Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzwonnica wieży farnej w Krośnie udostępniona dla turystów

Ewa Gorczyca
Fot. Tomasz Jefimow
Z przewodnikiem można wejść na pierwszą kondygnację wieży, wewnątrz której znajdują się trzy XVII-wieczne dzwony. Jeden z nich, Urban - to po krakowskim Zygmuncie i toruńskim Tuba Dei - największy z zabytkowych dzwonów w Polsce.

Zobaczenie z bliska monumentalnego Urbana to gratka dla turystów i mieszkańców. Podobno dotknięcie jego serca przynosi szczęście....

Górująca nad Starówką zwieńczona baniastym hełmem dzwonnica kompleksu Bazyliki Farnej, to najbardziej charakterystyczny element panoramy miasta. Zawiera go m.in. oficjalne logo Krosna. To właśnie z jej szczytu codziennie w południe rozbrzmiewa hejnał miasta. Nic dziwnego, że wnętrze budowli wzbudza ciekawość.

Do tej pory wstęp do wieży był możliwy tylko w wyjątkowych przypadkach, np. dla historyków. Teraz mogą tu wejść zwiedzający z przewodnikiem pobliskiego Muzeum Rzemiosła. - Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie takiej możliwości, bo zdajemy sobie sprawę, że zwiedzanie wieży to duża atrakcja - mówi Ewa Mańkowska, dyrektor muzeum.

Ze względu na stan techniczny budowli, na górę, gdzie prowadzą wąskie, kamienno-drewniane schody, mogą wchodzić tylko niewielkie grupy.

Zwiedzanie odbywa się od poniedziałku do piątku, w wyznaczonych godzinach (12, 12.30, 13, 13.30). Kosztuje 3 zł od osoby.
Udostępniona została na razie tylko pierwsza z dwóch kondygnacji wieży.

W jej wnętrzu znajdują się trzy dzwony, odlane w 1639 roku: Jan, Marian i Urban. Ten ostatni waży 5 ton i ma w obwodzie prawie 500 centymetrów. Można także zobaczyć mechanizm poruszający starym zegarem wieżowym, zbudowanym w pierwszej w Polsce fabryce zegarów wieżowych, założonej w krośnie przez Michała Mięsowicza.

Niestety, z tego pomieszczenia nie można spojrzeć z góry na Krosno (okna umieszczone są za wysoko).

Piękny widok roztacza się za to z najwyższej kondygnacji pod kopułą. Przy sprzyjającej pogodzie można stąd podziwiać panoramę Pogórza Dynowsko-Strzyżowskiego z jednej i Beskid Niski z Cergową - z drugiej strony.

Taras nie jest jednak na razie dostępny dla turystów, choć władze miasta mają takie plany. Jego otwarcie wymaga szczegółowych ekspertyz i kompleksowego remontu. Wieża to własność parafii, ale miasto dostało ją w bezpłatną dzierżawę do czerwca 2019 roku.

- Dzięki temu, że mamy prawo do dysponowania nieruchomością, możemy się starać o fundusze unijne - mówi Paulina Hanczyn z Biura Funduszy Pomocowych Urzędu Miasta.

Remont i konserwacja wieży to część dużego projektu rewitalizacji Starówki. W galeryjce hełmu ma powstać punkt widokowy a na poziomie dzwonnicy - pomost widokowy. Na zewnątrz wieża ma zyskać iluminacyjne oświetlenie.

- Jesteśmy w trakcie przygotowywania projektu, jeszcze nie mamy dopracowanych wszystkich szczegółów i kosztorysu. Wniosek o unijne dofinansowanie będzie gotowy do października - dodaje Paulina Hanczyn.

Wieżę farną i dzwony w XVII wieku ufundował Wojciech Portius najbogatszy krośnieński mieszczanin, z pochodzenia Szkot, który zbił fortunę na handlu węgierskim winem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24