward Marszałek ze Stowarzyszenia Dębina. - Tu miał pisać swe wiersze (na przykład "Królewskie dęby"). Jeden z jego utworów dedykowany został właścicielom dworu, w którym gościł - Jabłonowskim. Wiersz ten mówi wprost o tejże "dębinie". Dąb Wincenty był wdzięcznym tematem także dla innych pisarzy i poetów m. in. Zofii z Fredrów hr. Szeptyckiej, siostry Aleksandra Fredry ( w 1881 roku ukazała się jej "Rozmowa ze starym dębem w Krościenku") czy Jana Szelca, jak również dla fotografików, rysowników i malarzy.

Na spacerowym szlaku

Dąb Wincenty rośnie w często odwiedzanym miejscu - nieopodal leśnego parkingu i ścieżki spacerowej. W 2009 roku redaktorzy Gazetki Szkolnej "Kleks" zaprojektowali ścieżkę spacerową szlakiem starych krościeńskich dębów "Dębowa Dolina". Jej trasa zaczyna się właśnie od "Wincentego. Dąb jest też ważnym elementem "Literackiego Szlaku Drzew". Prócz "Wincentego" znajdują się na nim również: dąb "Jan" (na cześć miejscowego poety Jana Szelca), dąb "Aleksander" (na cześć Aleksandra Fredry) i lipa "Cecylia" (na cześć Cecylii z Fredrów Jabłonowskiej, siostry Aleksandra Fredry, która w pierwszej połowie XIX wieku była właścicielką dworu w Krościenku).

"Wincentego" odwiedziła również znana podróżniczka Elżbieta Dzikowska, która opisała go w swej książce "Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce". Pod nim również obywają się imprezy kulturalne, m.in. konkursy poetyckie i koncerty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24