Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie kolejne firmy na Dworzysku w Rzeszowie

Bartosz Gubernat
Działki w miejskiej części strefy ekonomicznej kupili przedsiębiorcy z branży motoryzacyjnej i hutniczej.

- Negocjowaliśmy z sześcioma firmami, działki zdecydowały się kupić dwie. W tej chwili dopinają formalności, których nie można pominąć, aby później uzyskać ulgi podatkowe w zamian za inwestycje w strefie. Myślę, że na wiosnę obie będą gotowe do rozpoczęcia swoich budów – mówi Waldemar Macheta, dyrektor Biura Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Rzeszowa.

Serwis ciężarówek

Strefa ekonomiczna Dworzysko składa się z dwóch części. Od strony ul. Krakowskiej 25 hektarów ma Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. To ona organizuje przetargi na sprzedaż działek, ale rozmowy z inwestorami prowadzi miasto, które zainwestowało także w uzbrojenie terenu. Jako pierwszy, swoje centrum logistyczne otworzył tu holenderski Raben. Najnowsi inwestorzy to firmy AMS, autoryzowany sprzedawca i serwisant samochodów marki Iveco oraz Bowim, handlująca wyrobami hutniczymi.

Pierwsza z nich kupiła 1,2 ha po sąsiedzku z Rabenem. Grzegorz Ziaja, właściciel firmy przyznaje, że lokalizacja obok magazynów obsługiwanych przez ciężarówki nie jest przypadkowa.

– Zbudujemy tu nowy oddział firmy, do którego przeniesiemy usługi, prowadzone w tej chwili w Głogowie Młp. To będzie serwis oraz salon samochodów dostawczych i ciężarowych o powierzchni ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych. Zatrudnimy w nim dodatkowo 15 osób – mechaników i handlowców – mówi Grzegorz Ziaja.

Dyrektor Macheta wylicza, że działki podczas ostatniego przetargu kosztowały 10 tys. zł za ar, czyli milion złotych za hektar. –To bardzo dobra cena, zwłaszcza, że inwestycja w strefie to olbrzymie profity – mówi szef BOI.
Wysokość ulg będzie tu uzależniona od wielkości nowych zakładów. Małe przedsiębiorstwa zatrudniające do 50 osób odzyskają nawet do 70 procent inwestycji. Średnie (51 do 200 pracowników) do 60 procent nakładów, a duże, oferujące powyżej 200 miejsc pracy maksymalnie 50 procent.

Rezerwacje u starosty

Takie same warunki dotyczą drugiej części Dworzyska, za którą odpowiada Starostwo Powiatowe w Rzeszowie. Tutaj do kupienia jest 85 hektarów gruntów. - To uzbrojone działki, w pełni gotowe na budowę zakładów. W tej części strefy wybudowaliśmy dodatkowo farmę ogniw fotowoltaicznych, które będą produkowały prąd dla działających tu firm - mówi Waldemar Pijar ze Starostwa Powiatowego w Rzeszowie.

Pierwszy inwestor odebrał już zezwolenie na działalność w tej części strefy. - To firma produkująca przy pomocy nowoczesnych technologii materiały biurowe i szkolne. Zainwestuje w swój zakład na powierzchni 1,5 ha, zatrudni ok. 60 osób - mówi Waldemar Pijar.

Rozstrzygnięty jest już także przetarg na sprzedaż dwóch działek, o powierzchni 63 i 58 arów dla przedsiębiorstwa elektrotechnicznego, które zatrudni 40 osób. – Kolejny teren sprzedamy 9 grudnia, a lada dzień rezerwację działek ma dokończyć inwestor, który na 76 arach zbuduje centrum badawcze, a na kolejnych dwóch hektarach zakład produkcyjny – dodaje Waldemar Pijar.

Zaawansowane negocjacje pracownicy starostwa prowadzą także z zagraniczną firmą, która potrzebuje 15 hektarów pod fabrykę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24