Europejskie potęgi na międzynarodowym turnieju o Puchar...

  Europejskie potęgi na międzynarodowym turnieju o Puchar Firmy Developres

  luci, developres.rzeszow.pl

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Europejskie potęgi na międzynarodowym turnieju o Puchar Firmy Developres

  ©Krzysztof Kapica

  W piątek rozpoczyna się 6 Międzynarodowy Turniej o Puchar Firmy Developres. Na otwarcie turecki potentat Eczacibasi Stambuł zmierzy się z finalistą ostatniej edycji Ligi Mistrzyń Volley Alba Blaj.
  Europejskie potęgi na międzynarodowym turnieju o Puchar Firmy Developres

  ©Krzysztof Kapica

  Developres Rzeszów nie zagra w europejskich pucharach, ale topowe drużyny Starego Kontynentu zobaczymy na Podpromiu w ten weekend podczas Międzynarodowego Turnieju o Puchar Firmy Developres.

  Zagra w nim m.in. finalista ostatniej LM rumuński Vollei Alba Blaj, turecka potęga Eczacibasi Stambuł oraz Drezno SC. Dwie pierwsze szykują się do LM, Drezno zaś do walki w Pucharze CEV. W związku z odbywającymi się mistrzostwami świata w ekipach może zabraknąć kilku gwiazd jak choćby Jordan Larson i Tijany Bosković w Eczacibasi, Marji Karakaszewej w Albie czy Petyi Barakowej w Developresie.

  - Turecka drużyna nawet bez największych gwiazd jest bardzo mocna i trudno będzie ją pokonać. Najsłabiej wygląda Drezno, ale pamiętajmy, że przegraliśmy z nimi dwa tygodnie temu 0:3. To będzie mocny sprawdzian - mówi Lorenzo Micelli, trener Developresu.

  Eczacibasi Stambuł to dwudziestotrzykrotny Mistrz Turcji. Na swoim koncie zespół zapisał też osiem srebrnych medali (ostatni w 2018 roku) i dziesięć brązowych. Osiem Pucharów Turcji i dwa Superpuchary to kolejny imponujący wynik, którym może się pochwalić nasz gość.

  Turecka ekipa miała też swoje momenty w europejskich pucharach. Stambuł dwukrotnie stawał na trzecim stopniu podium (2000, 2017), raz na drugim stopniu (1980), a w 2015 roku na najwyższym stopniu podium.

  Drużyna wywalczyła sobie Puchar Europy Zdobywczyń Pucharów (1999), a także stanęła na najniższym stopniu podium Pucharu Top Teams w 2005 roku. Nie brakuje też sukcesów w Pucharze CEV – mogą pochwalić się srebrem (1993) i złotem (2018).

  Bez wątpienia jednak za największy sukces drużyny uznać trzeba fakt, iż dwukrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium Klubowych Mistrzostw Świata, co miało miejsce w 2015 i 2016 roku.

  Drużyna z Drezna występuje w rozgrywkach Bundesligi nieprzerwanie od 1997 roku.

  Od tej pory siatkarki zapisały na swoim koncie pięć tytułów mistrzowskich (1999, 2007, 2014, 2015, 2016), a także cztery srebrne (2002, 2008, 2011, 2012) i cztery brązowe medale (2005, 2009, 2017, 2018).

  Aż pięciokrotnie Drezno wygrywało Puchar Niemiec. Miało to miejsce w latach: 1999, 2002, 2010, 2016 i 2018. Do tych sukcesów klub, w 2002 roku, dopisał też Superpuchar Niemiec.

  Nie brakuje też ważnych nagród na arenie europejskiej – Niemki wywalczyły sobie brązowy medal Pucharu Challenge w 2008 roku, a już dwa lata później stanęły na najwyższym stopniu podium tego prestiżowego turnieju.

  CSM Volei Alba Blaj to klub, który powstał rok wcześniej niż Developres SkyRes Rzeszów – jego historia sięga 2011 roku. Od tego czasu zdążył wspiąć się na najwyższy szczebel krajowej ligi, zdobywając trzykrotnie tytuł mistrzowski (2015, 2016, 2017). Drużyna z Blaj świetnie poradziła sobie też w ubiegłorocznej edycji Pucharu Rumunii, stając na najwyższym stopniu podium.

  W pamięci rzeszowskich kibiców CSM Volei Alba Blaj zapisał się, rywalizując z Developresem SkyRes Rzeszów w Grupie A siatkarskiej Ligi Mistrzyń 2017/2018. Rumuńska drużyna zajęła wtedy pierwsze miejsce, awansując do kolejnej fazy rozgrywek. W półfinałach zespół trafił na Galatasaray Stambuł, który pokonał w czterech setach, ulegając jednak w finale VakifBank SK 0:3 i zajmując tym samym drugie miejsce. Dla stosunkowo młodej ekipy był to jednak wysoki wynik, którym zapisał się na kartach historii.

  Plan turnieju
  Piątek:

  Volei Alba Blaj – Eczacibasi Stambuł (godz. 17)

  Developres Rzeszów – Drezno SC (godz. 19)

  Sobota

  Eczacibasi – Drezno (godz. 17)

  Developres – Alba (godz. 19)

  Niedziela

  Drezno – Alba (godz. 13)

  Developres – Eczacibasi (godz. 15).

  Wszystkie mecze w hali na Podpromiu


  Trener Vital Heynen o swoich metodach na zwycięstwo

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  SAMORZĄDOWIEC PODKARPACIA Wyniki głosowania!

  SAMORZĄDOWIEC PODKARPACIA Wyniki głosowania!

  "Przebój sezonu" - komedia omyłek w listopadzie w Rzeszowie