Protesty krajów-uczestników mundialu przeciwko jego gospodarzowi Katarowi
Niektóre reprezentacje, ich narodowe federacje piłkarskie oraz rządy w różnych formach protestują przeciwko mistrzostwom świata 2022 w Katarze, w którym to pustynnym państwie wątpliwości budzą m.in. dyskryminacyjne traktowanie środowiska LGBTQ+ czy nieludzkie warunki pracy imigrantów, którzy przygotowywali infrastrukturę na mundial.
„Proszę, skupmy się teraz na futbolu. Zdajemy sobie sprawę, że piłka nożna nie żyje w próżni i wiemy, że na całym świecie jest wiele wyzwań i trudności natury politycznej. Ale, proszę, nie pozwólmy, żeby wciągano futbol w każdą ideologiczną i polityczną bitwę, jaka istnieje” - zaapelował prezydent FIFA, Gianni Infantino, którego list zacytowała telewizja Sky News.
Bojkot stref kibica we i transmisji meczów z mundialu w pubach
W ubiegłym tygodniu o kwestii dyskryminacji w Katarze wypowiedzieli się przedstawiciele reprezentacji Australii. Wcześniej przeciwko łamaniu praw człowieka w Katarze zaprotestował Duński Związek Piłkarski, przygotowując na mundial czarne stroje reprezentacji Danii bez widocznego logo swojego stowarzyszenia. Niemiecka Minister Spraw Zagranicznych wyraziła sprzeciw katarskiemu łamaniu praw człowieka i praw imigrantów zarobkowych z Bangladeszu i Indii, współtworzących infrastrukturę na mistrzowski turniej.
Część krajów, w tym Francja i Dania postanowiła zbojkotować munial poprzez rezygnację ze stref kibica, w których regularnie oglądano na telebimach spotkania ważnych turniejów, a nawet zdecydowała się nie pokazywać meczów na ekranach telewizyjnych w pubach.
Organizatorzy mundialu w Katarze zapewniają, że powitają każdego, niezależnie od przekonań politycznych, religii czy orientacji seksualnej. Jednocześnie dodano, że publiczne okazywanie tego typu emocji jest niepożądane.(PAP)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

SONY Xperia 5 IV 5G 8/128GB Czarny
xperia 5 iv ma moc i wydajność, których potrzebuje…
kup teraz

HUAWEI nova Y90 6/128GB Czarny
smartfon huawei nova y90 to smartfon, w którym tec…
kup teraz

POCO C40 3/32GB Żółty
Jeśli jesteś miłośnikiem informatyki i elektroniki…
kup teraz

POCO F4 6/128GB Zielony
Xiaomi Poco F4 5G Dual Sim 6GB RAM 128GB - Zielony…
kup teraz

Samsung Galaxy A14 SM-A145 4/64GB Jasnozielony
Smartfony Samsung A14 został zaprojektowany z myśl…
kup teraz

Samsung Galaxy A54 5G SM-A546 8/128GB Czarny
Samsung Galaxy A54 5G przyciąga uwagę bezpretensjo…
Magazyn GOL24 - Jacek Paszulewicz o Santosie - skrót