Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny na Podkarpaciu. Gimnazjaliści zaskoczeni charakterystyką postaci

Beata Terczyńska
Krzysztof Kapica
Ponad 22 tysiące gimnazjalistów z Podkarpacia pisało dziś egzamin gimnazjalny z języka polskiego oraz historii i wiedzy o społeczeństwie.

Egzamin podzielony był na dwie części. Najpierw gimnazjaliści odpowiadali na pytania z historii i wos, a po przerwie z języka polskiego.

Na języku polskim odpowiadali na pytania po lekturze fragmentów m.in. „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza, „Róża prawdziwa i sztuczna” Jana Sztaudyngera, czy „Damy, rycerze i dżinsy” Tadeusza Rojka. Musieli napisać charakterystykę bohatera literackiego, który wolność uznał za najważniejszą wartość.

- Test nie był za trudny, ani też za łatwy - oceniają Olga Kalandyk i Weronika Kilińska z Gimnazjum nr 1 w Rzeszowie.

Olga, która myśli o dalszej nauce w II LO pisała charakterystykę Rudego, jednego z bohaterów „Kamieni na szaniec”. Weronika wybrała bohatera niedawno wydanej książki, która nie była lekturą, pt. „Dziewczyny wyklęte”.

- Pisałam o Danucie Siedzikównie „Ince”, ponieważ wydała mi się odpowiednią osoba do scharakteryzowania – mówi. – Wykazała się wielkim bohaterstwem i odwagą w czasach komuny w Polsce. Patrząc na egzamin gimnazjalny z ubiegłego roku, ten był zdecydowanie łatwiejszy – ocenia.

Justyna Jędruch wybrała za bohatera „Zośkę” z „Kamieni na szaniec” omawianych w II klasie, bo ten bohater najbardziej zapadł jej w pamięć. Paula Zakielarz - Alka z tej samej lektury. Z kolei Benedykt Grzybowski i Kornel Czwakiel wybrali nietypowo, bo obaj postawili na… Harrego Pottera.

Anna Oczoś podziela zdanie kolegów, że część z historii i wos nie była trudna oraz, że bardzo zaskoczyła ich charakterystyka postaci zamiast rozprawki, która wielokrotnie pojawiała się wcześniej.

- Wydaje się, że nie jest to forma skomplikowana, ale problem pojawia się wtedy, kiedy trzeba sobie przypomnieć, jak dany bohater wyglądał – mówi uczennica Gimnazjum nr 1, która pisała o Janie Bytnarze.

– Przypomniałam sobie jego charakterystyczny, rudy kolor włosów oraz to, że był atrakcyjny, męski, wysoki. Z cechami charakteru była już znacznie prostsza sprawa.

Śmieje się, że ponieważ mamy Rok Sienkiewiczowski, była przygotowana, że pojawią się „Krzyżacy” i faktycznie byli. Poza tym w szkole ta pozycja była omawiana jako obowiązkowa.

Jutro egzamin z biologii, chemii, fizyki i geografii, a także z matematyki. W środę z – języka obcego (większość wybrała angielski).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24