Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwaj mieszkańcy powiatu rzeszowskiego zostali oszukani metodą na „zdalny pulpit”. Stracili sporo pieniędzy

OPRAC.:
Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Przestępcy działający metodą „na zdalny pulpit” oszukali dwóch mieszkańców powiatu rzeszowskiego.

Do Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie zgłosił się mieszkaniec powiatu rzeszowskiego. Mężczyzna został oszukany przez nieznanego mu rozmówcę, który zaoferował mu inwestycję pozwalającą na szybki zysk.

Mężczyzna wyraził zainteresowany, więc oszust zadzwonił ponownie. W efekcie przekonał pokrzywdzonego, aby zgromadzone oszczędności wpłacił na podane konto. Następnie poinstruował 23-latka, aby zainstalował na swoim urządzeniu specjalne oprogramowanie. Pokrzywdzony bez zastanowienia wykonywał polecenia oszusta, co doprowadziło do tego, że umożliwił mu dostęp do swoich kont. W rezultacie 23-latek stracił 80 tys. złotych.

Oszukany za pomocą systemu Any Desk został także inny mieszkaniec powiatu rzeszowskiego, z którym skontaktował się oszust, podający się za pracownika banku. W rozmowie „uprzedził” o planowanym włamaniu na jego konto i możliwości utraty zgromadzonych na nim środków. 37-latek uwierzył i zgodnie z podanymi instrukcjami zainstalował na swoim urządzeniu oprogramowanie, umożliwiające przestępcy zdalny dostęp do jego rachunku. W wyniku manipulacji pokrzywdzony zlikwidował lokatę, zaciągnął dwie pożyczki i wygenerował kilka kodów blik. Niestety, 37-latek stracił 30 tys. złotych.

Policjanci przypominają!

  • Korzystając z bankowości elektronicznej, każdy użytkownik musi uważać komu i jakie dane przekazuje.
  • Nie wolno korzystać z podejrzanych formularzy logowania, czy podsyłanych linków, wymuszających podanie danych umożliwiających dostęp do kont.
  • Najskuteczniejszą, najprostszą i najbardziej zalecaną metodą przeciwdziałania tego typu wyłudzeniom jest DODATKOWA WERYFIKACJA. Należy jednak pamiętać, aby nie robić tego telefonując pod wskazany przez rozmówcę numer i nie należy logować się do przesyłanych podczas rozmowy linków.
  • Sprawcy telefonują z numerów łudząco podobnych do numerów infolinii. Należy rozłączyć się i rozmówcę zweryfikować dzwoniąc na numer infolinii banku lub do pracowników placówki, korzystając z dostępnych numerów telefonów banku. Właściwy numer infolinii swojego banku znajdziemy na przykład na karcie bankomatowej.
  • Pamiętajmy, aby logować się tylko przez autoryzowane strony banków lub dedykowane aplikacje. Podejmując decyzję o inwestycjach, zweryfikujmy wcześniej platformę inwestycyjną zbierając dodatkowe informacje.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24