MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Stadion Kultury, Carpathia Festival, Rockowa Noc... Imprezy 2020 po odmrożeniu kultury w Rzeszowie - wiemy, jakie plany ma miasto

Beata Terczyńska
K.Kapica
W Rzeszowie rozpoczęło się odmrażanie kultury. Pierwszy koncert planowany jest na początku lipca. Jeżeli nadal będą obostrzenia co do limitu 150 osób na koncertach na świeżym powietrzu, miasto rozważa ogradzanie imprez.

Dotychczas część rzeszowskich instytucji kultury, pomimo pandemii, działała w internecie. Miasto przygotowuje się do organizacji imprez, w których będzie można brać udział na żywo.

- Jesteśmy w trakcie przebudowy Trasy Podziemnej, więc sceny pojawią się w różnych miejscach, m.in. w okolicy fontanny multimedialnej. Będziemy też zapraszać na Bulwary - mówi Katarzyna Pawlak, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Miasta w Rzeszowie.

Są jednak pewne obostrzenia, np. limit 150 osób uczestniczących w koncercie plenerowym.

- Te wszystkie zalecenia, zarządzenia, obostrzenia to temat dnia dzisiejszego. Za tydzień, czy za miesiąc może się to zupełnie zmienić - podczas piątkowej konferencji prasowej w ratuszu zwracał uwagę Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa.

- Jeśli jednak nadal utrzymany zostanie limit 150 osób na koncercie plenerowym, będzie to problem. Bo jak segregować ludzi, np. na koncercie na rzeszowskim rynku? Mamy rozwiązanie, które jeszcze dyskutujemy.

Jakie?

- Rozważamy ogrodzenie terenu danej imprezy i wpuszczania określonej grupy mieszkańców przez ochronę - tłumaczy.

Pierwszym planowanym koncertem ma być "Toast urodzinowy dla Tomasza Stańko". Będzie to druga odsłona. To impreza współorganizowana przez córkę zmarłego artysty. Koncert planowany jest 11 lipca w rejonie fontanny multimedialnej.

Kolejne plany miasta:

  • 22-23 sierpnia - XVI Międzynarodowy Festiwal Rzeszów Carpathia
  • 29 sierpnia na Bulwarach - Rockowa Noc.
  • Nowość, czyli Festiwal Muzyki Alternatywnej "Tony", który odbędzie się na parkingu pomiędzy synagogami oraz w dwóch salach wystawienniczych BWA
  • Festiwal Rzeszów Breakout Days - 17-19 września,
  • Dzień Papieski - 11 października
  • Europejski Stadion Kultury - Wschód Kultury - 11 - 13 września.
Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury to największy na Podkarpaciu i jeden z najciekawszych festiwali w Polsce. Jego punktem kulminacyjnym jest tzw. koncert główny.Prowadzącą tegoroczny koncert główny była Bovska, gwiazdą otwarcia - Tulia. W kolektywach wystąpili: Vali Boghean i O.S.T.R., The Dumplings i Luna, Natalia Kukulska i SHUMA, Grzegorz Hyży i NaviBand.

Europejski Stadion Kultury 2019. Tulia, O.S.T.R., Natalia Ku...

Europejski Stadion Kultury bez zagranicznych artystów?

- W związku z tym, że granice naszego kraju są zamknięte, trudno mówić o artystach zagranicznych, choć wstępne rozmowy zostały z nimi przeprowadzone. Jeżeli ta sytuacja się nie zmieni, wystąpią wyłącznie rodzimi muzycy - tłumaczy wiceprezydent Sienko.

W koncercie głównym ESK, organizowanym na Stadionie Miejskim, w minionych latach brało udział po kilkadziesiąt tysięcy osób. Planowanie go obecnie na stadionie z limitem 150 widzów nie ma sensu.

- Drugi problem: najprawdopodobniej we wrześniu będziemy tu mieli dwie drużyny piłkarskie Stal i Resovię, a jeszcze dojdzie żużel.

Rozważamy zatem kilka innych miejsc: Park Papieski, Bulwary i ewentualnie hala Podpromie, choć ta ostatnia jest wątpliwa analizując kalendarz rozgrywek siatkarskich. Liczę jednak na to, że do jesieni sytuacja zupełnie się zmieni i liczba osób, która mogą wziąć udział w koncertach na świeżym powietrzu będzie znacznie większa.

Wyniki XV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Hartbex Carpat...

Teatr Maska wraca, ale...

Monika Szela, dyrektor Teatru Maska przypomina, że od 28 lutego działali online, przygotowywali materiały edukacyjne i artystyczne. Otrzymali grant z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 90 tys. zł, na program "Kultura w sieci".

2 czerwca zespół teatru wraca do pracy, ale jeszcze bez widzów. Rozpoczyna próby do spektaklu "Alicja w Krainie Czarów", który ma mieć premierę podczas Wschodu Kultury oraz do wznawianych spektakli, które będzie można obejrzeć w czerwcu. Przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych. Plan jest taki, by na widowni było maksymalnie 10 do 60 osób.

- Sztuki, które pokażemy za 2 - 3 tygodnie na dużej scenie będą małoobsadowe i takie, w których można wprowadzić zmiany, aby aktorzy nie byli z sobą w bliskim kontakcie - tłumaczy. - Dla dzieci będą to: "Wystarczy być", "O mniejszych braciszkach świętego Franciszka", "Czasoodkrywanie", dla nastolatków - "Nina i Paul".

Działają już biblioteki, BWA, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa. W najbliższych dniach dołączy Muzeum Dobranocek.

Rzeszowski Dom Kultury zaczyna zajęcia

Rzeszowski Dom Kultury w przyszłym tygodniu rozpocznie zajęcia z uczestnikami twarzą w twarz. Filie przygotowują się do organizacji półkolonii na wakacjach.

- RDK 3 czerwca rozpoczyna działalność stacjonarną, oczywiście z wszelkimi wytycznymi sanitarnymi, parametrami metrowymi. Jestem przekonana że spełnimy wszelkie oczekiwania rodziców, jeśli chodzi o bezpieczeństwo - mówi Mariola Cieśla, dyrektor RDK. - Do końca przyszłego tygodnia na stronach internetowych ukaże się wakacyjny program filii, w których zostanie zorganizowany letni wypoczynek.

A takich ma być 2-3. Z programem od godz. 6.30 do 16.30, okrojonym w porównaniu do poprzednich lat, bo bez wyjazdów, warsztatów w terenie. Będą to bardziej zajęcia świetlicowe z wyjściem na teren ośrodka.


Rzeszowska kultura w dobie koronawirusa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zobacz Q&A z Mandaryną !

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24