Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci chore na raka będą się leczyć w Rzeszowie

Ewa Kurzyńska
- Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwszych pacjentów będziemy mogli przyjąć pod koniec przyszłego roku - prognozuje Łukasz Wais, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych SW nr 2 w Rzeszowie.
- Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwszych pacjentów będziemy mogli przyjąć pod koniec przyszłego roku - prognozuje Łukasz Wais, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych SW nr 2 w Rzeszowie. Bartosz Frydrych
W Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie rozpoczęła się budowa oddziału onkohematologii dziecięcej.

Nowy oddział w liczbach

Nowy oddział w liczbach

Powierzchnia użytkowa - ok. 760 m kw.
Miejsca dla chorych - 15 łóżek na oddziale stacjonarnym oraz 4 łóżka oddziału dziennego z własnym punktem pielęgniarskim i pokojem zabiegowym.
Pokoje będą jednoosobowe (izolatki) lub najwyżej dwuosobowe. Wszystkie z łazienkami.
Pokoje będą wyposażone dodatkowo w rozkładane fotele dla rodziców i opiekunów.

Każdego roku u ok. 100 dzieci z naszego regionu rozpoznawana jest choroba nowotworowa. Ponieważ na Podkarpaciu ani jeden szpital nie leczy najmłodszych cierpiących na raka, mali pacjenci i ich rodzice pomocy muszą szukać poza Podkarpaciem. Najczęściej w Krakowie, Lublinie i Warszawie.

Chcą wypełnić lukę

- Chcemy to zmienić. Dlatego w naszym szpitalu powstaje nowoczesny oddział onkohematologii, gdzie dzieci cierpiące na schorzenia onkologiczne, będą kompleksowo diagnozowane i leczone - mówi Janusz Solarz, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

Za takim rozwiązaniem przemawia także fakt, że w lecznicy działają już oddziały dla dzieci, m.in. pediatria, neurologia, chirurgia.

Budowa potrwa do czerwca

Prace właśnie się rozpoczęły i potrwają do czerwca przyszłego roku. Budowa i wyposażenie nowego oddziału, który powstaje w budynku, gdzie mieści się pediatria, ma kosztować w sumie ok. 13,5 mln zł.

Szacuje się, że od roku 2015 na onkohematologii stacjonarnie i ambulatoryjnie będzie leczonych ok. 600 pacjentów rocznie. Pomoc znajdą tu nie tylko dzieci z Podkarpacia, ale i z innych regionów.

Nie zabraknie lekarzy

W szpitalu pracuje już jeden specjalista hematologii. - Dwóch kolejnych lekarzy jest w trakcie szkolenia specjalizacyjnego - mówi Łukasz Wais, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych SW nr 2 w Rzeszowie.
Dodatkowo szpital prowadzi rozmowy z onkologami i farmaceutą, który będzie zajmował się cytostatykami, czyli lekami zwalczającymi raka.

- Do zakończenia projektu będziemy dysponowali wymaganą kadrą medyczną z zakresu onkohematologii dziecięcej - zapewniają w szpitalu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24