Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugi zgon na Podkarpaciu po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19. Nie żyje mężczyzna z powiatu przeworskiego

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Fot. Mariusz Kapa³A / Gazeta Lubuska
Tragiczna informacja z Podkarpacia. W naszym regionie zmarła druga osoba po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19. Nie żyje mężczyzna z powiatu przeworskiego.

Informację o zgonie mieszkańca powiatu przeworskiego zawiera najnowszy raport o niepożądanych odczynach poszczepiennych w Polsce. Od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 6372 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 5410 miało charakter łagodny - czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. Niestety, zdarzają się także zgony po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19.

Według danych na 19 kwietnia, na Podkarpaciu zmarła druga osoba po podaniu szczepionki. To mężczyzna z powiatu przeworskiego.

- Pacjent około 10 minut po szczepieniu i wyjściu na korytarz osunął się z krzesła na podłogę. Ciśnienie 200/100 mm Hg, pacjent wydolny krążeniowo i oddechowo, przytomny, mowa bełkotliwa, opadnięty kącik ust po stronie prawej, zasinienie ust. Udar krwotoczny zakończony zgonem

- czytamy w raporcie Ministerstwa Zdrowia.

- Pacjent w krótkim czasie po szczepieniu manifestował objawy innej, ciężkiej choroby i został objęty lekarską w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, gdzie po kilku dniach zmarł. Zdaniem lekarzy specjalistów choroba nie miała związku z podaną szczepionką. Oczekujemy na wyniki zleconej sekcji zwłok pacjenta - czytamy w oświadczeniu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Przeworsku.

Po podaniu szczepionki pod koniec marca zmarł mieszkaniec pow. krośnieńskiego. Nie wiadomo, jednak kiedy dokładnie stwierdzono zgon tego mężczyzny, ani jakie wystąpiły u niego objawy przed śmiercią.

Do tej pory na Podkarpaciu zaszczepiono 475835 osób, z czego 125125 drugą dawką.

Co to jest NOP?

Zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki – to oficjalna definicja niepożądanego odczynu poszczepiennego. Wyjątkiem jest podanie szczepionki przeciwko gruźlicy. W tym przypadku kryterium czasowe jest dłuższe niż cztery tygodnie. Uogólniając zatem niepożądany odczyn poszczepienny to pogorszenie stanu zdrowia, które wystąpi w określonym czasie po szczepieniu.

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zachęcają do szczepień

- Tylko w ten sposób ograniczymy transmisję koronawirusa, czyli powstrzymamy potężny wzrost zakażeń i zgonów

- apeluje na łamach portalu medexpress.pl Bożena Janicka, specjalista medycyny rodzinnej i pediatrii, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

- Szczepienia to w tej chwili jedyna szansa na zahamowanie potężnej fali zakażeń oraz uratowanie milionów istnień ludzkich. Badania pokazują, że już jedna dawka powoduje znaczący wzrost przeciwciał. Organizm budując przeciwciała odpowiada w różny sposób. Podobnie zresztą jest w przypadku innych szczepień, chociażby przeciwko grypie! Każda szczepionka, nie tylko przeciwko COVID-19, może wywoływać odczyny, które są wpisane w charakterystykę danego produktu. Jedni mają objawy: ogólne rozbicie, stan podgorączkowy, temperaturę powyżej 38 st. C., innych boli ręka, a jeszcze inni nie odczuwają kompletnie nic. Ale chyba lepiej czuć się niekomfortowo przez dwa dni, niż paść ofiarą koronawirusa - radzi doktor Bożena Janicka.


Zobacz też: Szczepienia mają przyspieszyć i nie będą marnowane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24