MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Domowi kaci trafiają do aresztu

RENATA GALŃSKA
RENATA GALŃSKA
Przemoc w rodzinie to najczęstszy problem, z jakim borykają się policjanci z oddziału prewencji Powiatowej Komendy Policji w Przeworsku. Ofiarami przemocy padają kobiety, dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne.

Artykuł 207 kodeksu karnego:
Par.1 Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osoba najbliższą lub inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, albo nad małoletnim lub osoba nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Osoby oskarżane o znęcanie nad bliskimi trafiają teraz do aresztu. - W ciągu ostatniego miesiąca przeworski sąd wydał cztery postanowienia o tymczasowym aresztowaniu mężczyzn, pod zarzutem znęcania się psychicznego i fizycznego nad członkami rodziny - mówi Wiesław Bukowski, zastępca komendanta Powiatowej Policji w Przeworsku. - Dotychczas nasza policja wielokrotnie interweniowała w takich przypadkach, ale rzadko wobec delikwentów stosowane były areszty. Teraz to się zmieni, gdyż weszła w życie nowa ustawa - dodaje.
Ofiary już się nie boją
- Trudno jest odejść od kata, z którym przeżyło się kilka czy kilkanaście lat, zwłaszcza kiedy jest się od niego uzależnioną finansowo. To oni są najczęściej jedynymi żywicielami rodziny - mówi Witold Płoszaj, zastępca naczelnika sekcji prewencji KPP w Przeworsku.
Ofiary przemocy coraz częściej zdają sobie sprawę ze swoich praw.
- Odejście nie jest jednak niemożliwe. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę ze swoich praw i nie boją się zgłaszać brutalnych incydentów. Bardzo dużo w tej sprawie pomogły media. Pokazały między innymi, gdzie można się udać po pomoc i jak oduczyć delikwenta złych zachowań. Powiedzenie "Niechby pił, niechby bił, byle był" już straciło na aktualności - dodaje Płoszaj.

Fragment protokołu sporządzonego przez policję w Przeworsku:

" Mąż od kilku lat znęca się nade mną i dziećmi psychicznie i fizycznie. Robi to najczęściej pod wpływem alkoholu. Wyzywa, bije zarówno mnie jak i dzieci, kiedy stają w mojej obronie. Ostatnio zawiesił mi pętlę na szyi i chciał powiesić. Gdyby nie dzieci, to nie wiem jak by się to skończyło. W ostateczności porąbał i podpalił meble w mieszkaniu…"

Gdzie szukać pomocy

- Punkt Interwencji Kryzysowej przy PCPR w Jarosławiu - ul Jana Pawła II 17, 37-500 Jarosław, tel. (016) 624 62 85
- Punkt Interwencji Kryzysowej przy PCPR w Lubaczowie - ul Kościuszki 141, 37-600 Lubaczów, tel. ( 016) 632 91 30
- Punkt Konsultacyjny przy PCPR w Przeworsku, ul Krakowska11, (16) 649 09 10
Ramka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24