Dopalacze będą nielegalne?

Ilona Cierpisz
"Dopalacze” to sprzedawane legalnie substancje odurzające. Działają podobnie jak narkotyki, ale w ich skład wchodzą substancje, które w świetle polskiego prawa są legalne.
"Dopalacze” to sprzedawane legalnie substancje odurzające. Działają podobnie jak narkotyki, ale w ich skład wchodzą substancje, które w świetle polskiego prawa są legalne. FOT. WOJCIECH ZATWARNICKI
Posłowie z komisji zdrowia zakończyli prace nad ustawą zakazującą sprzedaży "dopalaczy". Niebawem trafi ona pod obrady Sejmu.

- Dzięki tej ustawie będziemy mogli wreszcie skutecznie walczyć z "dopalaczami" - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

- To ustawa ponadpartyjna - mówi Witold Gintowt-Dziewałtowski, autor projektu zmian, poseł SLD i były prezydent Elbląga. - Dlatego mam nadzieję, że poprą ją wszyscy, niezależnie od barw politycznych.

Zaszkodzi wielu firmom

Ustawa będzie zakazywała sprzedaży większości substancji, które wchodzą w skład "dopalaczy". Jak mówi Witold Gintowt-Dziewałtowski, znajdzie się w niej także zapis określający, co jest narkotykiem. Dzięki temu będzie można zapobiec wprowadzeniu do legalnej sprzedaży kolejnych, nieużywanych teraz substancji.

- Ta ustawa z pewnością uderzy w działalność sklepów z "dopalaczami" - przyznaje Piotr Domański, rzecznik sieci tych sklepów. - Jednak niektóre z wymienionych roślin znajdują się też w innych produktach. Może więc sprawić kłopoty wielu polskim firmom.

Nie wyklucza, że właściciele sklepów z "dopalaczami" zaskarżą ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.
Rzeszów mówi nie

Na ustawę czeka prezydent Rzeszowa. Kilka miesięcy temu wysłał list do wszystkich posłów. Prosił o zajęcie się problemem legalnych używek. Władze Rzeszowa od dawna próbują różnymi metodami zablokować sprzedaż "dopalaczy" w mieście. Kilka tygodni temu nie wydali zgody na otwarcie drugiego sklepu sprzedającego legalne używki. Wcześniej, przed już działającym pojawiła się kamera. Obraz na żywo można obejrzeć na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

n
nieważne

Hehe teraz ludzie kupują dopki w Czechach czy na słowacji

f
fgh

Sprawą powinno się zająć jakieś CBA albo CBŚ co najmniej.

Kto skorzystał na wprowadzeniu prohibicji w USA ? Niejaki Alphonse Gabriel Capone znany bardziej jako Al Capone, oraz jego banda.
Kto skorzysta na delegalizacji dopalaczy ? Również mafia, tyle że narkotykowa i dilerzy.

Problem nie polega na istnieniu takich czy innych sklepów sprzedających takie czy inne narkotyki, ale na tym, że ludzie chcą ich używać. Ta chęć, jak przypuszczam, towarzyszy gatunkowi ludzkiemu od paru tysięcy lat. I nie zniknie po wprowadzeniu ustawy. Nie znikną też hersztowie i dilerzy. Ten rynek, jak każdy inny nie toleruje próżni. Jeśli jest popyt to jest i podaż. Policja nie wyśledzi i nie zamknie wszystkich - zarówno oferujących jak i używających.

Moim zdaniem marihuana i haszysz powinny być dostępne od np. 25-go roku życia (18 to dużo za mało) w punktach podobnych do aptecznych, w ograniczonych ilościach 1-3 gramy. Opodatkowane VATem i akcyzą.

(I nieprawdziwe jest twierdzenie, że każdy kto pali w/w zostaje ćpunem czy heroinistą lub morfinistą. Każdy kto pije piwo zostaje alkoholikiem ?)

b
bino

Ustawa będzie zakazywała sprzedaży większości substancji ... znajdzie się w niej także zapis określający, co jest narkotykiem.
Co jest narkotykiem, to akurat jest już dosyć dobrze wiadome i to od dłuższego czasu. Mam nadzieję, że posłowie z komisji zdrowia, niezależnie od barw politycznych nie "zapomnieli" do tej listy dopisać naszych ulubionych polskich narkotyków: alkoholu i nikotyny. W trosce o nasze zdrowie. Nie bardzo rozumiem dlaczego nikotyniści i alkoholiści mają mieć jakieś specjalne przywileje i nadal będą mogli kupować narkotyki prawie wszędzie i o każdej porze dnia i nocy ?

Jak już ustawa przejdzie to mam następny pomysł dla Państwa Posłów: zakazać użytkowania a następnie produkcji pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi oraz działalności elektrociepłowni - wiadomo, dwutlenek węgla, gazy cieplarniane itp. itd. - to jest bardzo szkodliwe dla ludzi i środowiska.

