Dyrektorzy czterech rzeszowskich szpitali dostaną po kilkanaście tysięcy zł premii

Małgorzata Froń
Tadeusz Boratyn, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień w Rzeszowie- średnie miesięczne zarobki to 7,4 tys. zł. - nagroda - ok. 11 tys. złStanisław Rybak, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie- średnie miesięczne zarobki - ok. 13,6 tys. zł- nagroda - ok. 20 tys. złAndrzej Trzeciak, dyrektor Obwodu Lecznictwa Kolejowego w Rzeszowie- średnie miesięczne zarobki w ub. roku - ok. 10,7 tys. zł- nagroda - ok. 16 tys. złJanusz Solarz, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie- średnie zarobki miesięczne - ok. 12,7 tys. zł.- nagroda - ok. 12,7 tys. zł
Tadeusz Boratyn, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień w Rzeszowie- średnie miesięczne zarobki to 7,4 tys. zł. - nagroda - ok. 11 tys. złStanisław Rybak, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie- średnie miesięczne zarobki - ok. 13,6 tys. zł- nagroda - ok. 20 tys. złAndrzej Trzeciak, dyrektor Obwodu Lecznictwa Kolejowego w Rzeszowie- średnie miesięczne zarobki w ub. roku - ok. 10,7 tys. zł- nagroda - ok. 16 tys. złJanusz Solarz, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie- średnie zarobki miesięczne - ok. 12,7 tys. zł.- nagroda - ok. 12,7 tys. zł
Po kilkanaście tysięcy złotych nagrody dostanie czterech dyrektorów zakładów leczniczych z Rzeszowa. Za co? Za dobre wyniki i za inwestycje.

Nagrody za 2010 rok dostali: Janusz Solarz, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, Tadeusz Boratyn, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień, Stanisław Rybak, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Andrzej Trzeciak, dyrektor Obwodu Lecznictwa Kolejowego.

Przyznał je zarząd województwa na wniosek rad społecznych. Wniosków z innych placówek medycznych podległych marszałkowi nie złożono.

Andrzej Trzeciak, Stanisław Rybak i Tadeusz Boratyn dostali jednorazowo po 150 procent średniego miesięcznego wynagrodzenia za ubiegły rok, a Janusz Solarz - 100 procent średniego wynagrodzenia.

Wynik finansowy na koniec 2010 roku, placówek, których dyrektorzy dostali nagrodę* Szpitala Wojewódzkiego nr 2: minus 14 mln zł

  • Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień: plus 428 zł
  • Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego: plus 511 tys. zł
  • Obwód Lecznictwa Kolejowego: plus 28 tys. zł
  • źródło Urząd Marszałkowski

Trzeba spełniać kryteria

- Nagrody mają charakter uznaniowy - usłyszeliśmy wczoraj w biurze prasowym marszałka. - Dostają je dyrektorzy, którzy spełniają odpowiednie kryteria, czyli kierowany przez nich zakład uzyskał dodatni wynik finansowy lub prawidłowo wdrożył restrukturyzację albo znaczne obniżył koszty działalności. Dla przykładu, w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie trwają ogromne inwestycje, buduje się oddział ratunkowy i rehabilitacyjny, a dyrektor pozyskuje pieniądze z Unii.

U mnie nie ma większych kolejek

Dyrektor Andrzej Trzeciak szefuje Obwodowi Lecznictwa Kolejowego od lat. Nagrodę dostał po raz pierwszy.

- Cieszę się, że mnie doceniono - mówił wczoraj. - W naszej placówce wiele się zmieniło, na dobre, oczywiście. Może się tu leczyć każdy, choć mało kto, o tym wie. Nie ma większych kolejek, pacjenci są zadowoleni. Pewnie, że w służbie zdrowia są problemy, ale trzeba też zauważyć, że to się zmienia, że z roku na rok jest coraz lepiej.

