Dziś z Nowinami pierwsza część "Atlasu Wojskowego". Zbierz wszystkie mapy

Przemysław Markocki
W pierwszej części "Atlasu Wojskowego" naszego regionu znaleźć można północne krańce naszego województwa. Postaramy się zwrócić uwagę przynajmniej na niektóre godne odwiedzenia miejsca na tym terenie.

Pierwsza część naszego atlasu obejmuje północno-zachodnie tereny powiatu tarnobrzeskiego oraz część powiatu stalowowolskiego, które leżą na styku Podkarpacia z województwem lubelskim i świętokrzyskim.

Atrakcyjny teren turystyczny

Z podkarpackich terenów mapy większość obszaru zajmuje gminy Radomyśl nad Sanem, która prawie w całości znalazła się w pierwszej części atlasu.

Obszar gminy Radomyśl nad Sanem jest niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym. Niemal w całości znajduje się w granicach obszarów chronionych: Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie oraz projektowanych Parku Krajobrazowego Środkowej Wisły i Lipskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Środowisko geograficzno-przyrodnicze gminy Radomyśl jest bardzo bogate w faunę i florę. Występuje tu kilka gatunków roślin uznanych za zagrożone w Polsce, m.in. widłak torfowy, salwina pływająca, orzech wodny czy rosiczka. Na terenie gminy spotkać można także szczególnie chronione gatunki zwierząt, m.in. bielika.
Rezerwat orzecha wodnego

Na terenie gminy Radomyśl nad Sanem znajduje się wyjątkowy rezerwat wodno-florystyczny. Rezerwat "Pniów" jest w północno-wschodniej części Kotliny Sandomierskiej pomiędzy Równiną Rozwadowską i Doliną Sanu. Rezerwat mieści się ok. 7 km na północny-zachód od Radomyśla.

W rezerwacie "Pniów" znajdują się dwa zbiorniki o łącznej powierzchni 4,15 ha. Główną atrakcją rezerwatu jest otoczenie przystosowane do rozwoju kotewki orzecha wodnego, głównej rośliny rezerwatu objętej ochroną. Orzech wodny, który co ciekawe, jest jadalny, na tafli wody wygląda bardzo efektownie.

Będąc w okolicach warto odwiedzić także wieś Nowiny (kilka kilometrów na południe), w której znajduje się jezioro "Dunaj" - miejsce częstych biwaków i campingów, czyli atrakcyjny teren do wypoczynku.
Tajemnicza kradzież w kapliczce

Inne ciekawe miejsce, które warto odwiedzić chociażby z powodu walorów historycznych, znajduje się kilometr na południowy-wschód od Gorzyc. Właśnie tam, we wsi Motycze Poduchowne, znajduje się kapliczka ufundowana i postawiona w 1898 roku przez Jana Surmę.

Z kapliczką związana jest pewna ciekawa historia, która miała miejsce w 1915 roku, w czasie I wojny światowej. Tereny Gorzyc znajdowały się wówczas pod panowaniem wojsk ruskich. Właśnie w tej kapliczce swoje ruble przechowywał kapitan-płatnik rosyjski.

Pewnej nocy wszystkie pieniądze skradziono, a o kradzież osądzono mieszkańców Gorzyc. Dopiero po jakimś czasie okazało się, że rabunku dokonali wartownicy, którzy pilnowali kapliczki. Po wojnie, w latach 1922-1923, do wsi przyjechali dwaj mężczyźni ze Zbydniowa z mapą. Jak głosi opowieść odkopali oni z ziemi obok kapliczki skrzynkę z pieniędzmi i zniknęli.

Warto zobaczyć...

Wybierając się na wycieczkę z pierwszą częścią map "Atlasu Wojskowego" naszego województwa warto także odwiedzić także:

* Gorzyce (znajduje się tam m.in. zespół kościoła parafialnego oraz dawna plebania "Na pączku", a także kaplica cmentarna, pomnik)

* Łążek Chwałowski (cmentarz mieszkańców wsi z 1942 r.)

* Radomyśl nad Sanem (kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, murowana dzwonnica czy cmentarz parafialny "Na Zjawieniu"

* Wola Rzeczycka (kościół Nawiedzenia NMP z końca XIX w. oraz kaplica i plebania)

* Wrzawy (kapliczka św. Jana oraz zabytkowa klasycystyczna plebania)

* Żabno (zbiorowa mogiła wojenna z 1942 r.)

Więcej o informacji o Podkarpaciu na www.regiopedia.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie