Dotychczas część rzeszowskich instytucji kultury, pomimo pandemii, działała w internecie. Miasto przygotowuje się do organizacji imprez, w których będzie można brać udział na żywo.
- Jesteśmy w trakcie przebudowy Trasy Podziemnej, więc sceny pojawią się w różnych miejscach, m.in. w okolicy fontanny multimedialnej. Będziemy też zapraszać na Bulwary - mówi Katarzyna Pawlak, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Miasta w Rzeszowie.
Są jednak pewne obostrzenia, np. limit 150 osób uczestniczących w koncercie plenerowym.
- Te wszystkie zalecenia, zarządzenia, obostrzenia to temat dnia dzisiejszego. Za tydzień, czy za miesiąc może się to zupełnie zmienić - podczas piątkowej konferencji prasowej w ratuszu zwracał uwagę Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa.
- Jeśli jednak nadal utrzymany zostanie limit 150 osób na koncercie plenerowym, będzie to problem. Bo jak segregować ludzi, np. na koncercie na rzeszowskim rynku? Mamy rozwiązanie, które jeszcze dyskutujemy.
Jakie?
- Rozważamy ogrodzenie terenu danej imprezy i wpuszczania określonej grupy mieszkańców przez ochronę - tłumaczy.
Pierwszym planowanym koncertem ma być "Toast urodzinowy dla Tomasza Stańko". Będzie to druga odsłona. To impreza współorganizowana przez córkę zmarłego artysty. Koncert planowany jest 11 lipca w rejonie fontanny multimedialnej.
Kolejne plany miasta:
- 22-23 sierpnia - XVI Międzynarodowy Festiwal Rzeszów Carpathia
- 29 sierpnia na Bulwarach - Rockowa Noc.
- Nowość, czyli Festiwal Muzyki Alternatywnej "Tony", który odbędzie się na parkingu pomiędzy synagogami oraz w dwóch salach wystawienniczych BWA
- Festiwal Rzeszów Breakout Days - 17-19 września,
- Dzień Papieski - 11 października
- Europejski Stadion Kultury - Wschód Kultury - 11 - 13 września.
Europejski Stadion Kultury bez zagranicznych artystów?
- W związku z tym, że granice naszego kraju są zamknięte, trudno mówić o artystach zagranicznych, choć wstępne rozmowy zostały z nimi przeprowadzone. Jeżeli ta sytuacja się nie zmieni, wystąpią wyłącznie rodzimi muzycy - tłumaczy wiceprezydent Sienko.
W koncercie głównym ESK, organizowanym na Stadionie Miejskim, w minionych latach brało udział po kilkadziesiąt tysięcy osób. Planowanie go obecnie na stadionie z limitem 150 widzów nie ma sensu.
- Drugi problem: najprawdopodobniej we wrześniu będziemy tu mieli dwie drużyny piłkarskie Stal i Resovię, a jeszcze dojdzie żużel.
Rozważamy zatem kilka innych miejsc: Park Papieski, Bulwary i ewentualnie hala Podpromie, choć ta ostatnia jest wątpliwa analizując kalendarz rozgrywek siatkarskich. Liczę jednak na to, że do jesieni sytuacja zupełnie się zmieni i liczba osób, która mogą wziąć udział w koncertach na świeżym powietrzu będzie znacznie większa.
Teatr Maska wraca, ale...
Monika Szela, dyrektor Teatru Maska przypomina, że od 28 lutego działali online, przygotowywali materiały edukacyjne i artystyczne. Otrzymali grant z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 90 tys. zł, na program "Kultura w sieci".
2 czerwca zespół teatru wraca do pracy, ale jeszcze bez widzów. Rozpoczyna próby do spektaklu "Alicja w Krainie Czarów", który ma mieć premierę podczas Wschodu Kultury oraz do wznawianych spektakli, które będzie można obejrzeć w czerwcu. Przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych. Plan jest taki, by na widowni było maksymalnie 10 do 60 osób.
- Sztuki, które pokażemy za 2 - 3 tygodnie na dużej scenie będą małoobsadowe i takie, w których można wprowadzić zmiany, aby aktorzy nie byli z sobą w bliskim kontakcie - tłumaczy. - Dla dzieci będą to: "Wystarczy być", "O mniejszych braciszkach świętego Franciszka", "Czasoodkrywanie", dla nastolatków - "Nina i Paul".
Działają już biblioteki, BWA, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa. W najbliższych dniach dołączy Muzeum Dobranocek.
Rzeszowski Dom Kultury zaczyna zajęcia
Rzeszowski Dom Kultury w przyszłym tygodniu rozpocznie zajęcia z uczestnikami twarzą w twarz. Filie przygotowują się do organizacji półkolonii na wakacjach.
- RDK 3 czerwca rozpoczyna działalność stacjonarną, oczywiście z wszelkimi wytycznymi sanitarnymi, parametrami metrowymi. Jestem przekonana że spełnimy wszelkie oczekiwania rodziców, jeśli chodzi o bezpieczeństwo - mówi Mariola Cieśla, dyrektor RDK. - Do końca przyszłego tygodnia na stronach internetowych ukaże się wakacyjny program filii, w których zostanie zorganizowany letni wypoczynek.
A takich ma być 2-3. Z programem od godz. 6.30 do 16.30, okrojonym w porównaniu do poprzednich lat, bo bez wyjazdów, warsztatów w terenie. Będą to bardziej zajęcia świetlicowe z wyjściem na teren ośrodka.
Rzeszowska kultura w dobie koronawirusa
Zobacz Q&A z Mandaryną !
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Roxie jest NIEULECZALNIE CHORA, nagle trafiła do szpitala! Znamy przykre szczegóły
- Zenek rozgadał się o zdolnościach wnuczki! Córka Daniela robi mu konkurencję?
- Żona "księcia Podhala" to tajemnicza postać. Ma liczne grono celebryckich przyjaciół
- Przepełniona bólem spowiedź mamy Przybylskiej. "Dla mnie moja córka jest wciąż żywa"