MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Firma zaniżyła podatek VAT, teraz musi zapłacić ponad 5 mln złotych. Sprawę wykryli kontrolerzy podkarpackiej KAS

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Po kontroli podkarpackiej KAS firma musi zapłacić ponad 5 mln złotych zaległego podatku VAT plus odsetki.
Po kontroli podkarpackiej KAS firma musi zapłacić ponad 5 mln złotych zaległego podatku VAT plus odsetki. Canva
Podczas czynności analitycznych, pracownicy jednego z podkarpackich urzędów skarbowych, stwierdzili nieprawidłowości w rozliczeniu przez podatnika podatku od towarów i usług (VAT). Podatnik musi teraz zapłacić 5 mln złotych.

- W trakcie prowadzonej kontroli podatkowej eksperci podkarpackiej KAS ustalili, że podmiot dokonując rozliczenia podatku VAT, zastosował do zadeklarowanej sprzedaż usług stawkę podatkową VAT 0 proc. zamiast podstawowej, czyli 23 proc. W efekcie podatek należny VAT zadeklarowany został w nieprawidłowej wysokości, co skutkowało zaniżeniem kwoty podatku do wpłaty - przekazuje referat komunikacji Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Firma po przeprowadzonej kontroli złożyła korektę deklaracji VAT, uwzględniające w całości ustalenia urzędu skarbowego i wpłaciła ponad 5 mln złotych należności podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę.

Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie przypomina, w jakich sytuacjach może być stosowana zerowa stawka VAT. Chodzi m.in. o:

  • eksport towarów, pod warunkiem że przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymasz dokument, który potwierdza wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej (UE),
  • dostawy towarów do wolnych obszarów celnych lub składów celnych,
  • usługi transportu międzynarodowego,
  • usługi, które polegają na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów,
  • dostawy i import jednostek pływających używanych do żeglugi na pełnym morzu i przewożących odpłatnie pasażerów lub używanych do celów handlowych, przemysłowych lub do połowów, oraz dostaw części i wyposażenia tych jednostek, jeżeli są w nie wbudowane lub służą do ich eksploatacji,
  • dostawy i import środków transportu lotniczego oraz części zamiennych do nich i wyposażenia pokładowego dla przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym,
  • dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz: instytucji UE lub organów utworzonych przez UE, posiadających siedzibę lub przedstawicielstwo na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju, organizacji międzynarodowych posiadających siedzibę lub przedstawicielstwo na terytorium innego niż terytorium kraju państwa (uznanych za takie przez państwo siedziby i przez Polskę), sił zbrojnych Państwa-Strony Traktatu Północnoatlantyckiego innego niż państwo członkowskie przeznaczenia, sił zbrojnych państwa członkowskiego innego niż państwo członkowskie przeznaczenia, misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz członków ich personelu, posiadających przedstawicielstwo na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju, a także sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

- Zakres opodatkowania stawką podatku w wysokości 0 proc. tych towarów i usług, jak również warunki stosowania tej stawki, wynikają z przepisów art. 83 ustawy o VAT oraz przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2022 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług w roku 2023 roku - przypomina rzeszowska IAS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24