Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert: za wartościowe treści w sieci będziemy płacić

Rozmawiała Katarzyna Mularz
archiwum
Rozmowa z dr. Dariuszem Tworzydło, ekspertem ds. public relations, wykładowcą Uniwersytetu Wrocławskiego.

PIĘĆ PROSTYCH KROKÓW, BY CZYTAĆ ARTYKUŁY W PIANO (w sierpniu za darmo):

PIĘĆ PROSTYCH KROKÓW, BY CZYTAĆ ARTYKUŁY W PIANO (w sierpniu za darmo):

- wejdź na stronę www.nowiny24.pl/premium
- podaj w okienku swój adres e-mail, zaznacz zgodę w boksie poniżej i kliknij w przycisk "Zapisz się"
- odbierz maila z hasłem
- wejdź na naszą stronę www.nowiny24.pl i zaloguj się w pasku Piano w prawym górnym rogu strony Czytaj artykuły we wszystkich portalach! Znajdziesz je wszystkie na www.nowiny24.pl/premium

- Przyzwyczailiśmy się do tego, że w Internecie wszystko jest za darmo. Tymczasem 42 wydawców w Polsce, w tym wydawca Nowin, od września będzie pobierać opłatę za dostęp do niektórych treści publikowanych w Internecie. Czy taki właśnie jest trend?

- W Stanach Zjednoczonych część wydawców już dawno to zrobiła. Tam swoje treści zamknęły m.in. The New York Times, Washington Post czy Wall Street Journal. To nieunikniony kierunek, którym pójdą media - będziemy coraz bardziej "zamykać Internet". To, co dotąd obserwowaliśmy się na świecie, właśnie rozpoczęło się w Polsce.

Kończy się, niestety, złota era mediów drukowanych. Przechodzimy do Internetu, a informacja prezentowana w sieci ma coraz większe znaczenie i - co za tym idzie - wartość.

- Nie wszystkim się to jednak podoba...

- W Polsce nie ma na razie świadomości tego, że za informację trzeba zapłacić. Dlatego tak zauważalny jest sprzeciw społeczności internetowej wobec takich działań. Co może być także jest spowodowane tym, że niektórzy pobierają opłaty za treści mało wartościowe. Wydawcy nie mogą wymagać płacenia za wszystko. Tzw. paywallem powinny być objęte tylko treści wartościowe, nie do zdobycia, gdzie indziej. Jeśli płacimy za informację, musi być ona cenna i ważna.

- Długo zajmie nam przekonanie się do nowej internetowej rzeczywistości?

- To zależy od tego, czy czy odbiorca informacji będzie ją cenił. Jeśli miałby zapłacić za informację o stłuczce, która zaniepokoiła Kowalskiego, to nie ma to sensu. Jeśli jednak taka informacja będzie ważyła o jego finansach, na przykład o tym, że szykuje się zmiana w polityce kredytowej, a medium samo zdobyło tę informację, dotyczy ona wielu ludzi, to jest cenna i warta tego, żeby za nią zapłacić.

- Czy to oznacza, że za kilkanaście lat prasa w całości przeniesie się do Internetu?

- Nie zgadzam się z takimi opiniami. Nieraz obiecywano nam, że biblioteki będą zamykane, bo książki można przenieść do Internetu. Wieszczono też nieraz szybki koniec prasy papierowej. I co? Nadal mamy biblioteki, czytelnie i prasę w kiosku. Kiedyś pewnie się to zmieni, ale na pewno nie w tak krótkim czasie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24