Dr Wergiliusz Gołąbek honorowym obywatelem Rzeszowa. Tytuły zasłużonych dla Alicji Haszczak i Marty Gutowskiej

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Rzeszowscy radni przyjęli dziś uchwały o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa dla dr. Wergiliusza Gołąbka oraz w sprawie nadania wyróżnienia Zasłużony dla Miasta Rzeszowa dla Alicji Haszczak i Marty Gutowskiej.

Na czwartkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa radni zagłosowali nad uchwałą w sprawie nadania tytułu Honorowy Obywatel Miasta Rzeszowa dr Wergiliuszowi Gołąbkowi. "Wieloletniemu twórcy i propagatorowi życia kulturalnego, naukowego oraz gospodarczego miasta. Człowiekowi, który przyczynił się znacząco do ugruntowania pozycji Filharmonii Podkarpackiej i Muzycznego Festiwalu w Łańcucie w świecie artystycznym Europy. Natomiast poprzez niestrudzone podnoszenie kompetencji naukowych i umiędzynaradawianie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, rozsławił Rzeszów jako prezentujące wysoki, wielokierunkowy poziom nauczania oraz przyjazne ludziom różnych narodowości".

Wergiliusz Gołąbek urodził się w 1948 roku w Białej Wielkiej w województwie świętokrzyskim. Po ukończeniu liceum w Sosnowcu podjął studia na Wydziale Filozoficzno - Teologicznym ATK w Warszawie (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie). Jest też absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na filozofii i etyce, a także obejmują powiązania tych dyscyplin z literaturą i sztuką, dziennikarstwem, turystyką i życiem gospodarczym.

Rzeszowianin z wyboru, do Rzeszowa trafił za żoną.

Od 1980 do 2006 r. związany był z Filharmonią Rzeszowską, z przerwą od 1988 do 1989 r. W czasie tej przerwy współpracował i kierował słynną Orkiestrą Wojciecha Rajskiego, znaną obecnie jako Polska Filharmonia Kameralna
Sopot.

W 1990 r. objął funkcję dyrektora naczelnego Filharmonii w Rzeszowie i wówczas rozpoczął się okres znaczącej rozbudowy i doskonalenia zespołu artystycznego.

- Stawiał wysokie wymagania muzykom i artystom, którzy sumienną pracą starali się im sprostać. Filharmonia w Rzeszowie pełniła w tym okresie rolę centrum kultury muzycznej Podkarpacia i była jedną z wiodących instytucji artystycznych w Polsce - czytamy w uzasadnieniu uchwały. - Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że Wergiliusz Gołąbek jako dyrektor Filharmonii nawiązał szeroką współpracę z najlepszymi dyrygentami i artystami zarówno w Polsce jak i świecie. Soliści prestiżowych scen polskich oraz z Europy i świata byli przyjmowani w Filharmonii w Rzeszowie entuzjastycznie, gromadząc komplet widzów.

W latach 1990-2006 pełnił funkcję dyrektora Muzycznego Festiwalu w Łańcucie.

- Koncerty w Łańcucie przyciągały tysiące odbiorców dzięki udziałowi artystów o międzynarodowej sławie, a także dzięki udziałowi od 1991 roku Bogusława Kaczyńskiego. Był to wybitny polski dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej, twórca telewizyjny, animator kultury, prezenter i autor programów w TVP. W okresie działalności Wergiliusza Gołąbka rzeszowska orkiestra symfoniczna zaliczana była do najlepszych w Polsce, a festiwal w Łańcucie, utrwalił swoją pozycję wśród najbardziej prestiżowych imprez muzycznych w Europie.

W 1994 r. jako jeden z nielicznych Polaków przebywał na zaproszenie rządu amerykańskiego na stypendium szkoleniowym w Stanach Zjednoczonych, które poświęcone było zagadnieniom związanym z kierowaniem i zarządzaniem instytucjami artystycznymi. Szkolenie odbywało się w najbardziej prestiżowych i renomowanych instytucjach artystycznych USA.

Wergiliusz Gołąbek jest autorem wielu ekspertyz dla Ministerstwa Kultury, Sejmowej Komisji Kultury oraz Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie. Ponadto był członkiem Komitetu Organizacyjnego Kongresu Kultury Polskiej w 2000 r. i współredaktorem Karty Kultury Polskiej przygotowywanej pod auspicjami Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Jest miłośnikiem filmu, literatury, poezji oraz sztuki.

Z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania związał się w 2003 r. Na początku jako pracownik naukowo-dydaktyczny, potem prorektor ds. nauczania. W latach 2012-2016 pełnił funkcję prorektora ds. rozwoju i współpracy. Był odpowiedzialny za spójną politykę rozwoju WSIiZ, budowanie pozytywnego wizerunku uczelni oraz kontakty z otoczeniem społeczno - gospodarczym. W latach 2016-2022 pełnił funkcję rektora WSIiZ.

