Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie wsparcie

NORBERT ZIĘTAL
Pieniądze z Unii Europejskiej mogą być szansą dla polskiego rolnictwa. Chociaż z pewnością nie zlikwidują wszystkich jego problemów.
Pieniądze z Unii Europejskiej mogą być szansą dla polskiego rolnictwa. Chociaż z pewnością nie zlikwidują wszystkich jego problemów. AUTOR
JAROSŁAW. Kilkadziesiąt osób z powiatu uczestniczyło w spotkaniu informacyjno - szkoleniowym dotyczącym zasad i trybu pomocy finansowej na inwestycje w gospodarstwach rolnych.

Spotkanie w siedzibie starostwa zostało zorganizowane w ramach kampanii dotyczącej znajomości programu SAPARD. Prowadzili je pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Szkolenie w powiecie jarosławskim było drugim w serii prowadzonych przez ARiMR w skali kraju. Docelowo ma być przeprowadzone we wszystkich powiatach - poinformowano nas w Biurze Informacyjnym starostwa w Jarosławiu.
Rolnikom przekazano aktualne informacje o drugim programie SAPARD. Przeprowadzony został kurs prawidłowego wypełniania wniosków oraz zasad ubiegania się o pomoc finansową ze środków Unii Europejskiej, przeznaczonych

na inwestycje w gospodarstwach rolnych.

Rolnicy zapoznali się także z innymi wymogami formalnymi związanymi ze złożeniem wniosku i funkcjonowaniem programu. - Jest to bardzo dobry projekt i szansa dla polskiego rolnictwa. Pozwoli nie tylko poprawić infrastrukturę gospodarstw rolnych, gmin, ale jest także dobrą okazją do stworzenia nowych miejsc pracy - mówi Maria Bielecka, prowadząca spotkanie.
O pomoc finansową, w ramach programu SAPARD, mogą ubiegać się rolnicy, planujący modernizację swych gospodarstw wyspecjalizowanych w produkcji mleka, chowie zwierząt rzeźnych, owiec, trzody chlewnej i drobiu. Warunkiem ubiegania się o pomoc jest posiadanie dużego gospodarstwa nastawionego na produkcję rolniczą oraz spełnienie kryteriów związanych z wykształceniem i wiekiem rolnika. Ponadto, do uzyskania dotacji konieczne jest uzyskanie pozytywnej oceny technicznej i ekonomicznej prowadzonego przedsięwzięcia. Ta ostatnia odbywa się na podstawie dokumentów przedstawionych przez rolnika oraz raportu z wizytacji jego gospodarstwa, przeprowadzonej przez pracowników ARiMR. - Oczekiwane środki rozpoczęłyby proces przekształceń gospodarstw rolnych w kierunku tworzenia większych obszarów i dostosowania ich do wymogów unijnych, również z uwzględnieniem aspektów ochrony środowiska. Miejmy nadzieję, że z takiej pomocy

skorzystają wszystkie gospodarstwa

z terenu naszego powiatu, spełniające stawiane kryteria - twierdzi Bolesław Kostkiewicz, naczelnik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Leśnictwa jarosławskiego starostwa.
Przedstawione wymagania uzyskania sapardowskiej pomocy wzudziły mieszane uczucia uczestniczących w szkoleniu rolników. Niektórzy twierdzili, że niewielu właścicieli gospodarstw będzie stać na zaciągnięcie komercyjnego kredytu na rozpoczęcie działalności inwestycyjnej. Wyrażają obawy co do terminowości przekazywania środków. Sygnalizowali konieczność większej pomocy dla młodych rolników. Uczestnicy szkolenia narzekali również na dużą biurokrację związaną z uzyskaniem kredytu. Jednak wielu z nich wyraziło chęć ubiegania się o sapardowską pomoc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24