Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dino Run: Popularna Przeglądarkowa Gra Zręcznościowa

materiał partnera
Gry przeglądarkowe już od dłuższego czasu cieszą się rosnącym zainteresowaniem graczy, nawet tych, którzy wciąż pozostają dosyć sceptyczni względem tej platformy wydawania gier. Na przestrzeni ostatnich lat wyłoniło się sporo interesujących pozycji przeznaczonych właśnie na przeglądarki, a niedawno również na urządzenia mobilne – te dwie platformy są ze sobą dosyć sprzężone, gdyż nierzadko na jedną albo na drugą z nich powstają konwersje danej produkcji bądź wersje demonstracyjne czy nieco uproszczone w stosunku do oryginału.

Jedną z takich gier przeglądarkowych, które zdobyły sobie szczególną popularność i wpisały się w kanon jakościowej rozrywki wśród tak zwanych produkcji niezależnych jest Dino Run. Jest to dwuwymiarowy side scroller, w którym wcielamy się w dinozaura a naszym zadaniem jest uniknięcie zagłady wywołanej uderzeniem meteorytu w Ziemię – po uderzeniu wzbiła się potężna fala uderzeniowa niszcząca wszystko na swojej drodze, a my musimy przed nią uciec do końca każdego z etapów. Na naszej drodze spotkamy również inne dinozaury próbujące uciec przed zagładą – niektóre zginą, gdyż są zbyt wolne, aby uciec, jeszcze inne zostają po drodze pożarte przez większe i silniejsze drapieżni a jeszcze inne nie mieszą się w niektórych przejściach i nie są w stanie pokonać pewnych przeszkód terenowych – w ramach mechaniki rozgrywki te służą natomiast jako podest, aby dostać się do wyżej położonych skalnych półek oraz innych tego rodzaju elementów.

,

Kiedy będziemy biec przez zróżnicowany teren, jak góry, pola czy nawet przez rzeki, będziemy mogli zaobserwować jak duże zniszczenia w przyrodzie poczyniło uderzenie meteoru. Chmury popiołu i pyłu blokują tę niewielką ilość słońca, która przebija się jeszcze na powierzchnię planety a najczęściej spotykaną pogodą są kwaśne deszcze prowadzące do stopniowego wymierania zwierząt i roślin. Możemy zaobserwować to również w grze: im dłużej będziemy biec, tym bardziej sceneria, w jakiej toczy się rozgrywka będzie ulegać zmianom – słońce będzie stopniowo przyćmiewane przez wspomniane chmury gazów i pyłów, roślinność będzie stawać się coraz rzadsza a równiny pokrywać wulkanicznymi skałami oraz zbiornikami magmy.
Jeśli chodzi o same poziomy, to każdy z nich posiada sporo podobieństw pod względem mechaniki: inne uciekające dinozaury, które musimy ominąć lub zjeść, różnorakie przeszkody terenowe, jak drzewa czy skały, różne nachylenie terenu, zbiorniki z wodą lub magmą i rzeki – wszystkie te elementy zmieniają się w ramach stylu graficznego każdego z poziomów: drzewa z pokrytych liśćmi zmieniają się na wysuszone i nadpalone, i tak dalej. Poziomy pełne są także różnorakich elementów jak podziemne przejścia czy inne skróty, które możemy wykorzystać, aby szybciej uciekać przed piętrzącą się za nami falą uderzeniową oraz omijać przeszkody na naszej drodze.

Jeśli chodzi o gameplay, to rozgrywka prezentuje się pod tym względzie solidnie i bardzo wciągająco; mimo wykorzystania relatywnie prostego rozwiązania „side scrollowego biegu” to bogactwo elementów gry oraz implementacja systemu umiejętności i atrybutów naszego dinozaurzego bohatera sprawia, że przy Dino Run można z powodzeniem spędzić zarówno chwilę, gdy się nudzimy i nie mamy lepszego zajęcia w danej chwili, jak również długie godziny starając się osiągnąć jak najlepszy wynik. Gra pozwala nam również praktycznie w dowolnym momencie zmienić poziom trudności, tak więc jeśli z jakiegoś powodów produkcja okaże się na niektórych etapach dla nas „trudniejsza niż powinna być”, to możemy stosunkowo łatwo wyregulować poziom trudności w stosunku do naszych umiejętności.

,

Wspomniany system i atrybutów jest kluczowym elementem rozgrywki, jeśli chcemy sobie radzić zwłaszcza na dalszych poziomach. Umiejętności obejmują szybkość, przyspieszanie, siłę oraz skok – możemy je ulepszać, aby lepiej radzić sobie z różnego rodzaju przeszkodami. Często, aby ulepszyć któryś z tych atrybutów, aby rzeczywiście miał wpływ na rozgrywkę będziemy musieli poświęcić na to kilka podejść w grze. W każdym podejściu możemy znajdować jaja oraz kości, a następnie przekazywać je na punkty DNA pozwalające na ulepszanie wspomnianych właściwości dinozaura. Jaja pełnią także funkcję dodatkowego życia – jeśli mamy jakieś przy sobie i przypadkiem dosięgnie nas podążająca za graczem fala zniszczenia, to będziemy mogli kontynuować rozgrywkę; kości natomiast dają nam tylko i wyłącznie DNA.

Jeśli chodzi o oprawę audiowizualną tej gry Dino Run – prezentuje się pod tym względem równie solidnie i interesująco jak w zakresie mechaniki zabawy. Oprawa graficzna to dwuwymiarowa, nostalgiczna stylistyka wzorowana na 8 – bitowych grach sprzed kilku dekad. Sprawia to jednak, że produkcja charakteryzuje się specyficznym klimatem. Również realizacja oprawy graficznej prezentuje się świetnie – każdy z poziomów jest kolorowy, o zróżnicowanych elementach. W podobnym stylu retro utrzymana jest muzyka i dźwięki przypominająca ścieżki MIDI zaś efekty te z gier na maszynach.

Podsumowując, Dino Run to bardzo wysokiej jakości gra przeglądarkowa, która z pewnością przypadnie do gustu wszelkim fanom gier niezależnych, choć z pewnością nie tylko. Można z czystym sumieniem powiedzieć, że gra weszła do kanonu gier przeglądarkowych i niezależnych – wystarczy popatrzeć na jej kontynuację przeznaczona na nowe platformy oraz wpływ na inne gry z tego gatunku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24