MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dofinansowanie in vitro w Rzeszowie. Już siedem kobiet zaszło w ciążę i urodziło się dwoje dzieci

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Dzięki dofinansowaniu in vitro w Rzeszowie już siedem kobiet zaszło w ciążę i urodziło się dwoje dzieci.
Dzięki dofinansowaniu in vitro w Rzeszowie już siedem kobiet zaszło w ciążę i urodziło się dwoje dzieci. Canva
Miasto Rzeszów prowadzi program leczenia niepłodności metodą in vitro na lata 2022-2025. W budżecie na ten rok zarezerwowano 200 tys. zł. Dotychczas siedem kobiet zaszło w ciążę, a dwoje dzieci przyszło na świat.

Kolejne pary borykające się z bezpłodnością również mają możliwość skorzystania z leczenia in vitro. W marcu miasto poinformowało, że na bieżący rok zakwalifikowano do programu trzy nowe pary, a kolejne dziesięć oczekuje na swoją kolej.

Program in vitro jest skierowany do mieszkańców Rzeszowa, zarówno kobiet w wieku 20-40 lat, jak i mężczyzn, którzy borykają się z problemami niepłodności.

Aby zakwalifikować się do niego, para musi mieszkać w Rzeszowie oraz rozliczać się z Urzędem Skarbowym w tym mieście przez co najmniej 3 pełne miesiące przed dniem kwalifikacji. Nie mogą oni uczestniczyć jednocześnie w innym programie finansowanym ze środków publicznych o podobnym charakterze.

Program oferuje dofinansowanie do 5 tys. zł na jedną procedurę biotechnologiczną, ale nie więcej niż 80 procent kosztów całej procedury. Maksymalnie można skorzystać z trzech zabiegów, które kwalifikują się do dofinansowania. Koszty ewentualnych kolejnych zabiegów ponoszą pacjenci. Istnieje możliwość dofinansowania zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednego elementu procedury z wykorzystaniem zaawansowanych metod wspomaganego rozrodu.

Kwalifikowanie par odbywa się według kolejności składanych zgłoszeń, uwzględniając pierwszeństwo w kwalifikacji do programu parze, która ma schorzenie wymagające leczenia gonadotoksycznego, na przykład nowotworowe, w celu zachowania płodności do mrożenia gamet lub zarodków (dotyczy kobiet w wieku od 18 do 38 lat).

Nie jest jeszcze pewne, czy miasto będzie kontynuować program w przyszłym roku, ponieważ został uruchomiony rządowy program in vitro, finansowany z budżetu państwa.

Nie wszyscy są jednak pozytywnie nastawieni do możliwości leczenia bezpłodności, niezależnie od tego, czy jest ono finansowane przez miasto, czy rząd. Kilka dni temu przed Centrum Leczenia Niepłodności Parens w Rzeszowie aktywiści fundacji „Pro - Prawo do życia” zorganizowali pikietę sprzeciwiającą się metodzie in vitro.

- Trzeba się zastanowić, czy kosztem jednego dziecka można niszczyć pozostałe istnienia we wczesnej fazie. Metoda jest nieetyczna, powstaje wiele zarodków, które później giną. Nie ma w tej kwestii regulacji prawnej. Często, o czym się nie mówi, metoda in vitro powoduje poważne wady płodu, co w efekcie prowadzi do aborcji. Również negatywnie wpływa na zdrowie kobiety, ponieważ jest duża ingerencja w jej organizm - twierdziła podczas pikiety Lilianna Wickowska-Maciąg, aktywistka z fundacji „Pro - Prawo do życia”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24