Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do 30 maja trzeba wybrać szkołę średnią

Beata Terczyńska
W regionie w szkołach średnich przygotowano ok. 29 tys. miejsc.
W regionie w szkołach średnich przygotowano ok. 29 tys. miejsc. KRYSTYNA BARANOWSKA
Do jakiej szkoły i klasy pójść? - głowią się absolwenci gimnazjów. Na wybór zostało im tylko kilka dni. Wielu już podjęło decyzje. Widać, że jak i przed rokiem, najbardziej oblegane są ogólniaki.

Ważne daty

Ważne daty

do 30 maja - przyjmowanie podań

22, 24 i 27 czerwca, do godz. 15 - przyjmowanie kopii świadectw, zaświadczeń o wynikach egzaminu gimnazjalnego i innych wymaganych dokumentów

29 czerwca, do godz. 12 - pierwsze ogłoszenie list przyjętych kandydatów

od 29 czerwca do 1 lipca, do godz. 13 - potwierdzenie woli nauki

do 4 lipca, do godz. 10 - nabór uzupełniający
4 lipca, do godz. 12 - ogłoszenie właściwych listy przyjętych

od 22 do 26 sierpnia - rekrutacja uzupełniająca

1890 miejsc przygotowały krośnieńskie szkoły średnie. Najwięcej w liceach ogólnokształcących - 834. W technikach - 656, w zawodówkach - 380.

Klasy promedyczne na topie

- Tyle mamy miejsc, ile potrzeba. Taka zawsze jest odpowiedź w Krośnie - śmieje się Grażyna Gregorczyk, naczelnik krośnieńskiego wydz. edukacji. - Tradycyjnie już, najwięcej dzieci idzie do ogólniaków. Mają do wyboru ciekawie ukierunkowane klasy, jak np. promedyczną, proprawniczą czy językowo-medialną albo humanistyczno-artystyczną. Szczególnie te medyczne cieszyły się przed rokiem popularnością.
Nowością w krośnieńskich szkołach, która ma zachęcić uczniów do nauki, są zawody technik sztukatorstwa i urządzeń sanitarnych.

- Ale pozostaje pytanie, czy uda się zrobić nabór - mówi G. Gregorczyk. - Od trzech lat proponujemy technika awionika, wydawać by się mogło, interesujący kierunek. Tymczasem nie możemy zebrać dzieci nawet na pół oddziału. Na technika kucharza raz są chętni, raz ich nie ma - dodaje G. Gregorczyk.

Jak szkoły walczą o narybek?

Organizują dni otwarte, podczas prezentowana jest ich oferta. - Mieliśmy też krośnieńskie targi edukacyjne. Działa strona internetowa z opisem klas. Każdy wychowawca w gimnazjum dostał informator z ofertą szkół średnich. Rozdaliśmy też ulotki. Niektóre szkoły reklamują się plakatami rozklejonymi np. na autobusach - mówi naczelnik i ubolewa, że naboru w formie elektronicznej nie ma powiat ziemski, bo to ułatwiłoby dzieciom rekrutację.

Nowe kierunki mają zachęcić

W Przemyślu, gdzie nabór też jest elektroniczny, I i II LO mają najwięcej chętnych. Zaplanowano po 8 klas w każdym z nich.
- Oddziałów jest z roku na rok mniej, bo i dzieci coraz mniej - zauważa Elżbieta Tarnawska, z- -ca naczelnika wydziału edukacji w Przemyślu.

Trzy nowe zawody do nauki mają tu skusić gimnazjalistów: technik geodeta, architektury krajobrazu i kelner. Przed rokiem popularne były kierunki: technik informatyk, elektronik, teleinformatyk.

W przemyskich szkołach w 45 klasach na kandydatów czeka 1430 miejsc. Najwięcej oddziałów jest w liceach - 22, w technikach - 16, zawodówkach - 7. Licea profilowane nie robią tu już w ogóle naboru.

Ważna kolejność

W rzeszowskich szkołach średnich przygotowano ponad 4 tys. miejsc. Tu także nabór jest elektroniczny. Uczeń musi się zalogować na stronie https://nabor.progman.pl/rzeszow/ i wypełnić formularz. Może go też wydrukować i wypełnić ręcznie.
- Absolwenci gimnazjów mogą wybrać maksymalnie trzy szkoły, ale dowolną liczbę klas w nich. Trzeba jednak ustalić kolejność wybranych oddziałów - przypomina Zbigniew Bury, dyr. rzeszowskiego wydziału edukacji.

Jedne oblegane, drugie puste

Podglądnęliśmy wczoraj stronę naboru i zainteresowanie klasami z tzw. pierwszej preferencji. Największe wzięcie znów mają ogólniaki. W I LO - klasa z rozszerzonymi: językiem polskim, hiszpańskim i wos. W II LO - klasa polski, historia, wos i biologiczno-chemiczna (tu było już 49 osób chętnych, a miejsc 34) oraz oddział matematyka - geografia. W III LO klasy: biologiczno - chemiczna i geograficzna z językiem angielskim. W IV LO - biologiczno-chemiczna, a w VI LO - menedżersko - turystyczna i dziennikarska.
Są jednak oddziały, gdzie nie zgłosił się ani jeden chętny. To: bezpieczeństwo wewnętrzne w X LO, technik technologii odzieży w ZS Gospodarczych, integracyjna w IX LO i posadzkarz w ZSKU.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24