Do najciekawszych inicjatyw Wergiliusza Gołąbka, zrealizowanych m.in. na rzecz mieszkańców Rzeszowa należą:

  • powołanie Akademii 50+, dedykowanej osobom powyżej 50 roku życia, które nadal są aktywne i pragną być cały czas aktywne,
  • uruchomienie Centrum Kultury i Języka Polskiego, w którym doświadczona kadra zaprasza na certyfikowane kursy języka polskiego,
  • zorganizowanie we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym” kilku edycji cyklu upowszechniającego naukę „Wielkie pytania w nauce”, podczas którego do wygłoszenia wykładów zapraszane są największe autorytety świata nauki,
  • zainicjowanie we współpracy z Klasztorem Ojców Dominikanów w Rzeszowie paneli dyskusyjnych „W labiryncie świata”,
  • uruchomienie w dobie pandemii zdalnie realizowanego cyklu "PRZYBIJ PIĄTKĘ NAUCE", dedykowanego uczniom szkół ponadpodstawowych.

Tytuły zasłużonych dla Alicji Haszczak i Marty Gutowskiej

Marta Gutowska to lekarz weterynarii, instruktor szkolenia psów, sędzia kynologiczny, wieloletni członek Związku Kynologicznego w Polsce, członek i założyciel Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT, przewodnik psów ratowniczych, wieloletni szef szkolenia psów STORAT. Jej działalność społeczna na rzecz rzeszowian, umiejętności i doświadczenie, z którego nieustannie czerpią osoby zajmujące się szkoleniem ratowniczych psów z Polski i różnych stron świata, przyczynia się do
kształtowania wizerunku Rzeszowa jako miasta ludzi zaangażowanych i pracujących z wielką pasją.

Marta Gutowska
Marta Gutowska

Dzięki pasji i wielkiemu zaangażowaniu Marty Gutowskiej, STORAT skupia ponad 60. wolontariuszy, z różnych stron Polski, którzy nieodpłatnie poświęcają swój czas i środki na szkolenie swoje i swoich psów, by dobrze przygotowane zespoły ratownicze mogły wspierać działania podkarpackiej policji w poszukiwaniach osób zaginionych. Marta Gutowska jest bardzo pracowitym człowiekiem i altruistą, prawdziwym społecznikiem – na potrzeby Stowarzyszenia udostępnia bezpłatnie część swojego domu w centrum Rzeszowa.

Aktualnie jest przewodnikiem psa rasy bloodhound o imieniu Norka, którego szkoli eksperymentalnie do tropienia antrailingowego. Ten specyficzny rodzaj tropienia jest stosunkowo młodą metodą pracy psów. Marta Gutowska i Norka są obecnie pierwszym i jedynym na świecie zespołem, który zaliczył egzamin mantrailingowy klasy A międzynarodowej organizacji International Search and Rescue Dogs Organisation (IRO).

Zyskała uznanie pośród wielu osób i społeczności, czego wyrazem są przyznane odznaczenia:

  • Złota Odznaka Związku Kynologicznego w Polsce – 1986 r.
  • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ratownictwa GOPR – 2001 r.
  • Złoty Medal za Zasługi dla Policji – 2006 r.
  • Złoty Krzyż Zasługi – 2009 r.

Alicja Haszczak to niestrudzona popularyzatorka kultury ludowej Rzeszowszczyzny, najwybitniejszej na Podkarpaciu znawczyni tradycji ludowych która, przez ponad 70 lat pracy artystycznej, pedagogicznej i twórczej wychowała wiele pokoleń młodych instruktorów i folklorystów. Jej opracowania choreograficzne oraz liczne publikacje książkowe są bardzo wysoko oceniane
przez fachowców i przyczyniają się do pielęgnowania i propagowania wśród polskiej i polonijnej młodzieży dziedzictwa narodowego i kultury naszego kraju, a szczególnie tradycji regionu.

Alicja Haszczak
Alicja Haszczak

W latach 1969-1981 jako pracownik dydaktyczny Politechniki Rzeszowskiej kierowała Studenckim Zespołem Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny", tworząc dla niego ponad 20 suit tanecznych głównie z regionu Polski południowowschodniej m.in.: rzeszowskie, lasowiackie, przeworskie, krośnieńskie, gorlickie oraz widowisko "W rzeszowskiej karczmie". Pod jej kierunkiem "Połoniny" osiągnęły wysoki poziom artystyczny. Zespół liczący 120 osób dał w tym czasie ponad 700 koncertów w kraju i zagranicą. Koncertował na festiwalach w: Jugosławii, Szwecji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Czechach, Francji, Niemczech, Grecji, Ukrainie, Puerto Rico, USA, we Włoszech, na Węgrzech i Malcie, zdobywając liczne nagrody, tytuły i wyróżnienia.

Dorobek twórczy Alicji Haszczak został udokumentowany w wydanej w 1989 r. książce „Folklor Taneczny Ziemi Rzeszowskiej", w której autorka prezentuje rezultaty wieloletnich badań z dziedziny folkloru przeprowadzonych na terenach Polski południowo-wschodniej. W roku 2001 przygotowała opracowania dotyczące tańców lasowiackich, przeworskich i rzeszowskich do leksykonu „Tradycyjne tańce polskie", wydawanego przez Polskie Towarzystwo Etnochoreologiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Trzymał w ramionach Jane Fondę - poznaj jego historię!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie