Destylator do bimbru – co to jest i jak działa?

Materiał informacyjny Alembik
Produkcja domowych alkoholi to świetny sposób na przygotowanie nalewki lub bimbru, które będą charakteryzowały się niepowtarzalnym smakiem i zapachem. Własnoręczne produkowanie napojów wysoko i niskoprocentowych jest w naszym kraju popularne od wielu wieków, a na ich przestrzeni wypracowano różne metody, receptury i rodzaje trunków. W większości przypadków, aby otrzymać dobrej jakości alkohol nie można zapomnieć jednak o procesie destylacji, który w istotny sposób wpływa na powstały bimber. Dowiedz się, na czym polega destylacja i dlaczego aparatura do bimbru, w tym destylatory są tak istotne.

Czym jest destylacja?

Destylacja jest procesem, w trakcie którego dochodzi do oddzielania substancji wchodzących w skład roztworu na osobne frakcje. Proces ten odbywa się przy współudziale zróżnicowanych temperatur, natomiast w przypadku destylacji napojów alkoholowych dochodzi konkretnie do separacji alkoholu etylowego od wody i innych elementów przygotowanego wcześniej zacieru. Wynikiem jest powstanie alkoholu o znacznie większym stężeniu niż ten, który znajdował się w mieszance przed przejściem procesu destylacji.

Prawidłowa destylacja zachodzi przy użyciu profesjonalnej aparatury, ale także domowych destylatorów. Wpierw jednak należy przygotować odpowiedni zacier, który składa się z cukru, drożdży, wody i opcjonalnie owoców. Jest on następnie podgrzewany do momentu, w którym destylat alkoholowy oddzieli się od reszty składników. Alkohol paruje, a kolejno dzięki różnicy ciśnień skrapla się na elemencie destylatora zwanym chłodnicą, aby następnie ujść do przygotowanego pojemnika wężykiem w postaci czystego alkoholu o znacznie większym stężeniu. W domowych warunkach możemy uzyskać alkohol sięgający nawet 96%, będący pozbawionym smaku oraz aromatów spirytusem.

Destylator do bimbru – rodzaje aparatury

Spośród destylatorów dostępnych na rynku warto wyróżnić kilka rodzajów, które są najbardziej użyteczne, a co za tym idzie szczególnie popularne. Pierwszym z nich są destylatory z kolumnami rektyfikacyjnymi. Budowane są na wzór beczek keg, a znajdująca się w nich kolumna rektyfikacyjna umożliwia zajście wielokrotnej destylacji, co nie tylko nadaje jeszcze większej szlachetności trunku, ale i mocy – w procesie wielokrotnej destylacji powstaje na przykład wspomniany 96-procentowy spirytus. Innym rodzajem aparatury do bimbru są destylatory na podstawie szybkowarów. Te z kolei odznaczają się niedużą wielkością w porównaniu do destylatorów z kolumnami rektyfikacyjnymi i znajdują idealne zastosowanie w niewielkich przestrzeniach. Trzecim rodzajem są kolumny destylacyjne nieposiadające zasobników, które zastępowane są innym zbiornikiem, na przykład beczką.

Kolumnowy destylator do bimbru – budowa

Najpopularniejszymi destylatorami do bimbru dostępnymi na rynku są destylatory kolumnowe. To właśnie kolumna rektyfikacyjna stanowi najważniejszy element takiego destylatora. Profesjonalny destylator składa się z kilku elementów, mających kluczowy wpływ na przebieg destylacji i uzyskania wysokiej jakości alkoholu. W skład destylatora kolumnowego wchodzą:

  • kocioł – jest to podstawowy element destylatorów do bimbru, w którym zacier ulega podgrzaniu, co umożliwia zachodzenie dalszych procesów,
  • kolumna rektyfikacyjna – w niej osadza się para wodna, pojawiająca się po podgrzaniu zacieru w kotle,
  • chłodnica – jest miejscem, w którym dochodzi do skraplania się alkoholu. Spowodowane jest to różnicą temperatur. Z chłodnicy bimber w postaci cieczy jest transportowany do komory skraplania,
  • systemy sterowania – dzięki nim możliwa jest konfiguracja i większa kontrola nad całością procesu. Systemy sterowania umożliwiają dostosowywanie temperatury oraz ograniczanie produkcji alkoholu na poszczególnych etapach destylacji.

Domowa produkcja bimbru – destylatory są bardzo ważne

Wiele osób może zastanawiać się, czy domowa produkcja alkoholu jest w ogóle legalna. Otóż w myśl przepisów polskiego prawa jak najbardziej. Prawo zabrania jednak jego dalszej sprzedaży, więc wytwarzanie domowego alkoholu wyłącznie dla własnych potrzeb to w pełni legalna działalność. Ważne, aby mieć świadomość tego, że na etapach produkcji alkoholu pojawiają się również inne substancje, które mogą zagrażać zdrowiu, jak aceton, ale także kwas octowy i oleje fuzlowe.

Podczas produkcji alkoholu dużą rolę odgrywa destylator do bimbru. Oczywiście można zbudować go w nietrudny „domowy” sposób. Do powstania takiego destylatora będą potrzebne między innymi: mały oraz duży garnek oraz podstawka pod mały garnek, którą mogą być przykładowo cegły, termometr wskazujący temperaturę wyższą nić 100 stopni Celsjusza, duże naczynie z okrągłym dnem, którego średnica jest większa niż średnica dużego garnka oraz guma do uszczelniania.

Szczelność systemu jest tutaj bardzo ważna, a projektując i tworząc destylator samemu, nie mamy stuprocentowej pewności co do niezawodności konstrukcji. W takim przypadku warto zakupić profesjonalny i dobrze wykonany destylator, który nie tylko zapewni powodzenie procesu destylacji i uzyskania szlachetnego alkoholu wysokiej jakości, ale będzie też służył na lata. Zastanawiając się nad zakupem dobrego destylatora, warto przejrzeć oferty sprawdzonych dystrybutorów. Jednym z nich jest firma Alembik, która w swojej ofercie posiada profesjonalne i solidne sprzęty do domowego pędzenia bimbru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24