Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duży wzrost wypożyczeń w bibliotekach pedagogicznych. Książki dostarczają kurierzy

Piotr Samolewicz
Podkarpackie biblioteki pedagogiczne jako pierwsze w kraju umożliwiają wypożyczanie książek i filmów bez konieczności pojawienia się w bibliotece. Na zdjęciu: dyr PBW w Rzeszowie Beata Michałuszko.
Podkarpackie biblioteki pedagogiczne jako pierwsze w kraju umożliwiają wypożyczanie książek i filmów bez konieczności pojawienia się w bibliotece. Na zdjęciu: dyr PBW w Rzeszowie Beata Michałuszko. Krzysztof Kapia
Podkarpackie biblioteki pedagogiczne są pierwszymi w kraju, które wdrażają z powodzeniem e-usługę polegającą na dostawie książek i filmów do miejsca pobytu czytelnika. Klient nie musi pojawiać się osobiście w bibliotece, by skorzystać z jej zasobów.

Projekt o nazwie "Podkarpackie e-biblioteki pedagogiczne" wymyślił i opracował w latach 2016-18 informatyk Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie Seweryn Kolano. Projekt realizowany jest od września 2018 roku przez cztery biblioteki w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Tarnobrzegu wraz z filiami (w sumie 21 jednostek) i polega na możliwości wypożyczenia książki, filmu oraz zamówienia skanu i kserokopii określonego dokumentu bez potrzeby przyjścia do instytucji. Dodatkowym udogodnieniem skorzystania z e-usług jest możliwość zapisania się przez profil zaufany na stronie wybranej przez siebie biblioteki. Z e-usług korzystają klienci z całej Polski. Książki i filmy wysyłane są do nich za darmo pocztą kurierską, natomiast zwroty tą drogą sami oni opłacają. Podkarpackie e-biblioteki pedagogiczne organizują też warsztaty i czaty online.

Wybuch pandemii Sars-Cov - 2 sprawił, że sfinansowany ze środków UE i samorządu woj. podkarpackiego projekt okazał się strzałem w dziesiątkę. - Seweryn Kolano okazał się wizjonerem, swoją wizją wyprzedził ograniczenia wynikłe z pandemii, wyszedł naprzeciwko sytuacji, którą trudno było przewidzieć w momencie powstawania projektu - mówi dyrektor PBW w Rzeszowie Beata Michałuszko.

O powodzeniu e-usług mówią dane liczbowe za okres 15.06.2020 – 30.06.2021. Internetowe zamawianie skanów wzrosło o 40 proc., internetowe zamawianie kserokopii - wzrost o 50 proc., zdalne wypożyczenia i zwroty książek - wzrost o 58 proc. , a zapisy do biblioteki z wykorzystaniem profilu zaufanego poprawiły się aż o 179 proc.

- Dzięki e-usługom jeszcze bardziej zaznaczyliśmy swoją obecność w środowisku osób uczących się, czyli nauczycieli, naukowców, uczniów i studentów. Prymat wiodła usługa skanowania fragmentów dokumentów piśmienniczych, głównie do wykorzystania w pracach dyplomowych i naukowych, dla studentów i nauczycieli akademickich - wyjaśnia Beata Michałuszko.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24