Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drenaż limfatyczny likwiduje obrzęki i pomaga znów uprawiać sport

al/Ewa Kurzyńska
W przypadku ciężkich obrzęków możliwa jest dodatkowa terapia z pomocą specjalnego rękawa pneumatycznego.
W przypadku ciężkich obrzęków możliwa jest dodatkowa terapia z pomocą specjalnego rękawa pneumatycznego. BARTŁOMIEJ FRYDRYCH
- Zastosowanie manualnej terapii pomaga pacjentom w szybszym powrocie do pracy czy treningów sportowych - zapewnia Monika Rałowska, fizjoterapeutka ze Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny,

Kiedy drenaż limfatyczny jest przeciwwskazany?

Kiedy drenaż limfatyczny jest przeciwwskazany?

- Jeżeli kończyny dotknięte obrzękiem są objęte dodatkowo: ostrym bakteryjnym zapaleniem ostrymi zakrzepicami, ostrymi egzemami kontaktowymi.
- Gdy pacjent ma niewyrównaną niewydolność serca.
- Przy nadczynności tarczycy.
- Przy syndromie zatoki tętnicy szyjnej.
- W ciąży.
- Zaleca się ostrożność w astmie oskrzelowej i zbyt niskim ciśnieniu krwi
- Pacjent cierpi na różę przyranną.
- Doszło do komplikacji na skutek obrzęków limfatycznych.

Manualny drenaż limfatyczny to zabieg fizjoterapeutyczny, w trakcie którego stosuje się specjalne chwyty. Mają one formę powolnych ruchów okrężnych dłoni na dużej powierzchni ciała, ale o małej sile nacisku.

- Ruchy dłoni są wykonywane zgodnie z kierunkiem przepływu płynów limfatycznych. W efekcie powstaje lekkie, chwilowe odkształcenie tkanki. Częste powtórzenie takich chwytów w trakcie zabiegu prowadzi do pobudzenia pracy komórek mięśniowych naczyń limfatycznych i ich tzw. automatyzację.

W efekcie naczynia te pracują bardziej intensywnie jeszcze przez kilka godzin po sesji terapeutycznej - wyjaśnia Monika Rałowska, fizjoterapeuta ze Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny w Rundej Małej, k. Rzeszowa.

Skuteczna i popularna terapia

Koncepcja Terapii Obrzękowej składa się z kilku różnych sposobów oddziaływania i dopiero odpowiednie zastosowanie tych składowych przynosi oczekiwane rezultaty. Ważna jest zarówno odpowiednia kolejność i intensywność działań terapeuty podczas zabiegu, jak również długofalowe planowanie usprawniania, odpowiednio do postępu i przebiegu choroby. W skład Koncepcji Terapii Obrzękowej wchodzi: manualny drenaż limfatyczny, MDL (masaż limfatyczny)manualny, terapia kompresji (uciskowa), terapia ruchowa przy zachowanej kompresji, terapia obrzęku (stosowana przy obrzęku limfatycznym), pozycje złożeniowe, terapia oddechowa.

Regularne stosowanie drenażu zwiększa zdolność transportową limfy i wspiera tworzenie się nowych, dobrze funkcjonujących naczyń limfatycznych skóry.

- O współczesnej rehabilitacji nie można mówić bez wspominania o terapii obrzękowej. Jej miejsce wśród metod zabiegowych jest niepodważalne.

Potwierdza to m.in. fakt, że co roku kilkanaście tysięcy terapeutów z Europy Zachodniej zdobywa uprawnienia do jej stosowania i z powodzeniem wykorzystuje w swoich gabinetach i szpitalach - podkreśla Monika Rałowska.

Dlaczego tak się dzieje? Zdaniem specjalistów manualny drenaż limfatyczny jest często jedyną, skuteczną metodą pomagającą pacjentom cierpiącym z powodu obrzęków.

Dla kogo pomocna?

Manualny drenaż limfatyczny ma szerokie zastosowanie. Terapię stosuje się nie tylko przy obrzękach, które mogą być wrodzone lub są następstwem zabiegów usunięcia węzłów chłonnych czy radioterapii.

- Zabiegi pomagają także pacjentom z obrzękami, które powstały w następstwie urazów np. po zabiegach chirurgicznych, złamaniach, skręceniach, kontuzjach sportowych - dodaje fizjotaerpauetka.

Drenaże przynoszą ulgę chorym z niewydolnością żylną, w tym np. z owrzodzeniami podudzi. Są skuteczne przy obrzękach powstałych na skutek braku aktywności ruchowej, np. po udarze mózgu, po urazach mózgowo - rdzeniowych. Drenaż limfatyczny daje dobre efekty także przy obrzękach lipidowych (cellulitis) i zapalnych.

- Terapia jest stosowana przy obrzękach towarzyszących zaburzeniom krążenia w tętnicach, czyli przy miażdżycy zarostowej tętnic, po rekonstrukcji naczyń, po operacjach w stanie niedokrwienia - wyjaśnia Monika Rałowska.

Terapia uzupełniająca

W przypadku ciężkich obrzęków możliwa jest dodatkowa terapia drenażu limfatycznego za pomocą specjalnego rękawa pneumatycznego. Częściej stosowany wariant, z którego korzysta się po zakończeniu masażu to bandażowanie kompresyjne lub pacjent zakłada odpowiednie rajstopy uciskowe.

Ma to zapobiec odnowieniu się obrzęku w zmiękczonej zabiegiem tkance.
- Kompresji powinna towarzyszyć całodzienna i nieustanna terapia ruchowa, co dodatkowo wspiera odpływ limfy - dodaje Monika Rałowska.

Nocą zazwyczaj wystarczy wysokie ułożenie kończyny.

- W naszym szpitalu proponujemy manualny drenaż limfatyczny pacjentom dotkniętym różnego rodzaju obrzękami. Efekty terapii są szybko widoczne i odczuwalne. Dzięki temu chorzy są w stanie szybciej wrócić do pracy czy treningów sportowych - mówi specjalistka.

www.klinika-rzeszow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24