Dawid Lampart mistrzem Europy!

Marek Bluj
Dawid Lampart, mimo upadku, spisał się w Holsted na medal. Złoty!
Dawid Lampart, mimo upadku, spisał się w Holsted na medal. Złoty! Fot. Tomasz Sobczak
Reprezentacja Polski wywalczyła w niedzielę w duńskim Holsted tytuł mistrza Europy juniorów do lat 19. W złotej drużynie trzecią siłą był Dawid Lampart, młodzieżowiec rzeszowskiej Marmy-Hadykówki.

Srebrny medal zdobyli Szwedzi, którzy prowadzili przez większą część turnieju. Brązowy krążek dla Duńczyków. Na czwartym miejscu Czesi, wśród których najlepszy był startujący w KSM Krosno Mihael Hadek.

W polskiej drużynie lokomotywami prowadzącymi ją do sukcesu byli Maciej Janowski i Przemysław Pawlicki. Obaj wywalczyli po 15 punktów. Trener Marek Cieślak wykorzystywał niemal każdą regulaminową sposobność, aby któregoś z nich posyłać na tor. Lampart wywalczył 7 "oczek" i był trzecim w kolejności punktującym zawodnikiem z biało-czerwonym plastronem.

Nasz zawodnik w pierwszym wyścigu zameldował się na mecie na pierwszym miejscu pozostawiając w pokonanym polu Szweda Antona Rosena i Czecha Jana Holuba. Duńczyk Michael Jepsen Jensen został wcześniej wykluczony z tej gonitwy.

W drugim swoim starcie Lampart przyjechał drugi przegrywając z najlepszym ze Szwedów Simonem Gustafssonem. W 12. odsłonie "Lampcio" zanotował upadek. W 19. biegu Dawid zdobył bardzo ważne dwa punkty przegrywając z Duńczykiem Rene Bachem. Dzięki zwycięstwu w 20. wyścigu Janowskiego nasi juniorzy fetowali sukces.

To największy jak do tej pory sukces naszego juniora, który nie tak dawno zdobył brązowy medal mistrzostw Polski w swojej kategorii. b.

Wyniki: 1. Polska 40 pkt.; 2. Szwecja 38, 3. Dania; 4. Czechy 15 pkt.