Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski dzień numeru alarmowego 112. Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart uhonorowała trójkę operatorów [ZDJĘCIA]

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart uhonorowała trójkę operatorów numeru 112 doceniając ich poświecenie w niesieniu pomocy potrzebującym.
Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart uhonorowała trójkę operatorów numeru 112 doceniając ich poświecenie w niesieniu pomocy potrzebującym. Paweł Dubiel
Dzisiaj obchodzony jest europejski dzień numeru alarmowanego 112. Numer ten jest jednolity na terenie całej UE i służy do wzywania pomocy w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia dla życia, zdrowia, zakłócenia porządku publicznego, mienia lub środowiska.

Z tej okazji Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart uhonorowała trójkę operatorów numeru 112 doceniając ich poświecenie w niesieniu pomocy potrzebującym

Uroczystość odbyła się w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie, które jest jednym z 17 działających na terenie Polski i stanowi ważny element w zapewnieniu bezpieczeństwa wewnętrznego na terenie woj. podkarpackiego.

Z danych wojewody wynika, że w 2021 roku na numer alarmowy 112 obsługiwany przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie wpłynęło ok. 849 tys. zgłoszeń, z czego 531 071 to zgłoszenia niezasadne (fałszywe i anulowane) co stanowi aż 62,55 proc.

- Ludzie dzwonią dosłownie ze wszystkim, szczególnie, kiedy zaczęła się epidemia Covid 19. Zdarzają się telefony absurdalne, czy irytujące, ale zdążyłam się do tego przyzwyczaić. Ważne żeby odebrać ten właściwy i wysłać pomoc do potrzebujących -mówi Anna Górska jedna z uhonorowanych przez wojewodę operatorek 112.

Wybierając numery alarmowe 112, 997 oraz 998 dodzwonimy się do operatorów numeru alarmowego 112, którzy na podstawie zebranych informacji zakwalifikują zgłoszenie, a następnie przekażą do właściwych podmiotów ratowniczych i podmiotów pomocniczych, którzy dysponują własne zasoby ratownicze na miejsce zdarzenia.

W 2021 roku do poszczególnych służb została przekazana następująca liczba zgłoszeń:

  • Policja – 123 377
  • Państwowe Ratownictwo Medyczne – 128 120
  • Państwowa Straż Pożarna – 14 587,
  • Służby pomocnicze (Pogotowie Energetyczne, Pogotowie Wodociągowe, itp.) – 41 407.

- Nigdy nie ma takich samych zgłoszeń. Każde jest inne i do każdego podchodzimy indywidualnie. Ludzie coraz bardziej stają się pretensjonalni. Często mi się zdarzyło, że ktoś nie mógł się dostać do lekarza specjalisty to dzwonił na numer 112 żądając pomocy - dodaje Anna Górska.

Pani Anna już od 9 lat pracuje w centrum powiadamiania ratunkowego

- Zdaję sobie sprawę, że jak się dzieje cos złego i potrzebna jest pomoc to jesteśmy na pierwszej linii. Do nas najpierw zgłaszają się osoby potrzebujące pomocy, to duża odpowiedzialność, ale i świadomość, że robi się coś pożytecznego - dodaje pani Anna.

Urząd Wojewódzki podaje, iż w ramach „odmiejscowienia” wewnętrznego systemu powiadamiania ratunkowego operatorzy numerów alarmowych z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie obsługują także zgłoszenia przychodzące z Polski. W ubiegłym roku operatorzy numerów alarmowych z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie obsłużyli 37 282 zgłoszeń. Natomiast pozostałe centra powiadamiania ratunkowego przejęły z naszego terenu 15 278 zgłoszeń.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24