Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do szkoły z radością

BEATA TERCZYŃSKA
ELŻBIETA GRUCA - BIELENDA
ELŻBIETA GRUCA - BIELENDA KRYSTYNA BARANOWSKA
Rozmowa z ELŻBIETĄ GRUCĄ - BIELENDĄ, psychologiem z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 1 w Rzeszowie: - Jak sprawić, by przedszkolny start dziecka nie stresował?

- Pierwsze dni w przedszkolu wcale nie muszą być nerwowe. Maluch musi wiedzieć, że w przedszkolu będzie czuł się bezpieczny, spotka go tam coś przyjemnego, atrakcyjnego. Ważne jest, by rodzice zwrócili uwagę, na jak długo ich dziecko potrafi zaabsorbować zabawa z rówieśnikami i ile wytrzyma bez kontaktu z osobami sobie najbliższymi. W zależności od tego jak ta obserwacja wypadnie trzeba dostosować czas przebywania w przedszkolu w pierwszych dniach. Rodzice nie powinni od razu zostawiać pociechy na cały dzień. Takie zachowania jak odrywanie dziecka siłą od mamy, czy jej nagłe znikanie nie powinny być praktykowane.

- Sprawdza się więc metoda stopniowego oswajania?

- Dziecko powoli przyzwyczai się, że mamy i taty nie ma 2, 3 i więcej godzin. Nie będzie popłakiwało i głośno wyrażało swojej tęsknoty. Najważniejsze, by rodzice umieli obserwować swoje dziecko i nie bagatelizowali jego zachowań.

- Jeszcze jakie błędy popełniają rodzice wysyłając malucha do przedszkola lub siedmiolatka do szkoły?

- Największym jest wyolbrzymianie tego wydarzenia. Rodzice często nieświadomie mówią o tym jak o czymś niezwykłym, są podekscytowani, zdenerwowani. Często mówią: Zobaczysz, teraz to się zaczną obowiązki, koniec z zabawą! To wytwarza poczucie zagrożenia i niepewności.

- Napewno warto przed rozpoczęciem zajęć odwiedzić z dzieckiem przedszkole, zobaczyć się z wychowawczynią, obejrzeć salę, zabawki?

- Warto, ale nie pod znakiem Wielkiej Niezwykłej Wyprawy. Można podczas spaceru, nie uprzedzając dziecka, zajrzeć do przedszkola, opowiedzieć o nim coś pozytywnego.

- A jak pomóc dziecku przystosować się do startu szkolnego?

- Trzeba wnikliwie obserwować jego zachowanie, kroki w nowej rzeczywistości. Nie wolno bagatelizować problemów i skarg, komunikatów, że dzieje się coś niedobrego. Nawet takich, że dziecko wolałoby siedzieć w szkolnej ławce z kimś innym. W codziennym przygotowaniu do szkoły trzeba ograniczyć pośpiech, który zawsze wzbudza niepokój. Ponadto, dzieci świetnie wyczuwają, czy wychowawca i koledzy z klasy są im przyjaźni, czy nieżyczliwi. Warto towarzyszyć dziecku podczas pierwszego dnia w szkole. To ogromnie ważne, by mały uczeń czuł się bezpieczniej i pewniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24