MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Domowe ognisko

JÓZEF LONCZAK
Ogień od dawna skupiał ludzi. W dawnych czasach całe rodziny gromadziły się przy ognisku, aby się Ogrzać i przebywać razem. Obecnie szybkie tempo życia powoduje, że mamy dla siebie coraz mniej czasu, no i nie mamy w "swoich jaskiniach" miejsca na… ognisko. Jednak jego niezłą namiastką jest kominek.

Oczywiście nowoczesne rozwiązania techniczne spowodowały, że kominek stał się również doskonałym urządzeniem grzewczym mogącym ogrzać bez problemu kilka pomieszczeń, a nawet cały dom. Wychodzi tez na to, że kominek to nie tylko relaksujące płomienie, ale także mniejsze rachunki za gaz, lej opałowy czy prąd.

Ratunek dla kieszeni

- Tylko pierwszy rok po zamieszkaniu ogrzewałem dom olejem opałowym i myślałem, że zbankrutuję. Na następną zimę kupiłem dobry wkład, ekipa zrobiła mi rozprowadzenie ciepła wewnątrz budynku i łączne rachunki za drewno i olej opałowy następnej zimie było o połowę niższe - chwali się Sławek z Mielca.
Okazuje się, że decyzję o zakupie kominka najlepiej podjąć na etapie projektowania lub budowy domu. Wówczas znajdziemy najbardziej optymalne rozwiązania, co do dostępu do komina jak i rozmieszczenia kanałów do rozprowadzania ciepłego powietrza - radzą specjaliści.
Niekiedy trzeba, bowiem wzmocnić strop, bo kominek wraz zabudową to kilkaset kg wagi. Poza tym niczego nie musimy przerabiać w wykończonym domu. Tak jest taniej i efektywniej.

Przez cały rok

Kominek przydaje się szczególnie w czasie krótkotrwałych spadków temperatury np. jesienią czy wiosną, bo nie opłaca się uruchamiać dłużej nagrzewającego się ogrzewania centralnego czy podłogowego. Także podczas dużych mrozów możemy dogrzać nim dom.
- Trudno powiedzieć ile zaoszczędzam paląc w kominku, bo od początku centralne ogrzewanie z kotłem gazowym traktowałem jako uzupełnienie ogrzewania kominkowego. Jednak całoroczne koszty ogrzewania nie nie przekroczyły mi nigdy w ciągu ostatnich czterech lat - 1500 zł. Żałuję tylko, że nie zrezygnowałem zupełnie z ogrzewania gazowego, bo w ten sposób zaoszczędziłbym na instalacji prawie 10 tys. zł - mówi Rafał mieszkający tuż pod Rzeszowem.

Bez dogrzewania

[obrazek4] (fot. KRZYSZTOF ŁOKAJ)Obecnie kominkami ogrzewa się mieszkanie przez cały sezon. Tylko podczas, dłuższego wyjazdu zimą wygodniej jest korzystać z innych źródeł ciepła.
Mieszkająca w Rzeszowie Sylwia ogrzewa swoje mieszkanie na poddaszu wyłącznie kominkiem i na razie bardzo sobie takie rozwiązanie chwali. Może czasami jest chłodniej, ale jak będę miała małe dzieci to można dogrzać piecykiem elektrycznym - wyjaśnia.
Rzeczywiście ogrzewanie kominkowe jest bardzo ekonomicznym źródłem ciepła, gdyż drogie są pozostałe nośniki energii.

W blokach nie?

Czy w takiej sytuacji Kominek można wszędzie zamontować? Praktycznie tak z wyjątkiem bloku wielorodzinnego z centralnym ogrzewaniem. Natomiast bez przeszkód kominek można montopwać w domkach jednorodzinnych, jak i starszych budynkach ogrzewanym wcześniej np. piecami kaflowymi (bo mają najczęściej odpowiednie kominy). W większości nowo wznoszonych bloków wykonano przewody kominowe z możliwością podłączenia do nich kominków.

Z otwartą komorą

Jaki komin wybrać, gdyż wybór mamy teraz naprawdę duży? Najprostsze kominki mogą mieć całkiem otwartą komorę spalania. Nie są jednak popularne, bo ich sprawność energetyczna jest niewielka, a ponadto możliwość regulacji temperatury i intensywności ogrzewania sprowadza się do mniej lub więcej częstego dokładania drewna. Ma ona też zaletę, gdyż pozwala nie tylko rozgrzewać np. zmarznięte ręce, ale i obserwować płonący ogień. Wadą jest okresowe zadymianie pomieszczenia.

Lepsza zamknięta

Zdecydowanie więcej zwolenników ma zamknięta komora spalania oczywiście z żaroodporną szybą. Stąd tak popularne są wkłady kominkowe. Ogrzewają one powietrze przepływające wokół zewnętrznej, użebrowanej strony komory spalania i poprzez układ kanałów ogrzewać mogą całe mieszkanie.
Oczywiście sprawność cieplna nowoczesnych kominków z zamkniętą komorą spalania przekracza 80 proc. Łatwiejsza i skuteczniejsza jest także w nich regulacja intensywności spalania i tym samym utrzymania temperatury wewnątrz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24