Elfyn Evans zwycięzcą Rajdu Finlandii. Trzynaste miejsce Marczyka i Gospodarczyka podczas dziewiątej rundy RSMŚ. Koniec najcięższej rundy?

OPRAC.:
Mateusz Pietras
Elfyn Evans zwycięzcą Rajdu Finlandii, dziewiątej rundy rajdowych samochodowych mistrzostw świata TWITTER/WORLD RALLY CHAMPIONSHIP
Brytyjczyk Elfyn Evans (Toyota Yaris Rally1) najlepszy w Rajdzie Finlandii. Na wymagającej trasie pokonał Belga Thierry'ego Neuville'a (Hyundai I20 Rally1) o 39, 1 s, a trzeci Japończyk Katsuta Takamoto (Toyota Yaris Rally1) stracił do Evansa 1.36,7. Załoga Orlen w składzie Mikołaja Marczyk i Szymon Gospodarczyk (Skoda Fabia RS Rally2) zajęła trzynaste miejsce. Liderem po dziewięciu rundach rajdowych samochodowych mistrzostw Europy Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris Rally1).

Drugie zwycięstwo Brytyjczyka Elfyna Evansa w RSMŚ w tym sezonie

Elfyn Evans (Toyota Yaris Rally1) wygrał Rajd Finlandii, dziewiątą rundę mistrzostw świata. Łupem Walijczyka padły trzy z czterech niedzielnych odcinków specjalnych.

Evans odrobił 30 pkt w klasyfikacji generalnej do lidera cyklu, obrońcy tytułu Fina Kalle Rovanpery (Toyota Yaris Rally1), który imprezy nie ukończył. Los Fina podzielili Estończyk Ott Tanak (Ford Puma Rally1) i jego rodak Esapekka Lappi(Hyundai I20 Rally1).

Triumfator wymagającej trasy wyprzedził o 39,1 s Belga Thierry'ego Neuville'a (Hyundai I20 Rally1), a trzeci Japończyk Katsuta Takamoto (Toyota Yaris Rally1) stracił do Evansa 1.36,7.

Choć najgroźniejsi rywale rajdu nie ukończyli, to Evans przez weekend pokazał, że jest w wyśmienitej dyspozycji.
- To był dla mnie całkiem dobry weekend. Przykro mi z powodu problemów partnera z zespołu (Rovanpery - przyp. PAP), ale to się w sporcie zdarza. Dla mnie jazda w ten weekend była wielką radością, przyjemnie spędziłem ten czas" - powiedział Evans na mecie.

Po Finlandii liderem jest nadal Rovanpera z dorobkiem 170 pkt, ale Evans traci do partnera z zespołu już tylko 25 pkt.

Trzynaste miejsce Mikołaja Marczyka i Szymon Gospodarczyka

Nieźle pojechał Mikołaj Marczyk z pilotem Szymonem Gospodarczykiem (Skoda Fabia RS Rally2). Zawodnicy Orlen Teamu zostali sklasyfikowani na 13. pozycji ze stratą 12.47,7. W swojej kategorii WRC2 zajęli siódmą lokatę. W niej triumfował Szwed Oliver Solberg (Szwecja/Skoda Fabia RS).

Następna dziesiąta rundą rajdowych mistrzostw świata odbędzie się w dniach 7-10 września Rajd Akropolu.