Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekolodzy: nie zgodzimy się na budowę stacji narciarskiej na górze Jasło

Krzysztof Potaczała
FOT. DARIUSZ DELMANOWICZ
Wójt Cisnej Renata Szczepańska znowu zirytowała obrońców przyrody. Obwieściła, że przygotowania do budowy stacji narciarskiej idą pełną parą i nie ma od tego odwrotu. Ekolodzy zareagowali natychmiast.

W Urzędzie Gminy Cisna potwierdzają:

- Jesteśmy na etapie przygotowywania zamiany gruntów. Las gminny już wyceniono, teraz czekamy na decyzję Lasów Państwowych co do zgody na zamianę. To pierwszy warunek, by nasze plany posunęły się dalej.

Z opinii Pracowni na rzecz Wszystkich Istot:

- Realizacja inwestycji miałaby się wiązać z wycinką kilkudziesięciu hektarów lasu, a po zboczach Jasła byłaby poprowadzona nartostrada oraz wyciągi. Skutki takich działań będą dla środowiska przyrodniczego opłakane.

Ekolodzy wyliczają: ingerencja w teren o wysokich walorach przyrodniczych, likwidacja chronionych siedlisk, przepłoszenie zwierząt z miejsc ich naturalnego występowania, zmiana stosunków wodnych, pogorszenie walorów krajobrazowych.
- Co więcej, władze Cisnej, a także europosłanka Elżbieta Łukacijewska, chcą doprowadzić do zmiany granic obszaru Natura 2000 - oburza się Grzegorz Bożek z Pracowni. - Nie można zaakceptować faktu, że osoby pełniące funkcje publiczne otwarcie żądają naruszenia przepisów o ochronie przyrody.
- Powstanie stacji narciarskiej wcale nie zniszczy przyrody, nie zginą przez to zwierzęta, za to będziemy mieć wreszcie zrównoważony ruch turystyczny - uważa wójt Szczepańska. - W Bieszczadach wciąż nie ma ośrodka, który zapewniłby narciarzom możliwość wypoczynku na stoku przez kilka miesięcy. A góra Jasło słynie z tego, że śnieg leży tu długo. Nie jestem przeciwko naturze, ale muszę też myśleć o rozwoju gminy.
Grzegorz Bożek: - Teren góry Jasło podlega ochronie w ramach Natury 2000. Dane naukowe wyraźnie mówią o zanikaniu siedlisk oraz gatunków fauny i flory. Sieć ekologiczna Natura 2000 jest mechanizmem mającym zahamować spadek różnorodności biologicznej w Europie. Jest też czynnikiem rozwoju turystyki i proekologicznej gospodarki leśnej. Ludzie przyjeżdżający w Bieszczady właśnie tego szukają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24