- Dyrektorzy nie dostają nagród jubileuszowych, premii, tak jak inni pracownicy, więc uważam, że te nagrody, raz w roku, są jak najbardziej zasadne - dodaje Janusz Solarz, szef rzeszowskiej dwójki.

Zdzisław Szramik, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy na Podkarpaciu przyznanie nagród również ocenia pozytywnie.

- Ja się cieszę, że dyrektorzy dostają nagrody, bo to znaczy, że dobrze pracują, że robią wszystko, żeby było lepiej w służbie zdrowia - mówi Szramik. - Chociaż z drugiej strony zwykłego pacjenta, który miesiącami czeka na wizytę u specjalisty mogą takie nagrody zdenerwować, tylko, że to, co się dzieje w służbie zdrowia, to nie jest wina dyrektorów, tylko Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dwie strony medalu

Rzeszowski socjolog Krzysztof Prendecki ocenia przyznanie nagród dyrektorom z dwóch stron.

- Z jednej strony w służbie zdrowia nie dzieje się najlepiej, czego doświadczamy na co dzień i przyznawanie wysokich nagród może ludzi bardzo zdenerwować. Ale z drugiej strony, jeżeli dyrektor dobrze pracuje, to należy go nagradzać. To motywuje do jeszcze lepszej pracy i powoduje, że dobry menadżer nie szuka lepszej pracy - argumentuje socjolog.

Te argumenty nie przekonują jednak wszystkich:

- Matko Boska, trzy miesiące czekałam na wizytę u neurologa, bałagan taki w tym lecznictwie, że człowieka krew zalewa, a oni sobie takie nagrody rozdają - denerwuje się spotkana pod rzeszowską siedzibą funduszu zdrowia pani Aniela.

*średnie miesięczne zarobki wyliczyliśmy w oparciu o oświadczenia majątkowe za 2010 r. (kwoty brutto)

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Agata

Dr Trzeciak trafiłam do niego przypadkiem,chirurg z takim stażem. Brak profesjonalizmu małe zabiegi robione nawet bez zamrazacza. Tym gorsze że on nie ubiera rękawiczek twierdząc że nic złego w tym nie ma. Trzy wizyty pogorszy stan. Jakie nagrody? Zakaz wykonywania zawodu

o
oli

Prace tak trzeba wynagradzać a pijaństwo karać. Stąd pytanie jak notorycznie pijanego dyrektora tolerować w pracy i do tego nagradzać. Czyżby kolesie??

g
gość1

Nie byłoby nic zlego w nagrodach przyznawanych dyrektorom przez zarząd województwa, gdyby zarząd wyplacał je Z WŁASNEJ KASY, a nie kasy szpitala. Zwlaszcza zadłuzonego, jak w przypadku rzeszowskiej "dwojki" na 14 mln. A wystapienie pana Solorza o premiach i nagrodach dla pracownikow jest żenujace. Pracownicy tyraja za grosze. Inwestycje sa co prawda duże, ale leczyć sie w tym szpitalu juz nie jest tak prosto. Centrum Urazowe jest tylko na papierze, szpital broni sie rekami i nogami przed chorymi spoza Rzeszowa. Z SORem bedzie podobnie, kasa wywalona, a pozytku zadnego.

f
franek

"Pan dyrektor dostaje nagrody,a pracownik tyra za marne grosze i jeszcze straszy zwolnieniami czy zabraniem premii. Podobno biedna służba zdrowia a dyrektorzy dostaja nagrody po 20 tys, a pracownicy chodza w podartych ciuchach i pracuja na starym sprzecie, albo na wogole nie przystosowanym to pacjenta... ale i tak GRATULUJEMY PANOM DYREKTOROM UMIEJETNOSCI W MACHLOJACH W PRZEPISACH ITP. .... PRACOWNIK ZASTRASZONY TO DYREKTOR POCHWALONY !!!!"
tak jest we wszystkich ZOZ-ach podobna sytuacja- brawo dla kolesiów

p
pacjent

Za co prosze wysokiego sadu ? Za co, ja sie pytam ?