Komu i do czego potrzebna jest ta kamera ? NAPRAWDĘ nie ma w Rzeszowie innych miejsc które warto i należy objąć miejskim monitoringiem ?
Może i ten telefon "na dowóz" też jest "monitorowany" ?

~klakier~

Nielegalne? To jak im się udało uruchomić od tego miesiąca dowóz na telefon? Teraz nawet w nocy można zamawiać dopalacze!

K
K.

Witam wszystkich,
Polska według mnie to chory kraj :\ Garstką dewotek i stróży prawości chce każdego uszczęśliwiać na siłę, a własnych błędów nie widzą. Poza tym wracając do dopalaczy owszem to czysta chemia i męczy głowę oraz niszczy organizm. Wg. mnie marichuana powinna być legalna, ponieważ jest dużo bezpieczniejsza, jeżeli można mówić w tych kategoriach. Po alkoholu można złapać agresora, po ganji człowiek jest zupełnie nieszczkodliwy. Jestem przeciwnikiem alkoholu, niech to zabronią a ganja niech wróci... Pozdrawiam

g
gozel
W dniu 10.02.2009 o 20:54, Krzysiu napisał:

Tak to sie zgadzam w 100% budżet jest źle zaplanowany , ale czy alkohol nie jest narkotykiem? Zwruć uwagę ile osób w polsce coddziennie jest zatrutych alkoholem (osoby w izbach wytrzeźwień czy w domach, młodzież na imprezach).Ja podkreślam racjonalny pogląd na to jak traktować dopalacze (zgadzam się to są narkotyczne substancje) Ale ludzie jak będą chcieli to będą brać narkotyki. Sam podkreślam w tym miejscu ,że nie kożystam ani z narkotyków ani z dopalaczy. Cieszył bym sie bardzo gdyby posłowie sięgneli po rozzsądek do głowy i nie spychali dopalaczy do podziemia a najczęściej młodzi ludzie kupowali te substancje w sklepach - przynjamniej wiadomo co zjedł taki delikwent i jak mu pomuc w razie jakiś nieprzyjemnych zdażeń a tak pomyśl sobie w ten sposób - dziecko np. twoje kupuje biały proszek u dilera na ulicy w bramie , spożywa go za co grozi mu kara pozbawienia wolności , a na dodatek nie wiadomo co wzioł i stracił przytomność lekarz niestety może nie wiedzieć jak młodemu c złowiekowi pomuc. A gdy mowa o dpoalaczach wiadomo co dana osoba przyjeła do organizmu i wiadomo jak mu pomuc. Warto zwrucić uwagę na to ,że jjest to bezpieczniejsza forma. A zamknięcie sklepów z dopalaczaqmi to zagranie polityczne. Jak ktoś bedzie chciał przyjmować jakie kolwiek substancje nakotyczne to i tak to zrobi , lepiej żeby to robił z dopalaczami a nie narkotykami z ulicy. Takie jest moje zdanie.Dokładnie jak ktoś będzie chciał brać jakiekolwiek substancje odurzające - alkohol, narkotyki to będzie brał i nie ma sił na to. Tyle że trzeba podzielic tych którzy biorą, chcą brać na dwie kategorie. Pierwsza to ci którzy z własnej woli, świadomie chcą je spozywać. Tym samym biorą odpowiedzialnośc za samego siebie i wiedzą że spozywanie jest grożne. Mamy wolność każdy robi co chce wg własnego sumienia. Tym samym muszą się oni liczyć z konsekwencjami. Państwo jednak nie powinno tych konsekwencji minimalizować i decydować w jakimś sensie za tego który chce spozywać,tzn. ułatwiac mu wybór, właśnie przez legalizację. Bo to jest też w jakiejś perspektywie ograniczanie ludzi i ich wyborów i wolnośći. Bo każdy wybór musi nieśc za sobą konsekwencje. Inaczej, robienie z ludzi łatwo dających się sterować maszynek - na zasadzie jeżeli coś jest zalegalizowane tzn. można spozywać. Tak niestety jest z alkoholem. Brak legalizacji też, niestety w minimalnym stponiu jest zaporą mentalną dla tych którzy się boją i wahają - bo nie wiedzą skąd to jest od kogo itp. Gdyby było zalegalizowane było by jasne skąd i tym samym ten możliwe ostatni hamulec ukegł by eliminacji.
Drugą kategorią są ci którzy spozywają z ciekawości i nie do końca sa świadomi. Tutaj Państwo nie może sobei samo przeczyć. Skoro sa organizowane jakies wykłady na temat szkodliwości spożywania różnych substancji, Państwo nie może legalizować czegoś o czym mówi że jest złe. W przypadku alkoholu i papierosów nei ma 100 % legalizacji. Bo sprzedaż jest od 18 lat dozwolona. Jest to niewiele ale zawsze cos niz nic.
W tym przypadku ten brak legalizacji stanowi jakiś hamulec. Ale najczęściej przegrywa z ciekawością. Wtedy pół biedy jeżeli kończy się na sporadycznych spozyciach. Gorzej jeśli wpada się w nałóg. Wtedy jakims hamulcem może byc też brak legalizacji. Bo nie wie skad bierze i może tym samym się przekręcić. Niewielu to zatrzymuje ale lepiej choćby jeden niż żaden.
NIestety z narkomanią, alkoholizmem nikt jeszcze nie wygrał. Ale największa rolę musi stanowić zapobieganie a nie legalizacja czy delegalizacja.
K
Krzysiu
W dniu 10.02.2009 o 18:42, januszek104 napisał:

