Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert Purmo radzi: jak przygotować grzejniki do zimy

jlonczak
Fot. Purmo
Mam problem z ogrzewaniem. W zeszłym roku wymieniłam kocioł centralnego ogrzewania.

Wszyscy chcą już

Kiedy 2 tygodnie temu odpaliłam centralne, w mieszkaniu czuć było dziwny zapach a po kilku godzinach grzejniki zaczęły świszczeć. Zgłosiłam to hydraulikowi, który montował kocioł. Obiecał zaglądnąć, ale dodał, że nie mam się przejmować. Czy rzeczywiście - pyta Czytelniczka z Jasła.

Czy jeśli w mieszkaniu są wyczuwalne dziwne zapachy po uruchomieniu centralnego ogrzewania, a ponadto instalacja gwiżdże i świszczy, to nie należy się tym martwić?

- W pełni rozumiem niepokój tej pani, ale jeśli w mieszkaniu jest ciepło, a z grzejników ani z połączeń nie wycieka woda, to chyba nie ma powodów do niepokoju. Teraz na początku sezonu wszyscy mamy pełne ręce roboty, usuwamy awarie i wykonujemy to, co najpilniejsze. Cierpliwości, za kilka dni ten hydraulik, jeśli jest odpowiedzialny, na pewno przyjedzie i wybawi tę panią z kłopotu - uspokaja zaprzyjaźniony instalator.

Zadbaj o instalacje

Jaka może być przyczyna zapachu i gwizdów w instalacji?
- To dwa różne zagadnienia i mam nadzieję, że niegroźne. Najpierw o zapachach. Otóż jeszcze przed sezonem warto zadbać o grzejniki w mieszkaniu. Wymagają one tylko kilku, na szczęście niezbyt skomplikowanych zabiegów - odpowiada - odpowiada Roman Strzelczyk, ekspert firmy Purmo.

Czyścimy grzejniki

- Zatem należy wyczyścić grzejniki. Ponieważ po lecie zazwyczaj ich zakamarki pokrywa cieńsza lub grubsza warstwa kurzu. Mało kto zdaje sobie sprawę, że to z tego powodu po uruchomieniu ogrzewania w pomieszczeniu przez kilka dni unosi się nieprzyjemny zapach przypiekanego kurzu - wyjaśnia ekspert Strzelczyk.

Okazuje się, że wyczyścić grzejniki warto także z innego powodu. Zanieczyszczenia i kurz rozprzestrzeniają się po całym mieszkaniu, co ma niekorzystny wpływ na nasz układ oddechowy, a szczególnie szkodzi alergikom.

- Czyszczenie ułatwi specjalna szczotka do grzejników. Możemy taką - znaleźć np. w ofercie Purmo. Lakierowane powierzchnie dobrze jest przetrzeć wilgotną szmatką. Natomiast, aby dobrze wyczyścić grzejnik od środka, warto zdjąć osłony boczne oraz osłonę górną, czyli tak zwany grill radzi ekspert.

Skąd bulgotanie, świsty i szumy

Przed sezonem zawsze też należy sprawdzić stan całej instalacji centralnego ogrzewania, czy gdzieś nie ma drobnych przecieków i czy nie jest zapowietrzona.

- O zapowietrzeniu grzejnika świadczą dobywające się z niego hałasy: bulgotanie, świsty i szumy. Innym objawem zapowietrzenia jest nierówne oddawanie ciepła, grzejnik jest np. cieplejszy u dołu i zimniejszy u góry - tłumaczy Strzelczyk.

Możesz to zrobić sam

Czy także z odpowietrzeniem możemy sobie poradzić sami?

- Oczywiście, ale pod warunkiem, że kaloryfery mają specjalne odpowietrzniki. Każdy np. grzejnik Purmo wyposażony w specjalne urządzenie - ręczny odpowietrznik umieszczony u góry grzejnika, który pozwala łatwo usunąć z niego powietrze. Dodatkowo w naszej ofercie dostępne jest specjalne urządzenie, które zakłada się na odpowietrznik. Jest ono wyposażone w pokrętło ułatwiające odkręcenie odpowietrznika w grzejniku i plastikowy zbiorniczek, który wyłapie krople wody wypływające z instalacji. Taki sposób odpowietrzania grzejnika pozwoli ponadto uniknąć ryzyka zalania podłogi wodą z instalacji grzewczej wyjaśnia Strzelczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24