t
ttttttttttttt

skur..ny za co ta kasa złodzieje komunistyczne dziady

r
remp mbingest

By żyło się lepiej wszystkim kolesiom !!

g
gremlin

Dziel i rządź, stara maksyma, która się sprawdza, nieśmiało można by zapytać, kiedy byli powołani na te stanowiska, ale to tylko takie pytanie ?

a
abc

Mają ciężką, odpowiedzialną pracą, to i nagrody muszą być odpowiednie. To chyba oczywista dla każdego zjadacza chleba!

m
młoda pielęgniarka

oni po kilkanaście tysięcy a dla młodych pielęgniarek bez doświadczenia pracy nie ma, nikt nam nie chce dać szansy..

r
rat.

Pan dyrektor dostaje nagrody,a pracownik tyra za marne grosze i jeszcze straszy zwolnieniami czy zabraniem premii. Podobno biedna służba zdrowia a dyrektorzy dostaja nagrody po 20 tys, a pracownicy chodza w podartych ciuchach i pracuja na starym sprzecie, albo na wogole nie przystosowanym to pacjenta... ale i tak GRATULUJEMY PANOM DYREKTOROM UMIEJETNOSCI W MACHLOJACH W PRZEPISACH ITP. .... PRACOWNIK ZASTRASZONY TO DYREKTOR POCHWALONY !!!!

a
all

i wiecie już skąd średnia na podkarpaciu na poziomie 3000?
Jak taki dyrektor pogotowia dostaje ponad 13 tys miesięcznie..

M
MCX

MINUS 14 mln i taka nagroda? No wiecie co?
"(...) Dyrektorzy nie dostają nagród jubileuszowych, premii, tak jak inni pracownicy, więc uważam, że te nagrody, raz w roku, są jak najbardziej zasadne – dodaje Janusz Solarz, szef rzeszowskiej dwójki"
Ja nigdy nie dostałbym takiej nagrody nawet przez cale zycie choć pewnie też mógłbym walnąc 14 baniek długu

Z
Z

Owszem dobrą pracę należy nagradzać. Ale o ileż bardziej takie nagrody i to w mniejszych kwotach należało przyznać szeregowym pracownikom tych lecznic? Taką nagrodą rzędu 12-13 tys zł spokojnie można obdzielić z 10 osób. Na pewno znalazłaby się taka grupa zasługujących. Poza tym to ci, pracujący na najniższych szczeblach też zapewniają ciągłość świadczeń oferowanych pacjentom przez szpital. Bez nich szpital nie funkcjonowałby prawidłowo ale dla nich podwyżek nie ma :-(. A większość dyrektorów grzmi o kryzysie i niejednokrotnie "tnie" koszty rozpoczynając od zwolnień personelu. Dlaczego sobie nie poobniżają pensji? łatwo mówić o braku podwyżek i uspokajać jak samemu zarabia się grubo powyżej 2óch średnich krajowych. W sytuacji gdy podobno kryzys jest wszechobecny i nie widać jego końca wszelkie tego typu krociowe gratyfikacje dla dyrektorów powinny być odgórnie wstrzymane i to do odwołania. Ciekawy jestem czy jak taki dyr nie dostałby nagrody to dalej na takim samym poziomie angażowałby się w wykonywaną pracę? Dyrektor to też pracownik. Niech poczuje smak pracy przez 3-4 lata bez grosza podwyżki. Krzywdy miał i tak nie będzie bo przy dyrektorskiej pensji ciągłe podwyżki cen, towarów i usług nie są mu straszne. Ma co do garnka włożyć.
Ludzie w szpitalach zapieprzają za 1200-1200 zł /m-c a marszałek lekką ręką rozdaje nagrody. Arcywychowawcze i przykładne podejście. Warto się starać ? ...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3