Budżet jest słaby bo jest żle zaplanowany ,gdyby tak dużo mniej kasy z budżetu szło na pensje i wszelkie wygody urzędasów to by pieniędzy starczyło na wszystko .Pieniądze z akcyzy za papierosy ,benzynę i alkohol to przecież bardzo duży zastrzyk gotówki do budżetu ,więc Krzysiu nie pisz że jeszcze dopalacze czyli narkotyki powinny być legalne aby ratować budżet.Sklepy z dopalaczami powinny zniknąć z naszych miast i ich sprzedaż powinna być zabroniona i karalna tak jak za narkotyki .Przecież to jest to samo tylko jakiś idiota aby obejść prawo inaczej to nazwał.Bo przecież nikt kto kupuje to świństwo nie trzyma tego za szybą lub w klaserze.


Tak to sie zgadzam w 100% budżet jest źle zaplanowany , ale czy alkohol nie jest narkotykiem? Zwruć uwagę ile osób w polsce coddziennie jest zatrutych alkoholem (osoby w izbach wytrzeźwień czy w domach, młodzież na imprezach).
Ja podkreślam racjonalny pogląd na to jak traktować dopalacze (zgadzam się to są narkotyczne substancje) Ale ludzie jak będą chcieli to będą brać narkotyki. Sam podkreślam w tym miejscu ,że nie kożystam ani z narkotyków ani z dopalaczy. Cieszył bym sie bardzo gdyby posłowie sięgneli po rozzsądek do głowy i nie spychali dopalaczy do podziemia a najczęściej młodzi ludzie kupowali te substancje w sklepach - przynjamniej wiadomo co zjedł taki delikwent i jak mu pomuc w razie jakiś nieprzyjemnych zdażeń a tak pomyśl sobie w ten sposób - dziecko np. twoje kupuje biały proszek u dilera na ulicy w bramie , spożywa go za co grozi mu kara pozbawienia wolności , a na dodatek nie wiadomo co wzioł i stracił przytomność lekarz niestety może nie wiedzieć jak młodemu c złowiekowi pomuc. A gdy mowa o dpoalaczach wiadomo co dana osoba przyjeła do organizmu i wiadomo jak mu pomuc. Warto zwrucić uwagę na to ,że jjest to bezpieczniejsza forma. A zamknięcie sklepów z dopalaczaqmi to zagranie polityczne. Jak ktoś bedzie chciał przyjmować jakie kolwiek substancje nakotyczne to i tak to zrobi , lepiej żeby to robił z dopalaczami a nie narkotykami z ulicy. Takie jest moje zdanie.
j
januszek104

Budżet jest słaby bo jest żle zaplanowany ,gdyby tak dużo mniej kasy z budżetu szło na pensje i wszelkie wygody urzędasów to by pieniędzy starczyło na wszystko .Pieniądze z akcyzy za papierosy ,benzynę i alkohol to przecież bardzo duży zastrzyk gotówki do budżetu ,więc Krzysiu nie pisz że jeszcze dopalacze czyli narkotyki powinny być legalne aby ratować budżet.Sklepy z dopalaczami powinny zniknąć z naszych miast i ich sprzedaż powinna być zabroniona i karalna tak jak za narkotyki .Przecież to jest to samo tylko jakiś idiota aby obejść prawo inaczej to nazwał.Bo przecież nikt kto kupuje to świństwo nie trzyma tego za szybą lub w klaserze.

K
Krzysiu

Ludzie boją sie tego o czym nie maja pojecia.

Moim zdaniem delegalizacja DOPALACZY to zagrywka polityczna.

I tak pieniądze bedą trafiać do Mafii zamiast to słabego w wyniku kryzysu budżetu.

Bo ludzie jak bedą chcieli to będą brali .

A alkohol jest wiele bardziej niebezpieczną substancją niż niektóre z tych składników,

pozdrawaiam i gratuluje rozsądku.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3