Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobiega końca budowa Centrum Dowodzenia Twierdza Przemyśl. Wkrótce przyjmie turystów [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Centrum Dowodzenia Twierdzy Przemyśl powstaje na Zniesieniu.
Centrum Dowodzenia Twierdzy Przemyśl powstaje na Zniesieniu. Norbert Ziętal
Centrum Dowodzenia Twierdzy Przemyśl ma być punktem startowym do zwiedzania jednych z najciekawszych zabytków w regionie, fortów pochodzących z okresu I wojny światowej. Prace budowlane zmierzają do finału.

Centrum Dowodzenia Twierdzy Przemyśl będzie pełniło funkcję edukacyjno-wystawienniczą wraz z salami ekspozycji, a w części także funkcję gastronomiczną. Budowana jest ono na Zniesieniu, tuż obok górnej stacji wyciągu narciarskiego i przekaźnika telewizyjnego. Pawilon będzie bazą wypadową do zwiedzania Twierdzy Przemyśl. Tutaj turyści m.in. zapoznają się z historią przemyskich umocnień, będą mogli obejrzeć filmy związane z trasą oraz zaplanować swoją wycieczkę po fortach.

Inwestycja ma kosztować ponad 9 mln złotych, jest dofinansowana z Funduszy Norweskich. Powstaje na bazie niedokończonego pawilonu narciarskiego. Przed wieloma latami powstała tylko betonowa konstrukcja. Strasząca niedokończona praca, przez miejscowych zwana szkieletorem.

- To miejsce będzie takim łącznikiem pomiędzy fortami i historią miasta oraz Twierdzy Przemyśl. Tutaj będzie można zobaczyć przebieg budowy twierdzy Przemyśl, walk o nią, kapitulacji aż do czasów współczesnych. Będzie to pokazane w sposób bardzo atrakcyjny, nowoczesny, multimedialny. Nie będzie to muzeum twierdzy, ale pewna opowieść o tej fortyfikacji - informuje Mirosław Majkowski, prezes Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

Centrum Dowodzenia Twierdzy Przemyśl powstaje na Zniesieniu. Nz. wizualizacja.
Centrum Dowodzenia Twierdzy Przemyśl powstaje na Zniesieniu. Nz. wizualizacja. Archiwum UM w Przemyślu

Z poziomu przyziemia trasa ekspozycji poprowadzi dalej poprzez wewnętrzne schody oraz windę na poziom pierwszego piętra, gdzie zaprojektowano salę kinową 5D, obszerne sale warsztatowe i konferencyjne z wyjściem na taras zewnętrzny oraz salę "kominkową" - ekspozycyjną, z możliwością wejścia do niej (jako jedynej w obiekcie) postronnych osób z zewnątrz np. klientów restauracji ulokowanej w przełamanym skrzydle I piętra. Ogólnodostępna część gastronomiczna zajmować będzie powierzchnię 125 metrów kwadratowych.

Cały budynek ma mieć 53,28 metrów długości, 13,52 metrów szerokości i 11,30 metrów wysokości. Całkowita powierzchnia użytkowa wynieść ma 1095 metrów kwadratowych.

Całość wyposażona będzie w windy ułatwiające dostęp osobom z ograniczeniami. Zadbano również o efektywność energetyczną, zaplanowany jest montaż paneli fotowoltaicznych.

Budowa ma się zakończyć w marcu, a w tegorocznym sezonie być dostępna dla turystów.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24