Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do UM w Przemyślu wpłynęły 34 wnioski do budżetu obywatelskiego. Na co pójdzie 1,5 mln?

Hubert Lewkowicz
W ramach budżetu obywatelskiego powstał m.in. park rekreacji przy ul. Bohaterów Getta.
W ramach budżetu obywatelskiego powstał m.in. park rekreacji przy ul. Bohaterów Getta. Hubert Lewkowicz
Zielone siłownie, parki rekreacji, boiska, pole do minigolfa. Mieszkańcy najczęściej chcą budowy obiektów rekreacyjnych. Ale są i inne pomysły.

Zakończył się etap przyjmowania wniosku do budżetu obywatelskiego na 2016 rok. W przemyskim magistracie złożono 34 takie wnioski. Ich autorami byli zarówno mieszkańcy, jak i zarządy osiedli oraz instytucje takie jak szkoły, czy specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze. Wiadomo już jednak, że część z nich zawierała uchybienia. Jakie popełniono błędy?

- Pojawiały się kłopoty ze wskazaniem terenu lub z szacunkiem kosztów - mówi Jan Jarosz, kierownik Kancelarii Prezydenta Przemyśla. Jeden z wniosków dotyczył np. postawienia w mieście altanek z miejsce do grillowania, ale nie precyzował, w jakich miejscach Przemyśla mogłyby się takie altanki pojawić. Z przyczyn formalnych odrzucony został wniosek o remont stadionu przemyskiego klubu sportowego.

Podobnie jak w latach minionych, wnioski z reguły dotyczą inwestycji służących rekreacji. Przemyślanie chcą najczęściej budowy boisk, parków wypoczynku , sportu i rekreacji, zielonych siłowni. Pojawił się też pomysł na pole do minigolfa. Ale złożono także wnioski przewidujące np. zakup budek lęgowych dla ptaków w parku miejskim lub zamontowanie elektronicznych tablic pokazujących, ile czas pozostało do zmiany światła na sygnalizatorze.

Podobnie jak w roku poprzednim, na inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego w 2016 roku przeznaczono 1,5 mln zł. Każda z tych inwestycji nie powinna mieć wartości większej, niż 300 tys. zł.

- Jednak w uzasadnionych przypadkach prezydent może zwiększyć tę kwotę o 10 procent - tłumaczy Jan Jarosz. Teraz przyszedł czas na szczegółową analizę wniosków przez jednostki organizacyjne urzędu miejskiego w Przemyślu.

Projekty zostaną zweryfikowane pod względem formalnym i merytorycznym. Trzeba będzie m.in. sprawdzić ich zgodność z dokumentami planistycznymi miasta, możliwość realizacji, znaczenie dla lokalnej i ponadlokalnej społeczności i możliwości zabezpieczenia w kolejnych budżetach kosztów eksploatacji obiektów, które powstaną w wyniku realizacji danego projektu. Etap tej szczegółowej weryfikacji potrwa do 24 sierpnia. Wtedy poznami listę zaakceptowanych projektów.

O tym, które projekty zostaną zrealizowane zadecyduje głosowanie mieszkańców mających czynne prawo wyborcze. Etap oddawania głosów rozpocznie się 25 sierpnia i potrwa do 13 września. Głos będzie można oddać zza pośrednictwem formularza umieszczonego w serwisie internetowym przemyskiego urzędu miejskiego.

Głosowanie będzie proste. Przy każdym z projektów umieszczony zostanie przycisk "Zagłosuj na ten projekt". Trzeba będzie podać imię u nazwisko, numer PESEL, adres mailowy potrzebny do potwierdzenia oddania głosu, a także zaakceptować regulamin. Każdy będzie mógł oddać głos na jeden z przedstawionych projektów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24