Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny już po nowemu

Beata Terczyńska
Udział szkół w próbnym egzaminie gimnazjalny jest dobrowolny
Udział szkół w próbnym egzaminie gimnazjalny jest dobrowolny Krzysztof Kapica
Uczniowie trzecich klas gimnazjów są pierwszym rocznikiem, który w kwietniu będzie zdawał egzamin gimnazjalny wg nowej formuły. Przeczytaj, jak będzie on wyglądał i jak możesz się do niego przygotować.

Nowy egzamin gimnazjalny będzie się składał z identycznych części jak dotychczasowy, czyli humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i językowej. W każdej z nich są jednak jakieś nowości.

Co nowego w humanistycznym

24 kwietnia uczniowie będą zdawać część humanistyczną. Składać się ona będzie z zadań z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. Zadania z polskiego mogą mieć formę zamkniętą (testową) lub otwartą (wymagającą dłuższej odpowiedzi). Mogą odnosić się do tekstów literackich, popularnonaukowych czy publicystycznych.

- Sprawdzane będzie nie tylko rozumienie tekstu, ale też znajomość utworów literackich lub dorobku autorów - czytamy w informatorze przygotowanym przez specjalistów z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Dłuższą wypowiedzią pisemną będą: rozprawka, opowiadanie, charakterystyka, opis lub sprawozdanie. Egzamin może też sprawdzać opanowanie takich form użytkowych jak: podanie, życiorys i CV, list motywacyjny, dedykacja, a także list oficjalny, ogłoszenie i zaproszenie.
Zadania z historii i wos będą tylko zamknięte.

Mniej zadań z algorytmów

Dzień później, czyli 25 kwietnia, także od godz. 9, gimnazjaliści pisać będą część matematyczno-przyrodniczą, złożoną z zadań z matematyki, biologii, chemii, fizyki i geografii.

Zadania matematyczne będą miały formę zamkniętą lub otwartą, a przyrodnicze - tylko testową. W nowym zestawie mniej będzie zadań sprawdzających znajomość algorytmów, więcej natomiast np. na rozumienie pojęć.

Dwa poziomy językowe

W ostatni dzień egzaminów gimnazjalnych, czyli 26 kwietnia, zaplanowana jest część językowa (z angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego, w przyszłości także ukraińskiego). Ta część będzie miała dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony.

Gimnazjalista będzie zdawać tylko ten język, którego uczył się jako przedmiotu obowiązkowego.

- Część egzaminu na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowa tylko dla uczniów, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej - mówią w CKE.

Więcej czasu na odpowiedzi

Części humanistyczna i matematyczno-przyrodnicza potrwają po 150 minut. Językowa - 60 minut na każdym z poziomów.
Inaczej będzie wyglądać zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu, jakie dostaną gimnazjaliści.

- Uczniowie dostaną wyniki w sześciu zakresach, czyli osobno z polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, matematyki, przedmiotów przyrodniczych, języka obcego na poziomie podstawowym oraz języka na poziomie rozszerzonym.

Wyniki z egzaminów będą podane w procentach, a nie w punktach.

Będzie egzamin próbny

- Wiemy, że według nowej formuły przygotowane zostały pytania. Dostaniemy je w wersji elektronicznej, a sami wydrukujemy je w szkole w formie arkuszy - mówi Marian Pietryka, dyr. Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie. - Uważam, że taki sprawdzian jest młodzieży bardzo potrzebny.

Zwłaszcza przygotowany przez OKE.

- Korzystaliśmy w ubiegłych latach z innych testów, ale były niezbyt solidne. Bywały zbyt łatwe, co mogło utwierdzić uczniów w bardzo dobrym przygotowaniu i zaniechaniu dalszej pracy - mówi dyrektor.

Taka próba zaplanowana jest na 7, 8 i 9 grudnia. Udział szkół jest w niej dobrowolny. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie się do OKE do 4 listopada.

Prace poprawią nauczyciele - według kryteriów punktowania, które dostaną.

Przykładowe zadania z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, matematyki, przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii oraz języków na poziomie podstawowym i rozszerzonym dostępne są w informatorze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24