Spis treści
W wielu branżach znalezienie specjalistów to nadal spore wyzwanie, przez co firmy poszukują rozmaitych sposobów, na to, by przyciągnąć kandydatów. Oprócz wynagrodzeń zachęcać mają benefity, takie jak karty sportowe czy karnety do kina. To jednak dotyczy najczęściej firm prywatnych. Jak wygląda to w „budżetówce”?
Dodatek za wysługę lat - komu przysługuje?
Pracownicy tzw. budżetówki mogą liczyć na dodatki stażowe, wypłacane po przepracowaniu określonego czasu w zawodzie lub na danym stanowisku. Premię za wysługę lat otrzymują między innymi:
- urzędnicy,
- nauczyciele,
- policjanci,
- kolejarze,
- strażacy,
- żołnierze zawodowi,
- pracownicy ochrony zdrowia.
W przypadku firm prywatnych dodatek jest dobrowolny i uzależniony od decyzji pracodawcy. Jeszcze kilkanaście lat temu przedsiębiorcy chętnie korzystali z tego rozwiązania, jednak obecnie odeszło ono w zapomnienie kosztem innych, atrakcyjnych benefitów.
Jak obliczyć wysokość dodatku stażowego?
Dodatek za wysługę przyznawany jest na różnych zasadach, jednak najczęściej będzie to 5 proc. miesięcznej pensji zasadniczej po przepracowanych pięciu latach. Następnie wartość ta wzrasta o 1 proc. za każdy kolejny rok pracy. Maksymalna stawka premii stażowej wynosi 20 proc., choć w przypadku służb mundurowych (policja, straż, wojsko) może wynieść nawet 35 proc. po 35 latach pracy.
Urzędnikom państwowym, którzy przepracowali pięć lat, przysługuje premia a wysługę w wysokości 5 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Jej wysokość rośnie z każdym rokiem o 1 proc., aż do poziomu 20 proc. po przepracowaniu co najmniej 20 lat. Takie same stawki dotyczą m.in. pracowników samorządowych, pielęgniarek czy kolejarzy.
Nauczyciele otrzymają dodatek stażowy już po czterech latach pracy, jednak jego wysokość wyniesie wtedy 4 proc. pensji. Po każdym kolejnym roku stawka rośnie o 1 proc., aż do poziomu 20 proc. po przepracowanych 20 latach.
W przypadku policjantów dodatek za wysługę lat przysługuje już po dwóch latach służby (2 proc. wynagrodzenia zasadniczego). Po przekroczeniu 20 lat stażu pracy premia wzrasta o 2 proc. po każdym roku aż do poziomu 32 proc. Maksymalnie funkcjonariusz może otrzymać 35 proc. uposażenia po przepracowaniu 35 lat. Na podobnych zasadach rozliczani są również żołnierze i strażacy.
Wysługa lat, a ukończenie szkoły
Podczas wyliczania wymiaru urlopu uwzględniany jest nie tylko czas pracy, ale również okres pobierania nauki. Po ukończeniu szkoły zawodowej doliczane są 3 lata, 4 lata w przypadku szkoły średniej oraz 8 lat po ukończeniu studiów. Przy wyliczaniu wysługi lat metoda ta jednak nie obowiązuje.
Oznacza to, że czas poświęcony na edukację nie wlicza się do wysługi lat. Obliczając okresy pracy, które uprawniają do odebrania dodatku, należy uwzględnić zarówno firmy państwowe, jak i prywatne.
Do stażu pracy przy obliczaniu wysługi lat wliczają się także:
- okres, w którym pobieraliśmy zasiłek dla bezrobotnych;
- okres służby wojskowej;
- okres, w którym prowadziliśmy gospodarstwo rolne;
- praca za granicą;
- wcześniejsze okresy zatrudnienia.
Do stażu pracy nie wliczają się umowy cywilnoprawne (np. umowa o dzieło i umowa zlecenie), a także czas prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.