Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EkoEksperymentarium, czyli edukacyjna gra o ekologii dla dzieci. Zagrało w nią już 12 tys. mieszkańców Podkarpacia

Konrad Karaś
Konrad Karaś
Jak wyjaśnić dzieciom czym jest ślad węglowy? Wystarczy zagrać w EkoEksperymentarium.pl. Dzięki tej darmowej grze można dowiedzieć się, jak rozsądnie podróżować, kupować mniej zabawek i materiałów szkolnych oraz jak optymalnie wykorzystywać ciepło i światło słoneczne.

W ubiegłym roku szkolnym projekt spotkał się z ciepłym odbiorem zarówno dzieci, rodziców, jak i nauczycieli. W EkoEksperymentarium zagrało już ponad 12 tysięcy mieszkańców województwa podkarpackiego, a teraz program wraca dostosowany do prowadzenia lekcji w szkole na tablicach i monitorach interaktywnych.

- Ekologia jest w podstawie programowej i staje się coraz ważniejszym społecznie tematem. Musimy o tym z dziećmi rozmawiać rzeczowo i konkretnie, ale bez straszenia. Eksperymentarium daje nam tę możliwość, przez zabawę mówić o ważnych tematach związanych z ochroną środowiska. Graliśmy on-line w ubiegłym roku, a w tym będziemy wykorzystywać tę grę na tablicy elektronicznej w klasie. - mówi Agnieszka Halicka - nauczycielka, autorka bloga edutriki.pl.

EkoEksperymentarium odnosi sukcesy, ze względu na połączenie interaktywnej formuły z rzetelną wiedzą o ekologii opracowaną przy współpracy ekspertów z Ministerstwa Klimatu i Środowiska i Partnerów gry. Angażujące zadania uczą jak oszczędzać zasoby, jak segregować śmieci, jak sprzątać ekologicznie i czym jest ślad wodny.

– Edukacja ekologiczna jest dla nas szczególnie ważna, bo to czego nauczymy dzieci teraz, zaowocuje w przyszłości w postawach dorosłych osób o wysokiej świadomości ekologicznej. Właśnie dlatego wspieramy projekty takie jak Ekoeksperymentarium. Wyzwania związane z przeciwdziałaniem zmianom klimatu i ochroną środowiska nie ograniczają się jedynie do wdrażania odpowiednich regulacji i technologii. To wyzwania dla każdego z nas i możemy je realizować poprzez edukację i kształtowanie właściwych nawyków w codziennym życiu – zaznacza Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska.

Nowy rok szkolny to też nowa gra w kuchni, w której dziecidowiedzą się jak zmywać naczynia nie szkodząc środowisku. Ale to nie wszystko - nowością jest też pokój dziecięcy.

- W pokoju dziecięcym wyjaśniamy, co kryje się pod hasłem “ślad węglowy”. Pokazujemy, że każdy z nas odpowiada za emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, a im więcej tych gazów uwalniamy, tym cieplej robi się na Ziemi. Zmiany klimatu to ważny temat, a my chcemy żeby od najmłodszych lat dzieci miały świadomość, że wszyscy powinniśmy dbać o to, aby temperatura na świecie nie wzrastała. - mówi Małgorzata Żmijska z kolektywu Mamy Projekt.

W pokoju głównej bohaterki gry czekają nas 4 eko-wyzwania. Można wybrać najbardziej ekologiczny środek transportu w zależności od potrzeby. Rower, autobus czy samochód - na co postawić jadąc do babci, do szkoły czy na zakupy? Gracze dowiedzą się też jak prawidłowo korzystać z okna dachowego i jednocześnie zmniejszać zużycie paliw kopalnych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24