Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do 31 bm. firmy muszą zapłacić za korzystanie ze środowiska

Józef Lonczak [email protected] 017 867-22-57
Masz samochód służbowy musisz zapłacic za korzstanie ze środowiska
Masz samochód służbowy musisz zapłacic za korzstanie ze środowiska
Już tylko 3 dni (do 31 lipca br.) przedsiębiorcy mają czas na wniesienie opłat za korzystanie ze środowiska za I półrocze 2009 r. – przypomina Gazeta Prawna.

Zdaniem tego dziennika aż 70 proc. firm nie wnosi opłat środowiskowych i naraża się na kary finansowe, które mogą prowadzić do bankructwa. Okazuje się, że przedsiębiorcy nie płacą za wprowadzone zanieczyszczenia, bo nie potrafią wyliczyć wysokości opłat.

Kto ma płacić

Są też tacy właściciele firm, którzy nie zdają sobie nawet sprawy z fakt, że powinni płacić za korzystanie z dóbr przyrody.

Tymczasem taki obowiązek ciąży na większości firm w Polsce, wystarczy, że przedsiębiorstwo użytkuje służbowe samochody. Zgodnie z prawem ochrony środowiska opłatę środowiskową musi uiścić każdy przedsiębiorca, który w jakikolwiek sposób emituje gazy lub pyły do powietrza czy wprowadza do ziemi ścieki, a także pobiera wodę lub składuje odpady p przypomina GP.

Kłopot z małymi firmami

Jednak prowadzący firmy od niedawna lub szefowie małych i mikro firm nie wiedzą lub udają, że nie wiedzą o takich opłatach. Taka postawa grozi jednak koniecznością zapłaty kary w razie wpadki.

- Jednym z głównych powodów, dla których przedsiębiorcy nie płacą opłat środowiskowych, są bardzo skomplikowane metody ich obliczania. Najłatwiej mają te firmy, które zanieczyszczają środowisko wyłącznie poprzez eksploatację służbowych aut. W tym przypadku wystarczy, że pomnożą oni ilość spalonego paliwa w danym półroczu przez odpowiednią stawkę dla danego pojazdu – czytamy w GP.

Jak to policzyć

Zdaniem gazety, dużo trudniej mają firmy, które zanieczyszczają środowisko w szerszym zakresie, jak np. warsztaty samochodowe, gdzie np. lakieruje się samochody czy spawa pewne elementy. Muszą one dokładnie wiedzieć, ile i jakich substancji jest emitowanych do środowiska podczas wykorzystywania lakierów i rozpuszczalników i dla każdej ilości substancji obliczyć opłatę, a na koniec wszystko zsumować. Nie jest to łatwe, więc wiele firm rezygnuje z uiszczenia opłaty w ogóle, a te, które chcą opłatę zapłacić, błędnie wypełniają formularze.

 

Ministerstwo Środowiska jest zdania, że nie można uprościć metod naliczania opłat środowiskowych, tak aby w każdym przypadku przedsiębiorca mógł sobie z tym łatwo poradzić.

– Uproszczone metody obliczeń zastosowano dla stosunkowo niewielkich i dobrze zbadanych (pod kątem emisji) i powszechnie eksploatowanych źródeł. Natomiast lakiernie samochodowe wykorzystują często bardzo zróżnicowane procesy technologiczne przy użyciu różnorodnych wyrobów. Dlatego też, przy zróżnicowanych procesach technologicznych określenie rodzajów i ilości zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska i co za tym idzie, ustalenie wysokości opłaty, może odbywać się tylko indywidualnie – tłumaczy Grzegorz Zygan z Ministerstwa Środowiska.

Sankcje prawne
W przypadku kontroli inspekcji środowiska firma, która nie rozlicza się za korzystanie ze środowiska, musi zapłacić zaległości wraz z odsetkami, które wynoszą 20 proc. w skali roku – ostrzega GP.
Firmy mogą być też kontrolowane przez Urządy Marszałkowski.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24